Met Ajax naar Duitsland 6 toen het uitzicht van Eddy ook al belemmerd was. Waarom wij verloren hebben? Ook nu omdat Ajax alweer geen rechter vleugel had. Onze rechtsbuiten kroop vrijwel de hele strijd naar de linkervleugel. Als een „eenling" paradeerde Swart op de rechterwing, waar hij het niet klaarde tegen Mommerts en Haenen. Zodoende kregen wij slechts vloeiende aanvallen van het duo Schmidt, Snoeks en waar onze middenvoor het zware werk niet afkon, moest het mis lopen. „Gelukkig gaan wij met één puntje naar huis", verzuchtte twee minuten voor tijd een supporter naast ons. Wij hadden nauwelijks tijd om deze Ajax- supporter te zeggen, dat er nog alles mogelijk was, toen de heer Roomer blunderde en 15000 Limburgers gek van vreugde werden. Rapid had ons met 21 geslagen. Een wedstrijd die wij door de enorme spanning niet snel zullen vergeten. Veel span ning, weinig goed spel en een paar spelers van beide partijen die met kop en schouders boven de rest uitblonken. Wij hebben ons getroost met de wetenschap dat er nog overwinningen zul len komen. Daarvoor is onze ploeg sterk genoeg. Met Bleijen- berg of Michels in de voorhoede was het zaakje oké geweest. J. J. Gr. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling om Zaterdag 3 Augus tus naar Düsseldorf te vertrekken om in deze stad tegen „Fortuna" een revanche-wedstrijd te spelen. Er kwam echter niets van terecht, daar „Fortuna" verstek liet gaan. Later, in Wuppertal, hoorden wij van de voorzitter van „Fortuna", dat hij in de maand Juni Ajax zevenmaal had opgebeld, maar geen verbinding had kunnen krijgen. Het is hem zeker niet bekend, dat de tijd van de trekschuit reeds lang voorbij is en een brief of telegram ook een middel is om een doel te bereiken. Fortuna had nu maar een wedstrijd aangenomen tegen de amateurclub „Rio de Janeiro". Ook een oplossing! V.V.V. hielp ons echter uit de misère, door als remplacant op te treden waarvoor we zeer erkentelijk zijn en zo kwamen we die Zaterdagavond met de volgende opstelling tegen de Venlonaren uit: Pieters Graafland Van Mourik Geelhuyzen v. d. Ham Anderiesen Feldmann v. d. Kuil Michels Bleyenberg Snoeks Schmidt De eerste helft wogen beide elftallen goed tegen elkander op en kwam duidelijk naar voren, dat onze aanwinsten, Feldmann, Snoeks en Van der Ham, zich best aanpasten. Vlak voor de rust zorgde Jan Snoeks er voor, dat we de leiding namen. Na halftime was Feldmann, vervangen door Den Edel, Snoeks door Swart en Michels door Ouderland. Schmidt en Ouderland (2 x) voerden de stand op tot 40, waarna Teeuwen tegenscoorde. Bleyenberg nam toen ook maar een goal voor zijn rekening, een kunststukje dat Wilkes, middels een penalty, hem nadeed. Een lichte blessure van Anderiesen, bracht Van Mourik op de spilplaats, deed Jan van Drecht als rechtsbuiten optreden en gaf Ouderland een kans om zich als back te ont poppen. Al met al was het een goede oefenwedstrijd, die soms aardig voetbal bracht, maar ook duidelijk liet zien, dat het plaatsen van de bal nog veel te wensen overliet. Eindstand 25 voor Ajax. Na afloop van de match was er in het clubhuis van V.V.V. nog even een gezellig samenzijn, waarna het hotel werd opge zocht. Na de maaltijd een napraatje met het bestuur van V.V.V. en een spelletje „toepen". Hierbij bleek, dat Roef Vunderink, onze zuiderburen op dit gebied nog iets kan leren. Om vast aan de buitenlandse lucht te wennen, 's avonds nog even in Kalden- kirchen rondgekeken. Zondag 4 Augustus per motortrein naar Wuppertal, waar wij aan het station werden ontvangen door de heren Entner (voorzitter) en Jansen. In hotel Kaiserhof, officiële ontvangst (met Vermouth) en een hartelijk welkom in Wuppertal toege zwaaid gekregen. Natuurlijk de stad even bekeken, waarbij opgemerkt, dat de tram boven de stad zweeft. Speciale attrac tie. 's Avonds koel zitje in uitspanning aan de rand van de stad, met bestuursleden (en hun dames) van Wuppertal. Maan dagochtend lichte training in het stadion, dat zeer mooi gelegen is. Bergen op de achtergrond. Toen wij er waren was men bezig aan een verlichting voor het stadion. Er werden masten ge plaatst van 41 meter hoog met een zeer groot aantal lampen. Ik meen 40 lampen per mast. De bedoeling is om 's Woensdags wedstrijden bij kunstlicht te spelen. (Moeten wij toch ook eens over peinzen. - Red.) 