BALLPOINT KRIBBELT 5 Op pad. Wat Vlokkie in het groot doet, doen wij vaak in het heel kleine. Als onze ex-confrater over Rome naar Ankara vliegt, verder nog even Tokio en Toronto aandoet, dan tippelen nou tippelen wij van Moergestel naar Ulecoten door de prach tige heide in Noord-Brabant. Vlokkie zit ergens in Lima op een tribune en wij onderbreken een paar vacantiedagen, zitten in Riel naar de Rielse boys te kijken, maar koekeloeren ook in Til burg, waar Sparta N.O.A.D. met huid en haar oppeuzelt. Wij lieten AjaxM.V.V. voor wat het zou worden, om te kunnen vaststellen, dat de oude club van Bok de Korver de juiste grond vorm van ons hedendaags voetbal heeft gevonden! Het gaat alles snel, hard en doeltreffend. Natuurlijk had N.O.A.D., zonder Walhout, er geen antwoord op. De nieuwe linksbuiten van Sparta, Zaal, maakte de doelpunten. Dat wil niet zeggen dat hij de beste man in de Rotterdamse voorhoede is. Tonny van Ede razend snel. Geel uitgekookt. Verder Ter louw sterk en trapvast, er is geen goed woord goed genoeg. In deze vorm is de ploeg van Spangen voor elk team in de com petitie een niet te kraken noot. Hoe in de komende weken Fortuna, Feijenoord en Amsterdam, de eerstvolgende tegen standers, het er af zullen brengen is voor ons geen vraag meer. De manier waarop Sparta is gestart in deze match tegen N.O.A.D., was verbluffend! Wij geloven dat dit spel het Engelse beroepsvoetbal het meest benadert. Met een simpel, aardig opgezette combinatie komen de ploe gen er niet meer. Of Ajax dit seizoen dezelfde hardheid zal opbrengen is een vraag die in de naaste toekomst beantwoord wordt. Dubbel jammer dat Van Mourik, een van onze stoerste mannetjes, Bleijenberg, moet missen in zijn elftal. Ons bezoekje aan het Sportpark in Tilburg leerde ons intussen dat N.O.A.D. het met dit spel niet ver zal brengen. Ook al zullen de over winningen niet uitblijven, is een aantal van dertig, veertig punten geen kleinigheidje om bij elkaar te schoppen. Longa, WillemII en nu weer N.O.A.D.? Quo vadis Tilburg? Op het oude nest terug. Daar waren we dus weer terug in de bekende omgeving. Wij hoorden opnieuw de duidelijke en aangename stem van de radio spreker, die ons allen een welkom toeriep. Wij liepen weer in de armen van ons bestuur, dat met het laten verbeteren van de toegangswegen en het schilderen van hekken enz. enz. blijk gegeven heeft niet stil te zitten. Ook al zal Dukker er vijftig rooie ruggen tegen-an gegooid moeten hebben! Het waren weer de oude bekende gezichten. Vlokkie ditmaal dus niet in Lima en James niet in het Zuiden van Frankrijk. James, deze niet originele, d.w.z. niet oorspron kelijke sportjournalist, die niettemin in de loop der jaren door zijn schrifturen een van de voornaamste plaatsen inneemt in de rij van Brown's collaborateurs. Op blz. 26 van de gids over ons internationaal Jeugdtournooi schreef James onlangs iets over Euro-Jeugd, dat verkwikkend aandeed. Het was een artikel ,,van de bovenste plank"! En Karei van der Lee, onze stoere back, die van 1910/11 met verre, prachtige trappen ons eerste elftal de eerste klasse van de N.V.B. inschopte. Wij rekenden uit dat deze man in 1907 al in het derde elftal van Ajax speelde en dus dit jaar zijn „gouden jubileum" viert. K.W.F. onze hartelijke gelukwensen. Zet het split je weinig sodawater s.v.p. vast klaar! Piet Bakker, gepromoveerd naar het stoeltje naast Marius, was er ook. Dat betekent een paar stukjes vol humor en/of Satyre in Sportief en Sportkroniek. Die knaap kan er wat van. Na de wedstrijd in de bar, waar de staf des Heren Boudrie han den en voeten te kort kwam, constateerden wij dat sommige personen, die Boudrie's tent frequenteren, beter weg kunnen blijven. Onder meer rukte een der gasten! iemand een barkruk uit zijn handen die al bezet was. Als ons bestuur hier geen maat regelen tegen neemt, is de tijd niet ver dat wij 5x8 voor zien rijden, terwijl het wel opgevoede deel van de bezoekers de neus ophaalt en wegblijft! P.S.V.'s stunt. Altijd een stunt, een kunst om Ajax in eigen huis te kloppen. En ditmaal verdiend. Brown zal u er over voorlichten, maar on zerzijds een enkele opmerking, nu wij zes ploegen uit de Ere divisie zagen spelen. Een paar woorden maar omdat onze H.R. door bergen kopij, met zijn handen in zijn blonde haar zit! Er was gedurende drie kwart van de match een manco aan strijd lust. Pietje moge een excellerende speler zijn, zolang hij num mer zeven op zijn rug