leisindrukken Sportmagazijn Leo van de Kar Ooede prestaties CEINTUURBAAN 149- 153- 155 Telefoon 73 55 71 wezen, zodat er volop gelegenheid was zich op te kalefateren. Om 8 uur gingen wij aan tafel voor de eerste Afrikaanse maal tijd, welke zich voortreffelijk liet smaken. Met de heer Blom werden de eerste besprekingen gevoerd omtrent het programma en werd hem voorlopige dank gebracht voor de prima voor bereiding van onze trip. Nog even snel met de jongens een wandelingetje gemaakt door de stad om daarna om tien uur in bed te zijn. Na een vermoeiende reis was dit het enige, waar naar men verlangde. Inderdaad een reis van 26 uur gaat niet in de koude kleren zitten! De volgende morgen reeds om circa 6 uur heerlijke koffie op de kamer. Een landelijke gewoonte, die wij gedurende ons verblijf in de Unie, steeds hebben ondervonden. Ook de kennis making met het ontbijt was bepaald goed. Om een idee te geven wat men 's morgens kan verlangen, laat ik u onderstaand vol gen, hetgeen op de spijskaart vermeld stond. Het begint met GOEI MORE in grote letters gedrukt. Vervolgens koringvlok- kies, rys krispies, hawermout, gepogeerde haring in melk, boer- wors met uie, tamatie omelet, eiers te bestel uit gebakte, ge kookte, gepogeerde, spek of roereiers, roosterbrood met koffie of tee. Het grappige is, dat men van alles net zoveel kan be stellen als men blieft. Ook bij het „Aandete", dus de warme maaltijden, kan men een zekere schotel, waarvoor men een zekere voorkeur heeft, desnoods driemaal bestellen zonder dat een penny extra berekend wordt. Om half tien werd naar het Rand Stadium gereden voor de eerste training onder leiding van Gerrit Keizer. Zelden in mijn leven heb ik een mooiere en betere grasmat gezien als daar. Het was in een woord fantas tisch. Het stadion zelf is vrij ouderwets en heeft 20.000 uit sluitend zitplaatsen. Veel mensen van de pers waren aanwezig voor het afnemen van interviews. De bestuursleden begaven zich om 11 uur ter receptie bij de Lord Mayor in de Town Hall. Ook de bestuurderen van Sandvikens, onze eerste tegenstanders, waren aanwezig. Zowel aan de Zweden als aan ons werden zeer vriendelijke woorden gericht, welke door ons werden beant woord en overhandiging van een klompje met Hollands geeste lijk nat. De kennismaking met de bestuursleden van de Southern Transvaal Football Association en de spelers van Sandvikens geschiedde des avonds tijdens een cocktail-party in het Rand Stadium. Cocktail-parties zijn zeer geliefd in Zuid-Afrika, het geen tijdens de tour zeer duidelijk is gebleken. Inderdaad rolt men iedere keer weer opnieuw van de ene party in de andere. Het houden van deze parties heeft evenwel zijn bekoring, niet alleen door de overvloedige whisky en hartige hapjes, doch door de vele landgenoten, die men alsdan ontmoet. Heerlijke verhalen ontstaan tijdens de gesprekken en de vragen van ,,is dat er nog steeds en leeft die en die nog?" zijn niet van de lucht. Ook onze ex-landgenoten zijn zeer verguld met het vernemen van de laatste nieuwtjes uit Holland. Het Ajax-gezelschap mocht dan ook niet klagen over gebrek aan belangstelling. Ons gehele ver blijf in de Unie is een toonbeeld geweest van bereidwilligheid, gastvrijheid en vriendelijkheid jegens ons gezelschap. Inder daad wist men niet wat men zou doen om het leiders en spelers zo aangenaam mogelijk te maken. Van de vroege morgen tot de late avond was er steeds iemand in ons gezelschap om ons op een of andere manier van dienst te zijn. Overal werden pret tige tripjes gemaakt, bezienswaardigheden