14 zindheid voor Ajax geheel vaarwel te zeggen. Dat hij zulks ten slotte niet heeft gedaan, mevrouw en mijnheer Schep, nogmaals onze hartelijke en welgemeende dank voor de onontbeerlijke steun en goede raad, die u ons beiden hebt gegeven. Onmiddellijk na aankomst in het Assembly Hotel werd ons een uitnodiging overhandigd van mevrouw Van den Berg, de echtgenote van onze Ambassadeur, voor een receptie op de Nederlandse Am bassade. Onze Ambassadrice heeft ons gehele gezelschap op de vaderlandse bodem in „Oranjehof" zeer gastvrij ontvangen en van ons verblijf aldaar gedurende enige uren, een zeer gezellige middag gemaakt. Prettige woorden werden tot ons gericht door de gezantschap-secretaris, de heer Jonkman, welke door de leider van ons gezelschap werden beantwoord. Persoonlijk was ik trots op het compliment over de ploeg Ajacieden, hetwelk ik van mevrouw Van den Berg mocht ontvangen bij ons afscheid. Inderdaad het Ajax-gezelschap in leuke uniforme kleding, had ter Ambassade een voortreffelijke indruk achtergelaten. Circa 14.000 Hollanders wonen in Pretoria, waarvan velen ons hebben opgezocht om vroegere herinneringen op te halen. Ook de speech in de Afrikaanse taal op het stadhuis door burgemeester Van Tonder was een hoogtepunt. Niet vergeten mag worden de trip, die wij gemaakt hebben onder leiding van de heer Schep naar een origineel kafferdorp, Mapoch Village geheten. Hier hebben wij voor het eerst een goede indruk kunnen krijgen van het werkelijke leven der natu rellen. Ongelofelijk interessant is deze trip voor ons allen ge weest. Het rassenvraagstuk is een enorm groot probleem in de Unie van Zuid-Afrika en is ongetwijfeld moeilijk op te lossen. De volledige scheiding van het blanke en zwarte ras in trams, autobussen, bars en sportvelden, om slechts een paar voor beelden te noemen, is voor mij iets onbegrijpelijks en heeft mij vanaf de eerste dag pijn gedaan. Zeer interessante en vaak heftige discussies zijn later over dit punt ontstaan. Het oordeel van de mensen, die reeds jaren in Afrika wonen, was vrijwel steeds verschillend van het mijne. Vanwege hun langdurige ervaring zijn zij meer competent om te oordelen dan wij, die een en ander slechts gedurende een paar weken hebben kunnen aan schouwen. De Hollandse voetbalclub A.D.O. te Pretoria, in samenwerking met de Hollandia Zangers, hadden na afloop van de wedstrijd op de Caledonian Ground, een zeer groot feest ge organiseerd. Door de A.D.O.-jeugd werd zelfs een klein revue- tje opgevoerd. De avond, die werd opgeluisterd door mevrouw Van den Berg en het gehele gezantschapspersoneel met dames, viel enorm in de smaak en zal zeker lang in ons geheugen blijven voortleven. Jammer, duizendmaal jammer, van de nare dingen, die in de namiddag tijdens de wedstrijd tegen het Noord- Transvaalse XI waren geschied en die te allentijde een zwarte bladzijde in de Ajax-geschiedenis zullen blijven. Op Donderdagmorgen 19 Juni om 6 uur vertrokken wij met acht particuliere wagens naar het Kruger National Park. Een zeer grote voorbereiding was noodzakelijk om dit uitstapje mogelijk te maken. Ik geef u onderstaand het programma, zo- W/MWA Directie CAREL C. KAMLAG en TOM MANDERS als dit door onze Phil Blom was samengesteld. The party will consist of 34 people in the following cars: Ph. Blom J. F. Dove J. Boskemper N. Cardux H. Schep H. Loopstra G. Jurrjens A. Rautenbach The will drive in that order. Will these drivers stick to the following rules: speed limit to the game reserve 50 miles per hour, stops will be made at the following places: Bronkhorst- spruit, Middelburg, Machadadorp, Nelspruit, and at the en trance to the reserve past White River. Please don't leave until all these cars have arrived at the above stops. Distance Pretoria to the reserve 224 miles. In charge of the party will be Jimmy Dove and Phil Blom. Please do as they say. The first evening we stay at Pretoriuskop, second evening Skukuza. We shall leave the reserve at 6 a.m. on Saturday via Crocodile