Sportmagazijn Leo van de Kar De zaak SAL Goede prestaties CEINTUURBAAN 149- 153- 155 Telefoon 72 8987 5 In het clubblad van Feijenoordtroffen we een artikel over de „affaire Sal" aan, waaruit blijkt hoe men in Feijenoord- kringen over de rechtspraak in de K.N.V.B. denkt. Hoe wij er over denken, nu we met deze rechtspraak ook kennis hebben gemaakt, zal een ieder duidelijk zijn. Het is, dat „Amsterdam" op een verkeerde deur heeft geklopt, maar als een kleine ver eniging het slachtoffer was geworden van deze duistere prac- tijken, dan had er misschien geen haan naar gekraaid. Bij Ajax was men echter aan het verkeerde kantoor, daar we toevallig sterk en finantieel krachtig genoeg zijn om onze eigen boontjes te doppen. Vele clubs hebben één adviseur, Ajax heeft er ook heel toevallig tientallen. Op ieder ge bied. Men zij, voor men weer eens aan zo'n grap begintdus vooruit gewaarschuwd. Feijenoorders, onze verhouding is beslist niet verstoord, nog even vriendschappelijk als altijd en daarom hebben we onge vraagd jullie „Zaak Sal" overgenomen. (Red. A.-N.) Er is momenteel een onverkwikkelijke zaak aanhangig, die onze K.N.V.B. geen goed doet. Dat is de kwestie Sal. Onder normale omstandigheden zouden wij daarvan in ons clubblad geen melding maken, maar nu Sal in zijn al of niet ge fundeerde beweringen wij blijven daar buiten de naam van onze vereniging heeft genoemd, menen wij er iets over te moeten zeggen. Immers zou door de bewering van Sal de ver houding tussen Ajax en onze vereniging kunnen worden ver troebeld. Terwrjl Ajax en Amsterdam in een zwaar dispuut gewikkeld zijn, werd door Sal verklaard, aldus lazen wij in „Sport en Sportwereld" van 1 Juni, dat hij een aanbieding van 80.000, of ƒ100.000,van Feijenoord heeft gekregen om voor deze club te komen spelen en dat hij eveneens voor Feijenoord in de Ahoy-hal in Rotterdam proef heeft gespeeld. In hetzelfde blad van 24 Juni lazen wij dan dat de heer J. Daroczi, de directeur van de Daro-fabrieken, alwaar Sal werkte, het volgende gesprek met Sal heeft weergegeven: Hij bedankte mij daarvoor en vertelde me in het kort ge sprek, dat hierop volgde, dat hij hoge aanbiedingen van andere clubs had gekregen. Zo vertelde hij mij voor Feijen oord proef te hebben gespeeld in een hal de Ahoy-hal misschien?, vroeg ik, maar dat wist hij niet -men had speciaal ook een keeper laten komen, maar die had geen van zijn schoten kunnen houden. Feijenoord had hem daarop een bedrag van 80.000,of 100.000,— geboden als hij voor die club wilde tekenen en een slee van een auto, die er stond, zou ook voor hem zijn Welk een fantast. Let vooral op dat woordje „of" tussen die twee grote bedragen! Van dit alles is niets maar dan ook niets waar. Toen het relaas, dat ook in het verslag van de onderzoek-commissie schijnt te zijn opgenomen, bekend werd, heeft ons bestuur zioh onmiddellijk met de voorzitter van Ajax verstaan, die van onze uiteenzettingen gaarne nota nam en waardoor zodoende de vriendschappelijke verhouding tussen onze beide verenigingen niet is verstoord. Intussen heeft Sal voor de Haagse rechtbank, toen hij onder ede stond, de bewering teruggenomen als zou hij op 17 Maart in de Ahoy-hal te Rotterdam voor Feijenoord proef hebben gespeeld. Toch bevredigt deze gang van zaken ons niet. Toen Feijen oord op de vergadering van de commissie werd beschuldigd, had de commissie de bewering van Sal onmiddellijk waar moe ten laten maken, want ook de commissies moeten voor de goede naam van de verenigingen waken. Dit alles wijst er toch wel weer op, dat de rechtspraak in de K.N.V.B. te wensen overlaat. Neen, ook