MET DAT BEMUWDE! H. F. STALLMANN f 7 Hoe onverantwoordelijk men bij de K.N.V.B. in deze gehan deld heeft, komt eerst tot uiting als men zich eens indenkt hoe onze positie zou zijn geweest als Sal eerder, dus vóór zijn meineed voor de rechter-commissaris en vóór zijn vlucht, zou zijn vertrokken. Het is bepaaldelijk een regie-fout van onze tegenspelers geweest, dat zij dit niet voorzien hebben! Onze positie zou een hopeloze zijn geweest. Ik houd van Ajax omdat ik daardoor een ontzaglijk fijne jeugd heb gehad en ik heb ook altijd van de K.N.V.B. gehou den, de Bond waarvoor ik zeven maal het Oranjeshirt heb ge dragen en die ik ook als penningmeester van Ajax onkreukbaar heb gediend. Kan men zich voorstellen wat het voor mij heeft betekend door diezelfde Bond als een leugenaar en een falsaris te zijn neergezet en kan men zich ook voorstellen, dat mijn liefde voor deze Bond danig bekoeld is? Er zal heel wat moeten ge beuren voor de Bond mijn vertrouwen kan terugwinnen! Er gaat nu weer een nieuwe Commissie van Onderzoek wer ken, die de hele zaak opnieuw zal gaan onderzoeken. Wij zullen ons daaraan, als goede bondsleden, maar weer onderwerpen al is onze lust daartoe natuurlijk ver onder nul-punt gedaald maar wij geven de K.N.V.B. bij voorbaat de verzekering, dat wij met niets minder genoegen zullen nemen dan met ons vol ledig en openlijk eerherstel en met een volledige bestraffing van alle schuldigen. Voor alle zekerheid hebben wij inmiddels onze beroepen (bij de Commissie van Beroep) gehandhaafd. W. F. VOLKERS. In vele clubbladen van bevriende verenigingen waarmede wij ons clubnieuws ruilen, komen zeer prettige woorden aan het adres van onze club en ons elftal voor. Speciaal wordt er de aandacht op gevestigd, dat wij innerlijk een zeer sterke vereni ging zijn, die jaar in jaar uit leden weet te vinden, die na hun actieve periode op het groene veld, bereid zijn om hun dienende taak in één of andere functie voort te zetten. Ook op onze vóórreceptie kwam dit in de woorden van bonds- bestuurder Kruiver duidelijk tot uiting. Hij liet n.l. uitkomen dat clubliefde en een sterk moraal in beslissende wedstrijden zeer voorname factoren geweest zijn in de roemrijke successen onzer club. Negen maal kampioen van Nederland en tevens recordhouder zijn zeer zeker een doorslaggevend bewijs voor onze innerlijke kracht. Wanneer het moet, schijnen alle krachten samen te bundelen om den lande door klinkende cijfers te tonen, dat wij „niet van dat benauwde" houden. Ik wil u dit met onderstaande cijfers duidelijk bewijzen, door u de uitslagen en wedstrijdpunten der beslissende wedstrijden te geven: 1917-T8 3—0 Willem II 2 pnt. 1918-'19 2—0 N.A.C. 2 pnt. 1930-'31 5—2 P.S.V. 2 pnt. 1931-'32 3—1 Enschede 2 pnt. 1933-'34 2—2 K.F.C. 1 pnt. 1936-'37 2—0 Feijenoord 2 pnt. 1938-'39 3—0 Eindhoven 2 pnt. 1946-'47 6—0 N.E.C. 2 pnt. 1956-'57 5—1 Amsterdam 2 pnt. 31—6 17 pnt. In negen beslissende wedstrijden zagen negen verschillende tegenstanders geen kans onze doelman negen maal te verschal ken en moesten met 6 tegenpunten genoegen nemen. P.S.V. en K.F.C. namen ieder twee, Enschede en Amsterdam elk een doelpunt voor hun rekening, voor de resterende vijf bleef ons doel potdicht. Onze 31 doelpunten spreken voldoende voor de productiviteit onzer diverse vuurlinies in deze 40 jaren. In deze periode hebben diverse generaties aan dit prachtige resultaat medegewerkt, de vereniging op andere wijze reeds ge diend en kijken elke Zondag hoopvol en reikhalzend uit of uit het jongere materiaal spelers naar voren komen, die buiten de capaciteiten hun Ajax-mentaliteit zullen demonstreren. Door de veranderde omstandigheden in onze voetbalwereld zijn de wedstrijden om de landstitel van de baan en de best- geplaatste club uit de Eredivisie is kampioen van Nederland. In de amateurtijd veroverden wij de acht titels na 68 extra wedstrijden, behaalden met een score van 19084, 107 van de 136 wedstrijdpunten. De beste prestatie leverden wij in het sei zoen 1946-'47 met: 10 gesp. 8 gew. 1 gel. 1 verl. 17 pnt. 3216 waar tegenover de minste resultaten in 1930-'31 en 1938-'39 staan met 12 wedstrijdpunten uit acht wedstrijden. Jeugd van Ajax, ziehier een serie prestaties die de oudjes in de loop der jaren geleverd hebben, aan u te trachten deze successen te evenaren, nog liever te verbeteren en vooral door mentaliteit, clubgeest en teamwork in beslissende wedstrijden: „Niet dat benauwde" over te nemen. C. E. de V. Tijdens de receptie t.g.v. het jubileum van Jan Elzenga bereikte ons het overlijdensbericht van wijlen H. F. STALLMANN ons oudste erelid. De overledene heeft in de vroege his torie van Ajax een beduidende rol gespeeld. Reeds op pagina 15 van het Ajax-gedenkboek ziet u de overledene, die de leeftijd van 74 jaren heeft bereikt, op de foto van Ajax 1 als middenvoor. Hij was een speler met levendige speeltrant, die van 1901-1908 er aan meewerkte dat Ajax de 2de klasse B van de N.V.B. bereikte. In dezelfde jaren heeft ons oud-erelid als bestuurder de club goede diensten bewezen. In 1909 vertrok wijlen Stallmann naar Deli in Ned. O.-Indië en wat later verhuisde de overledene naar Sydney om daar een prachtige baan op te bouwen. En een drukke baan, want in al die jaren heeft wijlen Stallmann geen gelegenheid gevonden zijn oude vaderland te be zoeken. Wel is gedurende zijn gehele leven de belangstelling ongerept gebleven voor zijn oude club. Uit Nederlandse bladen, zowel als uit ons Ajax-Nieuws, volgde hij de Ajax-historie op de voet. Uit briefwisseling met de fami lie Stallmann, in alle Ajax-kringen overbekend, bleek dat hij door de jaren heen met hoofd en hart zich met Ajax verbonden voelde. Ver van zijn vaderland is ons oudste erelid ter ruste gelegd. Als een der baanbrekers van de oude club zal zijn naam in onze historie voortleven. J. J. G.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1957 | | pagina 7