Bridge to Komatipoort. On Friday evening we shall fill in the custom forms to have as little delay as possible at the border. Each driver will be given a list of the people that he shall take in his car. Drivers when you get tired let someone else take over. Please do not get out of your cars in the reserve! Wij hadden allen grote verwachtingen van de Game Reserve, vanwege de diverse verhalen, die men van deze en geen reeds hierover vernomen had. Als ik zeg, dat het absoluut de stoutste verwachtingen van een ieder heeft overtroffen, dan weet ik zeker, dat ik niet overdrijf. Wat een heerlijke en interessante dagen hebben wij daar medegemaakt! Onvergetelijk! De tocht van Pretoria via Nelspruit naar Pretoriuskop, de ingang van het Kruger Park was buitengewoon mooi wat natuurschoon be treft. De grote wegen voor snelverkeer door geheel Afrika zijn zeer goed. Over de indrukken en belevenissen in het Kruger Park, dat zo groot is als België, zou ik een geheel clubblad van 16 pagina's kunnen vullen. De ontmoetingen in de ongerepte natuur met kudden olifanten, bokken en giraffen, het aan schouwen van leeuwen, panters, hyena's, apen, wilde honden, krokodillen en nijlpaarden waren evenementen om nooit te ver geten. Ook de overnachtingen in de kralen van Pretoriuskop en Skukuza waren- ongekend interessant vanwege het brullen der wilde dieren en het tetteren van de olifanten. Zaterdagmorgen vroeg zijn wij via Komatipoort de grens van het Kruger Park en Zuid-Afrikaanse Unie) vertrokken naar Lorenzo Marques, de hoofdstad van Portugees Oost Afrika, alwaar wij onze derde wedstrijd moesten spelen. Gedurende deze tocht wederom prach tig natuurschoon. In L.M. werden wij ondergebracht in Hotel Aviz, hetgeen prima was. Enige moeilijkheden gaven de maal- tijden, die alle bereid waren met knoflook, wat bij ons gezel schap nu niet bepaald in de smaak viel. Zaterdagmiddag werd er druk getraind, teneinde enigszins aan de grond te wennen. Het stadionveld aldaar bestond n.l. uit een gravel baan zonder één grassprietje, hetgeen natuurlijk voor ons iets volkomen on gekends was. Het deed ons goed in dit Portugees sprekende land kennis te maken met de missionaris pater Breurken uit Geleen, die geregeld in ons gezelschap heeft vertoefd en ons met alles behulpzaam was. Ook de aanwezigheid van de be manning van het Nederlandse schip „Amstelvaart", dat in de haven van L.M. lag, was een leuke verrassing. De verzorging en gastvrijheid van onze Portugese gastheren was boven alle lof. L.M. is een moderne stad aan een prachtige baai van de Indische Oceaan. Hotel Polana met zijn bordessen en zwem baden aan deze baai is een voorbeeld van moderne strand- exploitatie. Maandagmorgen 6 uur werd de terugreis naar Johannesburg weder aanvaard, een afstand van 600 km. Na een prachtige tocht door Natal, waar wij rijke sinaasappelen boomgaarden hebben aanschouwd, en waar wij een groot sor teer- en verpakkingsbedrijf van deze vruchten hebben bezocht, arriveerden wij om halfzeven n.m. in Skyline Hotel Johannes burg. Teneinde de vermoeienissen van de vorige dagen te boven te komen, werd een dag volkomen rust gehouden. Prettige ver halen en belevenissen werden die dag onderling uitgewisseld, hetgeen zeer zeker ook zijn bekoring had. Woensdagmorgen vroeg 25/6 wederom vertrokken naar Welkom, een hyper moderne stad in Oranje Vrijstaat. Op de plaats waar nu Welkom nog steeds verder wordt gebouwd, was 10 jaar geleden nog volkomen rimboe. Plotselinge ontdekking van enorme onder grondse goudlagen heeft geleid tot het ontstaan van de meest moderne en welvarendste stad van de Unie. Tijdens de lunch, die ons bij aankomst aangeboden werd door de directie van de Anglo Amerikaanse Mining Corporation, werden ons enige in vesteringsbedragen genoemd, welke in 10 jaren werden besteed. Het bezoek aan de goudmijnen was uitermate interessant. Het aanschouwen van een tafel met ca. 30 blikjes goud van ieder

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1958 | | pagina 14