„PALERMO" Harry Sacksioni Wonderlijk notitieboek van een toeschouwer 13 Sorprendente taccuino d'un spettatore) Vereist een, thans te starten, nieuwe rubriek enige toelich ting Mijns bedunkens niet. De wonderlijkheid, om niet te zeg gen: wonderbaarlijkheid, van het notitieboek zal schielijk ge noeg blijken, en de eigen aard (iets anders dan: eigenaardig heid) van de „toeschouwer" al even prompt. „Wat zijn dan uw plannen?", zo hoor ik vragen. Zij kunnen simpelweg in één woord worden samengevat, alles! „Zult gij het hebben over de ganse bent der Ajacieden?" Wis en zeker. Over u allen in het algemeen en omtrent mijn schoon, publicis tisch Ajax-georiënteerd, „klankbord" in het bijzonder. Mevrouw Minnie, u vindt het wel goed, nietwaar Middeler wijl heb ik mijn rechtskundig raadsman verzocht voor mijn on dichterlijke vrijmoedigheden, per gezegeld verzoekschrift, de voorafgaande toestemming des groten Arie Knijns uit te lok ken. Met dat „fiat" zal het, dacht ik, wel loslopen. Gij beiden hebt immers nog een vrolijke avond tegoed, zodra ik als hoofd prijswinnaar uit de bus (der goklustigen) zou komen. Het wordt een diner in de beroemdste gelegenheid van 's-Hertogenbosch, daar waar de Hertogstad via een, niet bar indrukwekkend, bruggetje dreigt uit te lopen in het bekoorlijke Vught (voor velen in de bezettingsjaren: onzaliger nagedachtenisEen knal-festijn, waarbij mijn, overtollige, aanwezigheid, als de bui del trekkend gastheer, oogluikend zal worden toegelaten door het echtpaar, dat daar is gedomicilieerd aan de IJselstraat no. 12 in Amsterdam-Zuid. En dat is dan dat. „Mogen wij verder van u verwachten" zo luidden nadere vragen „dat gij rap slaat aan het beschrijven van de Bonds vergadering van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond, die op Zaterdag 16 October 1957 van 14.45 uur tot 17.45 uur in één der lokaliteiten van het Staalpaleis, anders genaamd: Krasna- polsky, werd gehouden?" Antwoord: oh neen, waar denkt gij aan Ik, door omstandigheden voor de eerste maal in staat naar de voetbal-Deputatenvergadering te ijlen en mij aldaar bijkans verdekt opgesteld hebbende, alles ontwarende en door niemand gezien, moest mij ter plaatse voelen als een „jong broekje", dat in alle betekenissen des woords„pas kwam kijken". In dergelijke, uiterst bescheiden, hoedanigheid past een welspre kend stilzwijgen, waar mogelijk de klanken van de eloquente woordenstroom opvangend, devoot luisterende zonder te ver trekken een spier des doorgaans onbewogen gelaats. Men laat het tactisch of ontactisch opgedist verhaaleenvoudig weg verhaal, snuift met welbehagen de geur op van het wierook vat, dat, te pas en te onpas, vanaf de bestuurstafel vaardig wordt gehanteerd. Men aanschouwt de, naar believen, ja ofte neen knikkende gemeente, die zich verre houdt van de ge vaarlijkheden des voor redenaren bestemden katheders en men adoreert die drie, vier, pak weg: vijf, sprekers, die het nodig achten voortdurend het voetbal-parlement te laten weten, dat zij er zijn en hun eigen, soms luidkeels ten beste gegeven, opinie het predicaat „van de bovenste plank" volgaarne toekennen. Eén heer in de voetbal-Tweede Kamer der Hopster-Schröder- Staten-Generaal beleed openhartig nooit een „lyceum" te heb ben doorlopen. In gedachten drukte ik monseigneur de hand, want, ehik óók niet. Zulks om de eenvoudige reden, dat in de plaats, waar mijn (vermoedelijk in alle delen: rood en wit) wiegje heeft gestaan, toenmaals het lyceum-begrip nog niet was uitgevonden. Een stad, die ik u niet kan noemen en waar omtrent de aanduidingen als G.V.A.V., Be Quick, Martinitoor'n, Hans Tetzner, A. W. L. van Starkenborch Stachouwer, voorts een nevenhoeder der Zwarte Schapen (met Kiersch-wasser gelaafd) u nauwelijks wegwijs zullen maken. Herstel: „maak'n" Na deze, naar het negativisme neigende, praet(on) vaerdig- heden wil ik u wel uit de doeken doen, dat nu en dan een grapje zal worden verkocht. Niet van het kaliber-Max Tailleur, neen, veeleer van de makelij „Malheur". Verschillende vaste mede werkers heb ik mij, al dan niet -Christiaan Hendrik Geudeker „a-contre coeur", geassumeerd. Zij zullen mij de sterk ver schaalde „Witz", de Ajax-kwinkslag, voorschotelen. Waarna ik dezelve u zal serveren in ongekende ómlijsting. Voelt u iets voor het herschrijven (re-writing) der beroepsmatige geestig heden en derzelver surrogaten Ja, heus? Dank u, maar dan hebt ge ditmaal razende, soortement-Ajax, pech gehad. Want deze hartekreten eindigen met een echt gebeuren, dat zich tele fonisch heeft voorgedaan in de morgen van de, door velen als rustpoos genoten, eerste November. Voor de authenticiteit staat „toeschouwer" met zijn gehele voetbal-technische ba gage in. Zonder ditmaal mijn naam te noemen belde ik mijn vriend en collega mr. dr. Cornelis Berkhouwer te Alkmaar, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (voor partijvormingen heb ik talent noch geheugentevens center-voor van het Nederlands parlementair elftal. Het gesprek inluidende noemde ik hem zo iets als de beste politieke voetballer van Nederland. Prompt volgde daarop een antwoord, dat uw chroniqueur de „wedstrijd" met 01 deed verliezen: „Wil Ajax mij kopen?" E. W. CATZ. Ruime keuze St. Nicolaas cadeaux SIGARENMAGAZIJN Rijnstraat 63, Telefoon 726558 VOORVERKOOPAjax- en Olympisch Stadion Na sluitingstijd verkoop in onze automaten (wisselaar aanwezig) Hotel - Café - Bar - Dancing REMBRANDTPLEIN 40-42 TELEFOON 37329 Orchestre „Titania" Vocaliste Francis Van Boy Zondag mat. 4-6.30 uur

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1957 | | pagina 13