draagt moet deze man toch een goed deel van de match op zijn plaats staan. Wij hebben hem niet gezien op de rechtervleugel. De vondst, om van Ouderland een zeer bruikbare linksback te maken, is het bewijs, dat er „voetbalhersenen" in de commis sie zitten. De dader ligt op het kerkhof, want deze drie heren hulden zich in zorgvuldige zwijgzaamheid, toen wij naar de man van het initiatief informeerden. En ook Ouderland zelf haalde er zijn schouders over op. Dat deze omzetting casueel is, ge loven wij niet. Onze doelverdediger is intussen weer door De Munck gepas seerd. De Ajax-keeper heeft in drie zware wedstrijden twee goals doorgelaten! Het was een gek gezicht Pieters Graafland eindelijk weer eens een bal uit het net te zien halen. Wij her inneren ons de tijd niet dat we Eddy's rug zagen. Al een paar weken schrijven enkele sportjournalisten: „deze Graafland is op zijn retour". Wij weten wel beter. De primus interpares onder de Nederlandse keepers is en blijft onze Ajax-man. Zelfs al heeft hij in 270 minuten, in zegge en schrijve „vier en een half uur voetbal", twee ballen doorgelaten. En of De Munck tegen Oostenrijk de juiste man is? Wij vrezen het ergste! Het is weer zover! „Al is de Donau nog zo blauw, in Holland lust de leeuw ze rauw!" Moet u nog peultjes? Dit strijdlied werd door een koor tje, bestaande uit Ajax-juniores, ingestudeerd. Met Cees, onze Cees de Lange, als voorzanger. Wij gaan dus dezelfde enormi teit herhalenDie van „Wij gaan naar Rome, wij gaan naar Rome, en Bakhuys doelpunt daar voor twee! Verder dan Milaan is onze landsploeg toen niet gekomen. De Zwitserse nationale ploeg zorgde voor een verkwikkende douche. Wie zijn oor te luisteren legt over de match Nederland Oostenrijk hoort irriterende klanken. Een beetje optimisme ligt ons wel, maar dat de Hollandse leeuwen de Oostenrijker rauw lusten, kijk, dat moeten wij altijd nog even afwachten. Met het gebrul van deze liedjes komen wij er niet. Wij moqten nog voet ballen ook. Het is de vraag of het trio Wilkes-Lenstra-Rijvers genoeg doortastend is om de Oostenrijkers op te bikken. Wij hebben minstens twee, drie doelpunten nodig als voorgerecht. Nee, met dit soort liedjes moeten ze bij ons niet aankomen. Ze liggen ons niet, sterker: wij hebben er een aversie tegen. Ooggetuige-verslag. „Ooggetuigeverslag", niet uit de duim gezogen en niet ge gapt uit Sport, Sportwereld of een of andere Limburgse krant. Wij zouden niet graag beweren, dat het kleine Ajax-gezelschap van Ajax, dat wij toevallig reeds Zaterdag in de sneltrein naar Heerlen, aantroffen, niet reeds sterk in concentratie was. He laas, met respect voor al deze goede voorbereidingen, Ajax heeft op Kaalheide geen winst kunnen boeken. Het in de volks mond „vaak boffende kampioenselftal" heeft ervaren dat vrouwe Fortuna, elk elftal, zelfs Ajax, op een gegeven ogen blik de rug kan laten zien. Dat was een halve minuut voor het einde, toen de scheidsrechter, Rapid een hoekschop toekende, een beslissing, die er o.i. volkomen naast was. Uit de mêlee voor ons doel scoorde Hub. Hanneman, de uitstekende links buiten van Rapid, het winnende doelpunt. Buitengewoon sneu voor spelers als Pieters Graafland, captain v. Mourik, Willem Anderiesen (de laatste volgens Limburgse bladen „de boom lange onverzettelijke Ajax-spil), Snoeks en Willy Schmidt. Dit vijftal stond gedurende 89 minuten de overwinning van Rapid volledig in de weg. Minstens tien maal heeft onze doelman 15000 kijkers in vervoering gebracht. Als een muur stonden Ger, Wim en de weer op volle toeren draaiende Geelhuizen op de grasmat voor ons doel. Jammer dat deze strijd niet door de coach van de nationale ploeg is bijgewoond. In zijn notitie boekje zou hij herhaaldelijk de namen Van Mourik, Anderiesen en Pieters Graafland ook die van Snoeks genoteerd hebben. Twee treffers markeerden deze strijd, die overigens niet op sprookjespeil heeft gestaan, al waren 15000 kijkers verrast door ons goede! spel. Wij weten wel beter. Ook Rapid was niet je dat! Herhaaldelijk werd slecht geplaatst en nog slechter ge schoten. De eerste treffer kwam van de voet van Snoeks, die in de eerste minuten met een diagonaal schot Cox passeerde. Een keiharde z.g., zwerver, die door de wind afweek en waarbij drie verdedigers het uitzicht van Cox hebben belet. De andere opmerkelijke treffer kwam een paar seconden voor het einde,

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1957 | | pagina 5