Amsterdams Speelt iiin-V erbond PERMACEL ZELFKLEVEND PLAKBAND H. A. SMIT 8 Het bestuur van dit Verbond heeft een beroep op ons gedaan. Een beroep op Ajax. Waarom en waarvoor? zult u mis schien vragen. Het antwoord op deze vermoedelijkevraag hebben we klaar. Snel en duidelijk. Er is geld nodig. Veel, heel veel geld. U zult het graag geven, daarvan zijn we overtuigd, maar alleen kunt u het vermoedelijk niet betalen, want er is ca. 20.000,nodig. Een slordige twintig mille heeft niet ieder een los in zijn broekzak zitten. Enkele uitzonderingen daar gelaten. Maarvele kleintjes maken een flink bedragen daar gaat het nu juist om. Om die vele kleintjes. Daar moet u even aan medewerken. Hoe? Heel eenvoudig. Zondag 13 October vindt de BIGMATCH AJAXFEIJEN- OORD plaats. Voor iedere voetballiefhebber een wedstrijd om te likkebaarden. Er zal op die voetbalfeestdag in ons stadion een leger „collectebusrammelaars" neerstrijken, begeleid door drumbands, die met volumineus geluid uw portemonnaie uit uw zak zullen trommelen en daaruit een bedragje het mag ook een bedrag zijn „drummen" ten bate van de AMSTERDAMSE JEUGD. Die Amsterdamse jeugd ligt u, als voetbalenthousiast, natuurlijk na aan het hart en u hebt er gaarne iets voor over, maar u wilt natuurlijk weten waarvoor die twintig duizend gulden nodig zijn. Dat is uw goed recht en daarom geven we nu het woord aan de heer M. Boon, directeur van het Amsterdams Speeltuin-Verbond, die u haarfijn vertelt waarom en waarvoor dit bedrag op tafel moet komen. Het speeltuinwerk in Amsterdam. In het jaar 1900 heeft een eenvoudig werkman U. J. Klaren, het speeltuinwerk in Amsterdam gesticht. Zeer terecht werd door hem ingezien, dat de nauwe straten met het steeds druk ker wordende verkeer en de kleine, vaak onhygiënische wonin gen geen geschikte speelplaatsen voor de kinderen waren. Na eerst veel tegenwerking is het hem gelukt een vrij omrasterd stuk grond van de stad te krijgen (begin Czaar Peterstraat) en dit als speeltuin met toestellen, zandbak, enz. in te richten. Hoe wel zeer primitief, vonden de kinderen hier een goede speelgele- genheid, werden door de vaders en moeders enigermate hierbij .geleid en ontkwamen op deze wijze aan de lichamelijke en zede lijke gevaren van de straat. Het werk van deze pionier is buitengewoon uitgegroeid, niet alleen in Amsterdam, doch ook in vele andere steden in Neder- verkrijgbaar Blank, Gekleurd en Bedrukt met Uw firmanaam en adres ALB. MAGNUSHOF 8 - AMSTERDAM TELEFOON 130182 land. Met ruime hulp van het Gemeentebestuur van Amsterdam zijn er nu 40 goed ingerichte speeltuinen over de gehele stad verspreid, tot stand gekomen. Er bestaan plannen om dit aantal met nog 20 tuinen uit te breiden. Al deze tuinen zijn ongeveer gelijk ingericht en ook de bezigheden van de kinderen lopen niet veel uiteen. Toestellen als: glijbanen, klimkooien, zweefmolens, draaischijven zijn overal aanwezig, waarbij vooral in de laatste jaren gelet wordt op toestellen voor gemeenschappelijk gebruik. Verder een grote zandbak voor de kleuters en een flinke ruimte voor het vrije en gebonden spel. Een vereniging (men kan dit meer of min een buurtvereni ging noemen) beheert onder bepaalde voorwaarden, door de stad gesteld, een tuin. De kinderen van de leden dezer verenging hebben alleen toegang tot de tuin. De contributie is zeer laag, 75 cents per maand, zodat elk gezin lid kan worden. Door deze regeling wordt verkregen, dat de ouders tezamen voor hun kin deren werken en