Jan Lamens La «liviiia (€OHO)commedia Harry Sacksioni (vrij naar DANTE ALIGHIER1): 9 'k Ga vandaag eens lekker wat schrijven over een onderwerp, dat (reuze!) verband houdt met de totale en totalitaire voet ballerij, namelijkelectriciteit. Niet, dat we nu, op stel en sprong, aan de Middenweg een rondwegonbetaalbare licht installatie zullen krijgen, waardoor het mogelijk zal worden onze trapvaste beroemdheden stelselmatig, zo'n avond of acht, negen in de week, af te beulen. En niet, dat dit plan niet een machtig, en op alle tips ingeschoten, journalist-directeur-hoofd redacteur, in een algemene vergadering van het rood-witte conglomeraat naar het spreekgestoelte zou nopen. Oh neen, het is meer mijn natuurlijke aanleg tot techniek en technieken, die mij van kindsbeen heeft doen begrijpen hoe men, in een schakel bord, een doorgeslagen stop door beter exemplaar kan (doen) vervangen. Hoe men voorts ergens een nieuw lampje kan in schroeven in stede van het doorgebrande, mitsdien waardeloze, dito. Of het nu komt, doordat men mij in den jare 1941, toen ik een examen in de Franse taal aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam kwam afleggen, noodzaakte „even" in het Gallisch te transponeren een ingewikkeld verhaal omtrent „Electrici- teitstarieven in Nederland" (dit relaas is volkomen authentiek, u raadplege Winkler Prins, Algemeene Encyclopaedic, zesde deel, vijfde druk, paginas 783/784), ik weet het écht niet, maar ik ben (onder meer) zeer verzot op raadt het eens in drie en negentig en? op Volta. Ja, precies die Volta uit de Volta straat in Amsterdam-Oost, een buurtgenoot van zekere Archi medes Ten einde u verder te dienen: Alessandro graaf Volta werd op 18 Februari 1745 in Como geboren en overleed aldaar op 5 Maart 1827. Deze beroemdheid, op wiens naam als uitvinder zijn komen te staan de eleetrofoor en de electroscoop, werd achtereenvolgens in Como en Pavia hoogleraar in de natuur kunde. In 1804 zag hij af van verdere professorale werkkring en werd in 1815 directeur der filosofische faculteit in Padua. Elf jaren na zijn dood in Nederland noemen we dat rijkelijk vlug verrees in datzelfde Como des graven standbeeld. Gelijk er is een museum-Volta, een Volta-straat, welk kunstje men be paald de omgeving van het Galilei-plantsoen in dat alleraardig ste plaatsje dezer lage landen (hoe heet het toch?) heeft af gekeken. Aangezien ik Conté Alessandro nauwelijks heb gekend, wilt u wel van mij geloven, dat ik hem, op alle uren des etmaals, bewonder, doch Como (la cittè, dit Como) werkelijk liefheb. Met zijn dure, en minder dure, koffie-geneugten, zijn ijs- mozaïeken (Cassata), zijn steeds in prijs stijgende leder- en andere waren, zijn dassenparadijs Picci, eerlang Matteo Emilio Picci, omdat de Italianen eindelijk zo „kien" zijn geworden zich regelrecht, en met indrukwekkende beurzen, te associëren met twee hunner grootste Nederlandse afnemers, die voorshands in Delte- en De Lairessestraat, Van Hall-city-zuid, hun domicilie blijven aanhouden. Zo zult ge dan eerlang in het handelsregister van de betrokken Kamer van Koophandel ingeschreven vinden het vermaarde bedrijf M.E.P. Als die Matteo Nicolo of Napoleon zou hebben geheten, ware van de fusie der dashonden waar schijnlijk geen spaan terecht gekomen. De Heren-Club van X. schijnt ook een excursie naar Volta's wieg en laatste rustplaats te willen ondernemen, evident belust om zichzelve ter plaatse ook de echt zijden („seta pura"!) das om te doen. Het plan is al op een Maandagmiddag aan de orde geweest, doch kon niet in stemming komen, vermits de secre taris van die sociëteit (waarvoor men de geschiktste man had uitgekozen op 16 Juli 1.1. in de Franse badplaats „Petite Boutique" oftewel Lutjewinkel, tijdens nachtvergadering, lijdende bleek te wezen aan Alpha-griep. Indien de secretaris bij volgende gelegenheid zijn veto laat horen, blijven de heren netjes thuis (James óók, Benjamino eques óók, de voorzitter óók en „Van de voorzitter" niet minder). De secretaris gaat dan alléén op kosten zijner kapitaalkrach tige tafel- en clubgenoten, tot op hun nethempje, en nog véél dieper, rood- en wit georiënteerd. Bedoelde secretaris zal dan proberen, voor de derde maal, in Lugano op een Zondagmiddag een voetbalwedstrijd, „gara di calcio", te missen. Tussen Lugano en Basilea (Bazel). Hoe dat zo kwam, hoort u de vol gende maal. Alsmede het spannend relaas van die hoofdstede lijke zuiderlingen, die op een door-de-weekse avond om 21.30 uur plotseling een loodgieter nodig hadden. Bevrediging dezer behoefte stuitte op enkele zwarigheden, vermits deze lood gieters, voor zo ver op dat uur nog wakker en waaks, geen enkele haast maakten op een soort Niagara-waterval te stuiten in haar onstuimige, voort en voort-klotsende loop. Zuiderlingen voornoemd hebben toen hun speciale relatie in Pallanza, Gaetano Stagnaio, opgebeld. Deze aarzelde geen ogenblik, werkte in twee secunden nog een laatste hap ravioli achter de, wat in onbruik geraakte, molaren en praemolaren (tanden en kiezen), toog per bus naar Locarno, vandaar per trein naar Bellinzona. En pikte nog net in laatstgenoemde hoofdstad van het kanton Tessino de RomeLonden (sub sidiair: Hoek van Holland-expres, pal Noord. Hij doorploegde de afstand van het Italiaanse deel van de Lago Maggiore (Langensee) tot de Valeriusbuurt in ongeveer 18% uren en sloeg aldus zijn Nederlandse vakgenoten met een neuslengte. Met typisch-Romeins instinct „voelde" hij, onmis kenbaar, een „schnabbeltje", de Italiaanse uitdrukking voor „nattigheid" E. W. CATZ. Steeds de nieuwste merken SIGARENMAGAZIJN Rijnstraat 63, Telefoon 726558 VOORVERKOOPAjax- en Olympisch Stadion Na sluitingstijd verkoop in onze automaten (wisselaar aanwezig) Rijwiel- en Rotorlmis Van Woustraat 172, Amsterdam, Tel. 726701 tussen Tol- en Lutmastraat Official Dealer Burco-, Locomotief- en Simplex rijwielen Tour - Sport - Race v.a. f 123. Hulpmotor Locomotief met Sachs met 2 versnellingen Victoria Bromfietsen v.a. f 415. Ook Wasmachines, Stofzuigers, Radio's Gemakkelijke betalingscondities

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1957 | | pagina 9