wij kunnen de methodes, die voor de rechtspleging in de Bond gevolgd worden, niet bewonderen en wij vragen ons af of men zioh nog niet van de amateuristische idee naar die van de beroeps heeft kunnen omschakelen. Dit is ook de reden, waarom er momenteel een breuk in de verhouding tussen Sparta en ons is ontstaan. Niet om de per soon of speler Bosselaar, dat moge uitdrukkelijk naar voren worden gebracht, maar omdat onze vereniging op de vergade ring van de commissie van beroep door de afgevaardigde van Sparta is gekleineerd om het fatsoenlijk te zeggen, maar het woord is veel te zwak op een wijze, die men van een be schaafd persoon niet zou hebben verwacht. De commissie heeft het niet nodig geacht de spreker tot de orde te roepen en zijn woorden te laten herroepen. Bovendien is het niet mogelijk gebleken een officieel verslag van de zitting te verkrijgen, zodat de betrokken clubs niet eens kunnen zien en beoordelen hoe het verloop is geweest. Wel is ons een afschrift van het arbitraal vonnis verstrekt, maar ons herhaaldelijk verzoek, om een verslag van de getui genverhoren te mogen ontvangen, werd eerst beantwoord met de mededeling dat er slechts notities waren en het zoveel tijd kostte om die uit te werken. Op ons aandringen om dat verslag toch te verstrekken vernamen wij dan, dat alles al vernietigd was. Wie het begrijpt, begrijpe het, wij zijn daartoe niet in staat. Met dit alles worden de clubs lam geslagen, het is de weg van de minste weerstand, de gemakkelijkste, en de clubs moeten maar niet te veel weten. Bovendien vrage men zich af hoe een eventueel verzoek tot revisie serieus kan worden behandeld, als deze belangrijke getuigenverklaringen niet meer bestaan. Dan is er nog de zaak Tamas. Het is nu drie maanden geleden, dat afgevaardigden van onze vereniging naar Den Haag wer den ontboden om klaarheid in deze zaak te krijgen. Hoe goed er gewerkt wordt bleek wel uit het feit, dat ik aan het einde van de zitting op mijn vraag vernam, dat ik persoonlijk als secretaris van de club was opgeroepen. Hoewel ik die functie 35 jaar geleden bekleedde. Maar fouten maken is menselijk. Erger is het feit, dat men deze zaak doodzwijgt, niettegen staande onze heer Couwenberg op de vergadering reeds had geklaagd, dat de Bond sommige ernstige zaken rustig op hun beloop laat en dit geval al een slordige 10 weken aanhangig was. Niets werd meer over deze zaak vernomen en wij mogen ons toch wel afvragen of dit zo maar door mag gaan. Zodoende dwingt men de clubs wel om recht bij de rechterlijke macht te zoeken, waarin men vertrouwen kan stellen. Men kan dan wei van K.N.V.B.-zijde zeggen, dat de bond mans genoeg is eigen boontjes te doppen, zwijgplicht opleggen en de clubs als afge richte poppen beschouwen, de geschapen toestand zegt ons, dat er aan rechtspraak van de bond teveel ontbreekt om daarin vertrouwen te stellen. Vandaar dan ook dat ons bestuur geweigerd heeft aan ver dere onderzoekzaken mede te werken, totdat zal blijken, dat inderdaad recht wordt gesproken en de zaken worden afge wikkeld. Laat ons hopen, dat die zekerheid spoedig door de bond wordt gegeven, opdat voorkomen zal worden, dat men voor nog veel meer -moeilijkheden zal komen te staan. L. A. HEESAKKER. zijn slechts mogelijk als U in het bezit bent van een perfecte lichamelijke conditie en uitstekend schoeisel en kleding weet wat U nodig heeft Permanente camping show Wi»t U dat wij een speciale afdeling hebben voor le klas sportieve kleding? Voor Uw wintersportreis slaagt U bij ons stellig

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1957 | | pagina 5