de tuin niet alleen dienst doet om de kinderen op te bergen, doch door de leiding van de ouders ook opvoedend werk wordt gedaan. In 1937 zijn deze 40 verenigingen als afde lingen in het Amsterdams Speeltuin-Verbond georganiseerd. De tuinen zijn het gehele jaar geopend, echter des winters worden de kinderen bovendien gedurende de donkere uren beziggehou den met handenarbeid, muziek, zang, operette, volksdansen, jeugdtoneel, gymnastiek enz. in de verschillende clubhuizen, welke op de speeltuinen staan. Verder zijn er clubs voor bootjes- en vliegtuigbouw, die tegen de zomer worden besloten met een bootwedstrijd op de Bosbaan (1957 waren er 260 in de vaart) en een zweefvliegtuigwedstrijd (1957 50 stuks). Tenslotte nemen vele honderden kinderen deel aan de 7 8 wandeltochten die het A.S.V. organiseert. Zowel voor het leiden van de spelen als de andere hierboven genoemde bezigheden worden de cursussen voor de ouders ge organiseerd. Hierdoor wordt verkregen, dat de bezigheden zo wel in technisch als paedagogisch opzicht, op verantwoorde wijze worden gegeven. Dikwijls worden in de clublokalen uitvoeringen en tentoon stellingen gehouden, terwijl ook feesten (b.v. St. Nicolaas) worden georganiseerd. Het Gemeentebestuur, van de grote betekenis van het speel tuinwerk overtuigd, verleent aan het Verbond financiële steun ten behoeve van het beheer van de 40 speeltuinen, de Verbonds- huishouding en het clubwerk der afdelingen. Het spook van de bestedingsbeperking waart nu echter ook rond in de speeltuinbeweging, hetgeen ons grote moeilijkheden berokkent. Wij kunnen n.l. de lonen van de tuinopzichters niet in overeenstemming brengen met de momenteel geldende nor men, die in acht behoren genomen te worden. Zo zijn wij eigenlijk niet in staat de opzichters de huurverhogings-loon- ronde (ƒ3,10 per week minimum) uit te keren, maar wij zijn er toch toe overgegaan, omdat het loon reeds laag is en niet- uitbetaling de moeilijkheden daarom nog zou hebben vergroot. Van het Gemeentebestuur hebben wij bericht ontvangen dat de huidige financiële omstandigheden niet gedogen voor 1957 aan het Verbond een hoger subsidie te verlenen. Wij putten dus nu uit posten die voor andere doeleinden bestemd zijn. Zonder financiële hulp kunnen wij dus niet. Daar de Gemeente ons echter de nodige middelen niet verstrekt, wenden wij pogingen aan om van onze afdelingen een verhoogde bijdrage te ontvan gen. Aannemende dat dit gelukt, dan zal dat toch bij lange na niet voldoende zijn om ons zo zegenrijk werk naar behoren te kunnen voortzetten. Belangrijke bedragen zijn door de afdelingen dit jaar reeds aan de kasmiddelen onttrokken om zoveel mogelijk kinderen van het kampwerk (een week naar buiten in de vacantietijd) te laten profiteren, door de prijs van deelneming zo billijk mogelijk te maken. Wij hebben ons in deze omstandigheden tot u gewend ten einde uw medewerking in te roepen de moeilijkheden te over bruggen. Een grote collecte tijdens de belangrijke wedstrijd AjaxFeijenoord op 13 October zal ons in ruime mate kunnen helpen. Bij nauwkeurige berekening komen wij tot de slotsom, dat wij ondanks bezuinigingen op bureau personeelsuitgaven, re presentatiekosten orgaan, spelmiddelen enz. met een tekort over 1957 zitten van 20.908, Tot zover de heer Boon. Ajaciedenü De kreet „bestedingsperking" gaat door het ganse land, Maar, geef voor „Het Speeltuinwerk", met milde hand. HET BESTUUR.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1957 | | pagina 8