11 De mogelijkheden voor de gewone man, zoals Louis Davids hem zag, zijn eigenlijk alleen in verenigingsverband voor be ambten van grote instellingen die over een Schermafdeling be schikken De gemiddelde duur van een partij is 15 minuten. Winnaar is de heer of dame die het eerst vijf treffers laat noteren; Voor de kampioenschappen kan men bij goede resultaten, vanaf series tot finale rekenen twee uur op de loper te moeten strijden; De lengte van deze lopers zijn voor floret 12 en voor beide andere wapens 24 meter met een breedte van 2 meter; De langste partij die de heer Mosman in de 35 jaar! dat hij de schermsport beoefent op de loper (niet door Manders uitgelegd) gestaan heeft is 20 minuten; Voor de voetballer is de beoefening der schermsport naar zijn mening zeer nuttig, vooral wat betreft positiekiezen, snelle start en snelle reacties. Men raakt eens een keer als leek uitgevraagd en laat dan de cliënt aan het woord, die mij om te beginnen vertelt dat de schermbond circa 1000 leden telt en ongeveer 40 verenigingen hiervan deel uitmaken. Zowel individueel als in verenigingsverband bestaan er twee klassen. De voorsprong die de militaire schermers vroeger op hun burgercollega's bezaten is zo zachtjes aan genivelleerd. Vroe gere kampioenen waren veel kapiteins en luitenants van het leger, maar na de Olympiade in 1928 zijn de burgerschermers sterk naar voren gekomen. In dit om de vier jaar terugkerend festijn was hij deelnemer in 1928, 1936 en 1948. Voor Dos Angeles in 1932 was er geen geld genoeg en in 1940 en 1944 ging de Olympiade om u be kende redenen niet door. Vijf en twintig jaar lang tot de prominenten in een bepaalde tak van sport te behoren is niet eenvoudig. De dankbare leer ling van schermmeester Aerts heeft na zijn start in 1925 de schermsport in individueel wedstrijdverband de rug toegekeerd, maar in clubverband worden de wapens nog dikwijls gehanteerd. Mocht u soms twijfelen aan de prominentheid van mijn gast heer, ziehier een erelijst: degen en floret sabel sabel sabel en floret sabel sabel en floret sabel floret sabel en floret Met de muziek mee. Het wilde niet. sabel en floret floret, sabel en degen floret en sabel 1943/5 Weinig ambitie, mede door de aanwezigheid van ongevraagde visite. 1946 floret en sabel. De heer Mosman (rechts) neemt de felicitatie van zijn tegenstander, de heer Wagemans, in ontvangst Provinciegewijs zijn Noord- en Zuid-Holland prominent. Voor leken zijn sabelpartijen het meest interessant en in tegenstelling met de mening van outsiders in de schermwereld is een dames partij absoluut niet walgelijk om te aanschouwen. De leiding van een wedstrijd bestaat uit vijf personen, nl. de scheidsrechter (secondant genoemd) en vier hulpsecondanten. Eerstgenoemde bevindt zich in het middengedeelte van de loper en de helpers (van iedere vereniging één) aan de uiteinden der loper. Loperoverschrijding betekent een trefferpunt voor de tegen partij. Wapenbreuk evenals lichamelijk letsel behoort tot de hoge Kampioen van Nederland: 1930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939 1940 1941 1942 (Zó ging 't niet tegen Wismuth-uit daar achter het gordijn. Twee van de drie schoot de schavuit door 't Saksisch porselein! Voor de return behoeven nu de punten slechts gedeeld. Misschien als u dit leest, weet u al hoe er is gespeeld.) Als Fons van Wissen (prima!) niet op Wilkes had gemikt en Faas niet naar de jongste Piet of Abe had gekickt, waren de buitenspelers meer dan thans in 't spel betrokken. Doch zou de Bels dan ook zozeer, zo hevig zijn geschrokken Als Van der Hart niet was gewond, het team uit zijn cadans niet was gehaald, zodat terstond de strijd meer in balans kon komen, had wellicht 't publiek (althans een deel voor wien dit altijd klinkt nog als muziek) gekregen z'n: tien, tien... Als iemand van 't formaat Carré op spilplaats had gestaan, er met het oude feu sacré was tegenaan gegaan, als er meer tempo was geweest bij onze zuiderburen, had Abe ze (Vic Mees wel 't meest) gelegd dan in de luren? Als onze bond een onereus contract had opgezegd, de Bels ontnomen een affreus en krom soort vetorecht op televisie wat had hij die nooit een kaartje heeft, door wie de voetjeballerij kan bloeien: meegeleefd!! Als onze bond de vuist eens héél hard zou op tafel slaan, zou dan de Bels op 'n immoreel contract nog blijven staan? Of denkt men daar, in stede van de zegen der T.V.: Stik kaartjesloze en jij man Die ligt daar op z'n stee.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1957 | | pagina 11