2 „Ajax" luistert niet, staan de letters J. J. G. diep gegrift. Voor alle tijden! Elders in dit blad vindt u clubvrienden aan het woord, die de nagedachtenis van Jan eren. Karei van der Lee, Dirk Knegt, Kick Geudeker en Wim Volkers, zij brengen in dit ,,Ajax-Nieuws", het clubblad, dat J. J. G. in den jare 1916 ten doop hield en zijn grote liefde had, een laatste groet. Wij, die voortaan zijn „Ballpoint-krabbels", een rubriek, die ons blad sierde, moeten missen, zelfs node moeten missen, sluiten ons bij deze afscheidswoorden gaarne aan. Jan, beste kerel, rust in vrede. Zaterdag 12 October 1.1. hing het rood-witte dundoek half stok. De schaduw van de dood was over ons stadion gevallen, een prominente Ajacied voor eeuwig van ons heengegaan. Jan J. Grootmeyer, in de periode van onze grote successen een dynamische figuur, in latere jaren meer „man op de achter grond", die toch intensief met zijn club meeleefde en, sinds de intrede van het „betaald voetbal", wederom zijn wel versneden pen met verve en stijlvol over het papier liet glijden, zullen wij in de rijen van het rood-witte legioen niet meer tegenkomen. In het „Grote Levensboek" is de naam J. J. Grootmeyer ge schrapt, voor goed. In het geschiedboek, dat naar de naam Ajax Feijenoord Geelhuizen houdt opruiming. Feldmann bewondert de stijl van zijn clubgenoot In de afdeling waar de Ajax-jeugd onderdak vindt, zat het de laatste jaren niet, zoals het zitten moet. Men, d.w.z. de lei ding, was het niet altijd volkomen met elkander eens, wat ten slotte de heer Muller, aanleiding gaf de hoes op de schrijf machine te doen. Verdraaid jammer, daar de heer Muller, vele jaren, minstens tien, de Ajax-zaak uitstekend heeft gediend. Het zou interessant zijn de uren eens op te tellen, die Theo aan de Ajax-jeugd heeft besteed. En goed besteed ook. We ver moeden, dat we met zo'n slordige vijf duizend stuks, de plank niet ver mis zullen zijn. Omgerekend in betaalde-man-uren een kapitaaltje, dat de Bank voor Nederlandse Gemeenten, tegen een rentevergoeding van 6%, best zou kunnen gebruiken. De Bank grijpt er naast en Ajax, zij het in andere vorm, ook, want Theo was en is moeilijk te vervangen. Vrijwel iedere avond (en ook nog wel andere uren van de dag) viel er iets voor de club te doen en om dat altijd maar weer op te brengen, kijk, daar moet je voor in de wieg gelegd zijn. Theo was er voor in de wieg gelegd, maar had daarbij iets meegekregen, dat tot bot singen kón leiden, namelijk het wachtwoord „niets of zo weinig mogelijk uit handen geven." Hij deed het liefst alles zelf, ver trouwde op zichzelf, hetgeen een prettige eigenschap is, maar niet altijd in goede aarde valt. En nu is er dan iets niet in goede aarde gevallen, zijn meningen gaan botsen en heeft vriend Muller het af laten weten. Er viel niet meer te praten en de deur is dicht gevallen. Met een harde klap. Jammer, driedubbel jammer! Er rest ons dus niets anders dan Theo hartelijk dank te zeggen voor alles wat hij in de loop van die vele lange jaren voor de club, die toch door alles heen „zijn" club blijft, deed en daarbij de hoop uit te spreken, dat, indien nodig, de klop op de deur van het huis aan de Veeteeltstraat 51, niet onbeantwoord zal blijven. Zijn opvolger, de heer Henk Smit, een Ajacied, die het klap pen van de „jeugdzweep" al enige jaren kent, wensen wij veel succes. „Nog is Polen niet verloren", die uitdrukking of zegswijze kent u natuurlijk. Nou, wat voetbal betreft klopt dat niet pre cies meer, daar Gwardia uit Warschau de „Pokal der Meister" voor 1958 in de mist zag verdwijnen. Wismut uit Chemnitz (Sowjetzone) had daar iets mee van doen. Goed, goed, het zal ons een zorg zijn, wie we de pas naar de beker afsnijden. Of dat nou Manchester United, Real Madrid of Rapid Wien is. Ze moeten wel van goede huize zijn, maar toch niet goed genoeg om dat bekertje uit onze prijzenkast te houden. Hallo, Geel huizen, Van Mourik, Eddy, Pietje, Anderiesen enz.! Wismut gaan we dus eerst bekampen. Weet u wat het Duitse sportblad „Kicker" er van zegt Neen, dat zullen we u dan even vertellen. „Wismut Chemnitz. Die Mannschaft wird ihre Spiele im Pokal der Meister entweder in Leipzig (Stadion für 100.000) oder on Ostberlin austragen. Ihre hervorstechendsten Spieler sind die Laufer-Brüder Wolf, Stopper B. Büller (in der Auswahl Ver- teidiger) sowie die Stürmer Tröger und Kaiser." Dat weten we dus en dat betekent een nadeel voor de Wismuters, daar „Kicker" over onze ploeg nogal aan de vage kant blijft. Luistert u maar. Ajax Amsterdam. „Ein hollandischer Traditionsklub (zegt onze tegenstanders niets), der heute zum neunten Male Meister wurde. Auch über Hollands Grenzen hinaus bekannt sind Torwart Graafland (dat mogen de Wismuters gerust we ten, want dat hebben zij natuurlijk zo door) sowie Van der Kuil und Bleyenberg (ze zullen eerst moeten uitvissen wie dat zijn en tegen de tijd dat ze het door hebben zitten wij allang op fluweel). Stopper ist der heute erst 18jahrige Anderiesen. Trainer: Humenberger (Osterreicher) vermoedelijk denken de mannen uit Chemnitz nu, dat ze de Oostenrijkse school voor gezet krijgen (een fatale misrekening). Ajax wird die Spiele im Europa-Cup im Amsterdamer Olympia-Stadion (65.000) austragen.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1957 | | pagina 2