bezocht en de be hulpzame hand aangeboden bij het kopen van souvenirs. Ook de bezoeken aan de Hollandse clubs waren hoogtepunten tijdens de tour. Amstel en Heineken's Pils, Bols en Bokma jenever, porties leverworst,zure haring, zoute drop, enz., enz. waren tegen normale prijs te krijgen. Ook de daar aanwezige biljarts waren trekpleisters voor de jongens, terwijl stiekum de laatste schuine moppen werden verteld. De soirée dansante, die wij op Zaterdag avond na de eerste wedstrijd aangeboden kregen door de Hol landse Voetbalclub Sparta in het Luthje's Langham Hotel, was een groot succes. Trots de niet te ruime kaspositie van Sparta, waren kosten noch moeite gespaard om er een daverend Hol lands feest van te maken. De dansmuziek van het Hollandse orkest onder leiding van John Knuyt was zeer goed. Vooral de beroemde Johnie Jordaan walsen deden goed aan. Het gehele feest stond onder leiding van voorzitter Leo Polak. Wat deze oud-Amsterdammer (een vroegere collega en vriend van Johnie Roeg) en zijn zeer charmante vrouw voor Ajax hebben gedaan tijdens ons verblijf te Johannesburg en Pretoria, is met geen pen te beschrijven. Buiten het feit, dat zij beiden ons met raad en daad hebben bijgestaan, was Leo tevens de masseur van ons elftal. Alle tijd heeft hij hiervoor opgeofferd en alles volkomen con amore verricht. Ook de verzorging van Donald Feldmann, die door hem 's nachts uit Pretoria afgehaald moest worden wegens een gedwongen landing van het K.L.M. vliegtuig aldaar, getuigde van zijn onverbrekelijke liefde voor Ajax. Eva en Leo, mochten jelui in de nabije toekomst naar Holland komen, het geen naar jelui me verteld hebt, jelui plan is, weest overtuigd, dat je een graag gezien gast bij Ajax zult zijn. Alvorens van Johannesburg na het eerste bezoek afscheid te nemen op Zondagmorgen 15 Juni hebben wij een bezoek ge bracht aan de velden en verdere inrichting van de Wanderers. Een dergelijk sportcomplex is absoluut uniek in de wereld. Velden voor rugby (de meest populaire sport aldaar), soccer, athletiek, basketball en bowling. Bovendien een cricketground met 50.000 zitplaatsen, waar de testwedstrijden worden ge speeld. De autorit naar de Wanderers is op zich zelf reeds een genot vanwege de zeer luisterrijke omgeving. Villa's als kastelen, de een nog mooier dan de andere, met prachtige privé zwembaden en tuinen en gazons met de mooiste bloemen. Dit alles hoog boven de stad gelegen, is een sprookje op zich zelf. Het clubhuis met restaurant en bar is zeer weelderig ingericht. Aan de vereniging zijn trainers en coachs voor alle sporten in vaste dienst verbonden. U zult begrijpen, dat het lidmaatschap erg kostbaar is en de ballotage zeer streng. Mocht u ooit in Johannesburg komen, dan moet u beslist niet verzuimen dit unieke sportcomplex te bezichtigen. Des namiddags zijn wij vertrokken naar Pretoria. In hotel Assembly waren voor ons gezelschap kamers gereserveerd. De eigenaar van het hotel, de heer Schep, heeft het ons van de eerste tot de laatste minuut van ons verblijf ontzettend aange naam gemaakt. Het onverkwikkelijke incident te Pretoria had voor hem zeer zeker aanleiding kunnen zijn om zijn goede ge- zijn slechts mogelijk als U in het bezit bent van een perfecte lichamelijke conditie en uitstekend schoeisel en kleding weet wat U nodig heeft 3 lijnen Permanente camping show Wi»t U dat wij een speciale afdeling hebben voor le klas sportieve kleding? Voor Uw wintersportreis slaagt U bij ons stellig

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1958 | | pagina 13