JUS T1LIOMS1) 15 De „affaire Sal" Een foto uit de tijd toen alles nog koek en ei was. Van links naar rechts: de heren Geudeker, Melchers, Arts, Mej. Arts, de heer Daroczy en Bobo Sal Er zijn nog rechters in Berlijn. Maar ook in 's Gravenhage Wie nog niet weet dat ze er zijn moet het Lo Brunt eens vragen. Die arme Lo, voor u en mij in de beklaagdenbank. Het leven is een LO-terij, een poel met stank voor dank. Er zijn nog rechters sowieso in onze Koninklükke. De rechters van het bondsbureau die voor geen koning bukken. Eens gaf men wat des konings is dem alten Friedrich maarrr: ook alles wat des mulders is den braven molenaar! Een club die het nooit nodig had dat „zoiets" werd verricht. Dat men juist Ajax dus van „dat" en „zoiets" heeft beticht, was erger dan een broedermoord, het was, Messieurs, een FOUT. Dit is zoals u weet een woord door Talleyrand gebrouwd. Is Ajax nu tevreden met de uitspraak der commissie van goede mannen, of wil het de dader met permissie zien hangen aan de hoogste paal voor wie er werd beëdigd in wat men noemt 'n affaire sale, wijl 't anders niet bevredigt? De onverdiende schande drukt de molen nu niet langer. In eer hersteld: Wim, Jan en Duk als mulder, kruier, vanger De Ajaxmolen kan thans weer op eigen wieken drijven. Op d' ongeschonden voetbaleer des mulders draaien blijven! Wij wachten verder elk rapport, al is het nog zo straf voor wie erin betrokken wordt in volle zielsrust af. Ook wie alleen berispt maar was, gezuiverd is van blaam. Heel Ajax blijft wat 't altijd was, een club van Grote Faam! To STOOP to conquer was heel vaak de stijl der intriganten.2) Het is bepaald des rechters taak een zaak van alle kanten te onderzoeken en ook wij Kick's visie onderschrijven. Opdat de voetjeballerij verschoond van „saal-tjes" B blijve. S. LE MARCHÉ. q Het recht van wedervergelding. „Over het jus talionis" was de laatste der 112 verhandelingen, die Droogstoppel in Sjaalmans pak ontdekte. Zoals de lezer weet, is Droogstoppel de koffijmakelaar uit de Havelaar, een werk dat, èn door zijn poëtische proza èn door de meeslepende aanklacht tegen onrecht en verguizing, ook na Multatuli zijn weerga in de Nederlandse literatuur, o.i. nimmer gevonden heeft. 2) Hier worde verwezen naar de intrige in „She stoops to conquer", letterlijk vertaald: „Zij vernedert (verlaagt) zich om te (kunnen) zege vieren". Dit aardige toneelstuk van Oliver Goldsmith is in een Neder landse bewerking hier onlangs als t.v.-spel gegaan.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1957 | | pagina 15