Bonthuis „DE BLAUWVOS" BONTMANTELS - STOLA's - COLLIERS Onze voorzitter sprak ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van Jan Elzenga onderstaande rede uit op de receptie A. F. STRIKKERS 18 Beste Jan, Annie en kinderen, Het is vandaag, of beter gezegd het was 17 dezer, een be langrijke dag voor jou, Jan. Wij vieren namelijk vandaag het feit, dat je 25 jaren achtereen secretaris van jouw en onze ver eniging Ajax bent. Gaarne ga ik hier wat dieper op in. Toen je op 15 Augustus 1928 lid van Ajax werd, meen ik, dat de toenmalige leiding je alleen beoordeelde op je spel, niet we tende, dat er veel meer in je zat. Al spoedig kwam naar voren, dat je leiderscapaciteiten bezat. Toen onze vereniging dan ook een beroep op je deed om secretaris van de elftallen-commissie te worden, aanvaardde je deze functie, en hoe. Ik heb het voor recht gehad als aanvoerder van Ajax 1 veel in die functie met je te mogen samenwerken. Eén ding stond je daarbij altijd voor ogen, de belangen van je vereniging te dienen met opzijzetting van persoonlijke belangen. Toen je enige jaren, tot zeer grote voldoening van alle Ajacie- den, deze functie had waargenomen, werd je aangezocht tot secretaris van onze vereniging. Dit was op 17 Juli 1932, dus kort geleden 25 jaren achtereen. In deze functie muntte je uit door trouw, eerlijkheid en op rechtheid. Wie van ons kent niet de prachtige jaarverslagen. Wie van ons ziet je niet elke thuiswedstrijd de scheidsrechter, zijn grens rechters en de tegenpartij op hoffelijke wijze ontvangen, waar door je onze vereniging veel goodwill bezorgt. Je hebt door deze houding persoonlijk en voor Ajax ontzaglijk vele vrienden gemaakt. En m.i. terecht. Het was in de jaarver gadering op 7 Juli 1945, dat de leden je, op grond van je grote verdiensten voor Ajax, tot erelid hebben benoemd. Zeker hij die zonder zonden is, werpe de eerste steen, waar mede ik maar wil zeggen, dat ieder mens zijn feilen heeft. Im mers, ook na de wedstrijd zet je de entertaining soms wel eens lang door tot ongenoegen van je vrouw Annie Ferwerda, zoals ik haar bij wijze van gezelligheid wel placht te noemen. Je hebt hier reeds, tot groot genoegen van haar, verandering in ge bracht. Ik heb het genoegen gehad om 10 achtereenvolgende jaren van 1940 tot 1950 als penningmeester met jou als secretaris van onze vereniging, deel uit te maken van ons dagelijks bestuur. Een tijd waarin vijf verschrikkelijke jaren voor ons land, de tweede wereldoorlog, en dus ook voor onze mooie voetbalsport, verdisconteerd lagen. Ik zie ons nog beiden in de koude winter van 1943 in een open tram door Den Haag rijden om naar het kantoorgebouw van de K.N.V.B. te gaan, elk ca. 60 pond lichter dan wij nu zijn, om daar de meest mogelijke waardering in ontvangst te nemen voor ons beleid, jij als secretaris en ik als penningmeester, na een grondig boeken-onderzoek. Wat een contrast met een week of zeven geleden, toen je mij Zaterdagsmorgens met een zeer bedeesde stem en diep geschokt gemoed, telefonisch mededeelde, dat je door deze K.N.V.B. ge straft was. Het was een schrale troost voor je, dat je er niet alléén kapot van was. Gelukkig is het getij gekeerd en is één en ander, dank zij het gezond verstand, voorlopig achter de rug. Voorlopig zeg ik, Jan, omdat ambtelijkheid een volledige reha bilitatie nog in de weg staat. Maar die moet komen. Hoe had je alles al piek-fijn voor de receptie van het zo machtig door jouw club behaalde kampioenschap van de eredivisie voor elkaar. Hoe treurig keek je, toen ik moest besluiten deze receptie te annu leren in verband met voor Ajax zeer pijnlijke omstandigheden. Je weet ook, dat het ons veel leed leed. Het ergste is, dat dit onherstelbaar is. Spijtig doet het mij aan, dat ik dit op jouw feest moet zeggen, maar de eerlijkheid gebied mij, wanneer ik je verdiensten voor onze club releveer, ook de eventuele gevaren aan die functie verbonden, zijn vermeld, opdat iedere opvolger van je wete, dat de paden eens secretaris niet altijd over rozen gaan. Het doet mij daarom zo ontzaglijk veel genoegen, dat wij nu toch een receptie kunnen geven ter ere van jouw jubileum, hetwelk wg als het onze beschouwen. Wanneer mijn gedachten nog even terug gaan naar de succes sen van Ajax mede door jouw leiding, dan denk ik hierbij gaarne aan onze vele buitenlandse toeren, waarbij jij een van de leiders was. Hoe heerlijk hadden onze jongens je in Rijkjavik op IJsland tuk, toen ze je bed dusdanig hadden opgemaakt, dat je er na het grandiose feest bij de Amerikaanse Consul, door moest zakken, terwijl je mij toch de sleutel van onze kamer in bewaring had gegeven. Alles werd echter altijd sportief door je opgenomen, dat was nu eenmaal je goede karaktereigenschap. Jan, ik zou nog heel lang door kunnen gaan met je veel lof toe te zwaaien, maar je had zeker dit grootse werk voor Ajax nooit kunnen doen, indien je niet naast je had gehad Annie Elzenga-Ferwerda, je vrouw. Ik kan niet zeggen, dat ze altijd even kort van stof is, maar toch is het een schat voor jou in de eerste plaats en voor Ajax in de tweede plaats. Zo, dit moest er allemaal uit. Ter ere van je jubileum, Jan, biedt Ajax je hedenavond met je vrouw en kinderen een diner aan, waarbij ik het voorrecht zal hebben je namens Ajax een cadeau aan te bieden, reden waarom ik je thans alleen de hand zal drukken. Ik spreek tenslotte de wens uit, dat het jou en je gezin ge geven moge zijn nog vele jaren in gezondheid voort te leven, waarbij wij dan gaarne rekenen op je grote vriendschap. W. VOLKERS. Moderniseren - Bontbewaring - Reparatie KONINGINNEWEG 255, Tel. 95701, Amsterdam-Z b.d. Amstelveenseweg, tramlijn 1-2-16

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1957 | | pagina 18