Sportmagazijn Leo van de Kar Goede prestaties Veluwse Post Dorp op de Veluwe. Herfstmaand 1957. Denk niet, lezers van deze provinciale rubriek, dat de emo ties van de afgelopen maanden in ons voetbalrijkje, buiten ons om zijn gegaan. Integendeel. Zelfs in de Far West drong het „schandaal" tot ons door. Daarvoor zorgden op een zwoele avond aan de Caraïbische Zee (het was Zaterdag 15 Juni 1957) de Beurs- en Nieuwsberichten te Curagao, Willemstad. Willemstad heeft een van de mooiste havens van West- Indïè, de St. Anna baai, die uitloopt in het Schottegat. Door de haven vallen de grote mailsteamers binnen en op het terras van het oude hotelletje (Hotel Americano) gezeten, kan men genieten van het schouwspel de zeereuzen en de grote tankers van de „olie-maatschappij" te zien voorbij varen. Op die avond na een fiks warme dag neergezegen op voor noemd terras en de „Beurs- en Nieuwsberichten" (een plaat selijk blaadje) openvouwend, kwam inééns een blijde glim lach op mijn aangezicht, want ik stiet op „Nieuws uit de Nederlandse Voetbalwereld" Nu kunt U me geloven of niet, maar zulk een buitenkansje op een verre reis geeft je even een prik. Hallo! Hier Holland. Enzovoort. Goed, ik laat mijn whiskey heavily iced (ter af koeling) staan en duik in dat sportnieuws uit het goede vader land. En tegelijk slaat me de schrik om mijn roodwitte hart. ik lees daar in vrij stevige taal van onze „fraude" en van onze drie topmensen.enfin die affaire behoef ik verder niet op te rakelen. Maar ik heb dit stukje onbehouden journalistiek, druipend van onwaarheid (zoals ik „nu" weet) waarmede de K.N.V.B. schoongewassen wordt en Ajax de modder in gaat, intussen doorgezonden naar Kick Geudeker, want deze recht door-zee-reporter wordt eenvoudig in dit artikel van de „Beurs- en Nieuwsberichten", Willemstad, gekielhaald. Ik kan jullie zeggen, dat ik diep onder de indruk was en nog ben van deze schandaal-affaire, waaruit ik voorlopig deze conclusie trek: het rammelt in het bondsbestuur. Zeer netjes gezegd. Een andere terminologie zou niet misplaatst zijn, doch Ajax zal met waardigheid deze nieuwste attaque pareren, het geen aan onze bestuurders wel is toevertrouwd. Eerst bij mijn terugkeer in het vaderland van mijn jongste tournee door enkele landen van Latijns-Amerika vernam ik de ommekeer in dit dramatisch voorval, dat een schril licht werpt op de activiteiten van het bondsbestuur. Ik zie, dat het laatste woord nog niet is gesproken en dat bepaalde heren, die zo tegen ons hebben gefulmineerd nog een pijp te roken krijgen. Mijn diep respect aan onze mensen, die bij dit schandalige optreden tegen hen, kalmte en waardigheid wisten en weten te bewaren. Doch géén genade voor de mal- faiteurs. JAN IN HET NIEUWS! Eerst veertig jaren clubblad, vervolgens vijftig dienstjaren aan de sport en nu lees ik in no. 1, clubnieuws JulUAugustus 1957, dat Jan J. Grootmeyer zeventig jaren meezweeft in de schommel des levens. Ik wacht nu op zijn bericht dat over de tachtig jaren zal gaan, of neen er tussen door kan 75 een mooie „ad interim" feestelijkheid worden. Jan, nog gefelici teerd met 25 Juni j.l. EN NU: JAN ELZENGA Gaarne had ik Jan Elzenga op het „ereschavotje" ter ge legenheid van zijn zilveren jubileum de hand gedrukt (en die van zijn trouwe metgezellin, die niet geringe offers heeft ge bracht van haar kant) doch de sprong over de Oceaan kwam later. Ik had dit graag om twee redenen gedaan: de eerste is mijn persoonlijke ervaring (zij het op ander gebied dan voetbal) dat secretarissen de mensen zijn, die het meeste werk moeten verzetten en daarbij het werk achter de schermen doen, zodat de outsiders nauwelijks begrip hebben van de taak en ten tweede, omdat Jan Elzenga een van die bescheiden mensen is, die liefst niet op de voorgrond treden. Zulke mannebroeders eens te huldigen is een erezaak en ik heb intussen gelezen, dat het voor de Elzenga's een onvergetelijke dag is geworden. Mag ik mijn Vlokkiaanse hulde alsnog komen aandragen met verontschuldiging voor de vertraging? Moge Ajax nog vele jaren van het werk van Jan Elzenga profiteren en dit waarderen in de mate, die het zo ruimschoots verdient. Proficiat! OP BEZOEK BIJ AJAX—P.S.V. 8 September 1957. Prettig weer eens temidden tussen de roodwitte familieleden te zitten en de bekende gezichten te zien. Ditmaal viel me Kareltje (noutje?) van der Lee op, wiens enorme volheid van gelaat schuil ging achter een frontpleister. Deze enorme, rondborstige stevige back van een halve eeuw terug riep weer héél wat herinneringen bij me op „uit de oude doos"! Talrijke „taaien", die de zes kruizen allang achter zich heb ben, tooiden als vanouds het ditmaal wat verbouwereerde Ajax-gezelschap, want vele lezers hadden nou ècht-muur- keihard op een zege (No. 3) gerekend, vooral omdat de mys tieke Ford uit de Engelse superklasse er niet bij was. Deze Ford mag wel een wonderspel uit zijn shirt en kousen schud den om het gewacht op deze fameuzeling goed te maken. Maar ik vind, dat ze bij de Philippijnen héél geen Ford nodig heb ben, om de doodeenvoudige reden dat ze „fort" genoeg zijn. Hoe zat dat nou? Waar bleef nou die middenlinie van ons? Was nu de Eindhovense attaque zó brillant, of hadden onze knapen (die lelijk een „blauwtje" liepen in hun blauwe broe- kies) weer de beruchte „het-zal-wel-gaan-hoor-jongens-stem- ming" in de kuiten? Nou, onze jongens tracteerden me in ieder geval op een kei hard verdiende nederlaagen daar was ik nou net niet voor gekomen. Gélukkig, toch nog goed voetbal gezien, beter dan mijn laatste wedstrijd in Mexico. Maar dat heb ik al verteld in het vorige nummer. Géén spoor ontdekt van de zwoegers van „het bestier", om nog eens met Reyonlds te praten, die ook al met een tamme plooi in zyn aangelaat zat te turen. Deze jongelui waren na tuurlijk weer ergens aan het draven en regelen en „in functie als vanouds. Ik had Wim, de president, eens willen polsen over Latijns-Amerika (1958?) en hem alvast de Spaanse „embrazo" willen leren In mijn verwachting ter zake de spelkwaliteit van onze „super de luxé'-groep, ben ik dus ietwat teleurgesteld (never mind de nederlaag) er komen zeker nog meer klappen maar het niveau. Dat kan toch zeker beter? VLOKKIE. zijn slechts mogelijk als U in het bezit bent van een perfecte lichamelijke conditie en uitstekend schoeisel en kleding weet wat U nodig heeft CEINTUURBAAN 149-153- 155 Telefoon 72 89 87 Permanente camping show Wist U dat wij een speciale afdeling hebben voor le klas sportieve kleding? Voor Uw wintersportreis slaagt U bij ons stellig

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1957 | | pagina 9