PERMACEL VAN DE GRASMAT in Latijns-Amerika! l>e voetbalkus ZELFKLEVEND PLAKBAND H. A. SMIT Veluwse Post I T Ik heb lang zitten -peinzen hoe ik dat nu duidelijk moet maken aan de nuchtere bollebozen van de lage landen het gewoneaan de zoenerij bij klaarheldere zonne hemel van mannenonderling! In America Latina dan op de grastapyten, zodra het bruine geval rechtens over de doellyn tussen de witte palen is gesnord, nage staard door een handenwringende en tot wenens toe be wogen goalie. Zie ik bij ons thuis de vreugde van een doelpunt afgereageerd door collectieve omstrengeling van de spelers (dat is ook al wat!!) hoe pover steekt dit af bij de voetbalkussen, zoals ik deze laatst weer in Mexico te aanschouwen kreeg. De fout die de minder warmbloedige noordeling maaktwanneer hij ziet dat het zoenen regent op de aangelaten van de spelers na een score, is dat we teveel denken aan onze tedere kussen op de rose lipjes onzer geliefden. Kussen behoort zeker tot de aangename be- wegingssporten en hij die nimmer deze lippengym- nastiek beoefende is een luiaard! Ga nu niet, hoe zoet het is ook te denken aan deze actie van innig-verbonden zijn (hum!), bij zo'n voetbalgezoen denken aan je eerste kus. Damals! Toen je je opgeheven voelde van de aard- knikker, in 'n soort trance. Denk ook niet aan de afscheidskus van Jan Soldaat, Zondagsavonds even voor het vertreksein van de laatste trein, waarbij de griet zich moeizaam loswerkt uit de beklemmingneen dat is er bij de voetbalkus heus echt helemaal niet bij! De voetbalkus is niks niet om te lachen! Noch om er wee van om je Hollandse hart te worden! Deze groenematten-kus is niets anders als een uit barsting, een Vesuviaanse vuurvlam, die opschiet als uit een krater. Men kan die mannelijke lippen-activiteiten na het maken van een echt doelpunt pas begrijpen wan neer je iets afweet van de Latijns-Amerikaanse menta liteit, die geheel anders is als de onze. Men kan ook zeg gen, dat er iets kinderlijks in zit, doch dat is dan niet precies het geval. Het gezoen is eigenlijk niets anders als de uiting van opvliegendheid. Die zelfde spontane reac tie vindt ge in het boze. De een slaat de ander morsdood, in een wipje, om een onbenulligheid. Op de tribunes rond de krijtlijnen in Latijns-Ameri kaanse stadions kijk ik wel uit om iemand b.v. kwalijk te nemen, dat hij elke drie seconden gaat opstaan (om de bal te volgen) en de man zou stomverbaasd zijn, als je er aanmerking op maakte. Ik ga altijd bij voorkeur zitten op plaatsen waar het moeilijk is te worden ge raakt door brandende eindjes sigaret. Ik heb in Argen tinië twee hoeden verspeeld en kan de hemel danken, dat mijn colberts gespaard zijn gebleven! De Latino-Amerikanen zijn recht hartelijk en mede levend ondanks alles en de zoenerij is één van de primi tieve, doch onvermijdelijke gevoelsexplosies van de voetballer ginds. Overigens vinden we in Spanje dezelfde lippen-acro batie na het doorboren van het vijandelijke doel en mogelijk vindt de voetbalkus haar weg reeds naar an dere windstreken van onze aardhelft. Vroeger of later zullen we hier in Nederland (daarvan ben ik overtuigd, gezien de steeds snellere vogels met stalen vleugels) heel wat Latijns-Amerikaanse voetbal elftallen zien en ik zal me niet verbazen wanneer Ajax binnenkort eens op de Mexicaanse en Colombiaanse (noem maar op) grasvelden aantreedtdan zullen de gasten op de tribunes ons „kouwe apen" vinden, als Bleyenberg een gaol gemaakt heeft en Pietje van der Kuil zich niet aan hem ophijst om hem te kussen VLOKKIE. verkrijgbaar Blank, Gekleurd en Bedrukt met Uw firmanaam en adres ALB. MAGNUSHOF 8 - AMSTERDAM TELEFOON 130182 Dorp op de Veluwe - October 1957. IN MEMORIAM JAN J. GROOTMEYER. Hoe dikwijls laat ik mijn blik gaan over al die bekende en vertrouwde gezichten op de Ajax-tribune, met de gedachte hoevele jaren we nu reeds met elkaar het lief en leed van onze club delen. En hoe flink we nog zijn, ondanks het gestage klimmen van de jaren! We denken dan met blijheid in het hart, dat we steeds weer, jaar in jaar uit, het clubleven mogen meemaken. Jubilea wisselen elkaar af en hoe kort geleden is het nog maar, dat we over onze oud-collega en vriend Jan Grootmeyer in dit blad een paar woorden van gelukwensen konden richten. Want ook hij behoorde tot die oude eiken, die weer en ontij trotseren, die de moeilijkheden en aanvallen bij stormweer afslaan. En met onveranderlijke energie doorgaan. Dan komt plotseling de slag. De dood heeft weer toegeslagen en onverwachts. Zo dunnen de gelederen uit en verdwijnen de oude bekende en vertrouwde gezichten. Jan Grootmeyer is van ons heengegaan. Een der getrouwen, die als een rots in de branding heeft gestaan voor Ajax. Zijn Ajax. Een leven lang. Het was Jan, die ons binnen de poorten van Ajax bracht en we herinneren ons het élan en de toewijding, welke hij altijd en overal opbracht voor Ajax, onze kleuren, die véél, heel veel aan hem te danken hebben. Jan Grootmeyer heeft ons meegestuwd in enthousiasme voor Ajax en mocht hij dan soms door scherpte in zijn optreden en zijn nimmer aflatende zin voor humor wel eens wat te ver gaan, hij won altijd het pleit. Hetgeen hij opnam zette hij door, waar van dit, ons clubblad, een sprekend bewijs is. Met wel versneden pen heeft Jan Grootmeyer vooral ook weer in de laatste tijd medegewerkt aan het Ajax-blad en deze pennevruchten zijn dan helaas en wie had dat kunnen denken de laatste bij dragen, die deze volbloed Ajacied aan de club die hij mede heeft groot gemaakt kon schenken. Soms is het moeilijk om de juiste woorden te vinden. Bij een afscheid voor altijd komen zovele herinneringen tegelijk boven, dat zwijgen nog het meest veelzeggend is. Nog dikwijls zullen we aan deze figuur van Ajax echter terugdenken. Moge hij rusten in vrede. D. KNEGT.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1957 | | pagina 11