's Middags per bus naar Duitsland's hoog ste spoorbrug, die liefst 107 meter hoog is en de steden Solingen en Remscheidt met elkander verbindt. Aan de voet van deze brug verkoopt men strohoedjes, die bij onze spelers zeer in de smaak vielen. Michels zag kans om met zo'n hoed aardige toeren uit te halen. Dicht bij de brug bevindt zich een stoeltjesbaan", die de liefhebbers boven op een berg brengt waar een slot ligt. We hebben dit slot, „Slot Burg" genaamd, bezichtigd. In de grijze oudheid (jaren 11001200) woonde hier de graaf Van Burg (vandaar de naam Bergische Land). In het slot bevinden zich grote zalen, waarin de voorwerpen, die in de dalen en op de bergen zijn gevonden een plaatsje hebben gekregen. Die Mr. Burg, zal bij een rondgang door zijn huis, vast en zeker een plattegrond meegenomen hebben. Na het bezoek aan het slot ging het naar Altenberg, waar de graaf ligt begraven. Na het bezichtigen van Altenberg (koffie met koek), terug naar ons hotel waar we de heer Jansen dank brachten voor de mooie en interessante rondrit. Dinsdagochtend voor de spelers weer een lichte training en desmiddags rust. Voor ons een mooie gelegenheid om, onder leiding van de heer Netelbeck, de Wicküler-Küpper Brauerei A.G. te bezichtigen. Een grote Brouwerij. Van de warmte, het was buiten knap heet, kwamen we in zeer koude zalen, waardoor we behoorlijk dorstig werden (vooral dat trappenlopen!), doch daar wisten onze gastheren een goed middel tegen. In de Ratskeller wer den we tenminste onthaald op ijskoud bier met worst (en dan te weten, dat er in Amsterdam twee grote brouwerijen zijn, die ik nog nooit van binnen heb gezien). Van deze plaats wil ik de heer Netelbeck en beide heren van de brouwerij, nog eens gaarne dank brengen voor de prettige middag, die zij ons heb ben bezorgd. Die avond speelde Blauw-Wit tegen Victoria, Wuppertal. Het viel moeilijk om te weten te komen waar het veld van Victoria te vinden was. Het bleek aan de rand van de stad te liggen. Dit „stadion" van Victoria, een amateurclub, heeft een bikkelhard veld, waarop geen grassprietje te bekennen valt, een tribune waarvan alleen de staanders nog aanwezig zijn, de zitplaatsen weg of verrot en het onkruid welig op de looppaden groeit en bloeit. Een al heel slechte accomodatie. Ik kan me best voor stellen, dat de Blauw-Witters, na het aanschouwen van dit fraais, eerst niet wilden spelen. Victoria, gewend aan derge lijke velden, was wel heel sterk in het voordeel. Daarbij kwam nog, dat de scheidsrechter, een derde-rangs referee, nog veel moet leren en hoog nodig een bril moet aanschaffen. Dat Blauw- Wit, zeer voorzichtig spelend, nog een gelijk spel (44) be haalde, stemde ons tot vreugde. 's Avonds zijn de spelers naar een Zwem Opera geweest en wij naar Düsseldorf, om daar onder leiding van de bouwer van lichtinstallaties, de heer Ott, zo'n installatie in gebruik te zien. Ook hier zagen wij lichtmasten van ca. 41 meter, met een totaal van 220 lampen, 220.000 watt Lux, stroomkosten D.M. 42.per uur. Toen het licht aanging wisten we niet wat we zagen. Het leek of het volop dag was met mooi zonnig weer. Fantastisch! Op een terrasje aan de Rijn hebben we nog lang met de heer Ott (onder het genot van een best glas wijn) zitten praten en hem dank gebracht voor de tijd aan ons besteed. Woensdag, 's Morgens training en verder rust, want om 6.30 uur moest ons elftal aantreden voor de match tegen Wup- pertaal. We kwamen met de volgende opstelling uit: Ajax Van Drecht Van Mourik Geelhuyzen Den Edel Anderiesen Van der Ham v. d. Kuil Michels Bleyenberg Snoeks Schmidt Scheidsrechter - Heisper Probst Lossack Piontek Back Kief er (Kohn) Szymaniok Menze Kolkenbrock (Kiefer) Hosung Tack Wilhelm (Domagalla) W.S.V. Voor de wedstrijd sprak de heer Horstkötter, namens de stad Wuppertal en mocht Van Mourik een bord met de Bergische Leeuw in ontvangst nemen. In de eerste helft werden wij iets in de verdediging gedrongen

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1957 | | pagina 6