Engels of Hongaars voetbal Harry Sacksioni en nog Sets Café Mulder Weteringschans 163 - Telefoon 37874 - Amsterdam 8 Ditjes en datjes Wanneer men zo nu en dan in de wandelgangen van ons gebouw zijn oor eens te luisteren legt dan hoort men wel eens dingen die toch niet oninteressant zijn. Zo hoorde ik onlangs een heftig debat tussen een aantal men sen waarvan velen beweerden dat het Hongaarse, of beter ge zegd, het Midden-Europese voetbal niet ligt en dat het Engelse voetbal, gezien onze volksaard, beter in onze lijn zou passen. Ofschoon een oppervlakkig beoordelaar gauw de neiging zal hebben het hiermede volkomen eens te zijn, ben ik van mening dat iemand die iets dieper over deze aangelegenheid zal na denken, een andere mening is toegedaan. Voor mij zal elke speler die alles voor zijn sport over heeft, en dat mogen we toch speciaal in het betaald voetbal zeer zeker eisen, elke speelwijze die hem wordt opgedragen, kunnen uit voeren. In de eerste plaats hebben wij hiervoor spelers nodig 1. die door harde training zorgen voor een prima lichamelijke condtie; 2. die door veelvuldige training de beschikking hebben over een perfecte baltechniek; 3. die steeds trachten hun sprintsnelheid zo hoog mogelijk op te voeren; 4. die door verschillende oefeningen trachten hun anticipatie- en reactievermogen te versterken. Spelers met deze acten van bekwaamheid in hun zak zal het een zorg zijn welk systeem ze moeten spelen. En nu weet ik wel dat het Midden-Europese voetbal, met zijn vaak korte passen, die een grote precisie vereisen en met zijn vaak ingewikkelde combinaties, die zeer snel en accuraat moe v.h. B. v. Randeraat Steeds de nieuwste merken SIGARENMAGAZIJN Rijnstraat 63, Telefoon 726558 VOORVERKOOPAjax- en Olympisch Stadion Na sluitingstijd verkoop in onze automaten (wisselaar aanwezig) ten worden uitgevoerd willen ze effect sorteren, volgens vele begrippen moeilijker aan te leren is dan het oer-degelijke Engelse spel met zijn lange passen over de vleugels, maar laat ik hier direct aan toevoegen dat schijn vaak bedriegt, want om het echte Engelse voetbal te kunnen spelen moet men toch ook wel iets in zijn mars hebben. Een speler die niet over een behoorlijke techniek en een prima lichamelijke conditie beschikt, kan er beter een spelletje op- portuniteitsvoetbal van maken; laat de bal maar rollen en kijk maar waar hij terecht komt. Maar wanneer men durft te beweren dat onze Hollandse spelers, gezien hun karakter en hun volksaard, niet in staat zijn tot een even hoge graad van bekwaamheid te komen als hun buitenlandse collega's, dan durf ik te beweren dat dit klinklare onzin is, want m.i. is dit wel degelijk mogelijk. Om detze hoogte echter te kunnen bereiken zijn, behalve de bovengenoemde 4 punten, een groot verantwoordelijkheidsge voel en een grote plichtsbetrachting nodig. De orde, tucht en discipline die ons in de militaire dienst van buiten af wordt ingegoten, dient een speler in het betaald voetbal zichzelf op te leggen. En ik geloof dat, wat dat betreft, de spelers in het bui tenland hierin een grote streep op ons voor liggen. De structuur in onze Nederlandse voetbalwereld heeft zich de laatste jaren sterk gewijzigd; maar hebben onze Hollandse profs" ook een verandering ondergaan? Ik zou dit niet met een volmondig „ja" durven te beweren. Niet alleen de leiders maar ook de spelers van een eerste elftal zullen zich dienen te realiseren dat het kapitaal van een vereniging zich op het groene veld bevindt, hetgeen hen niet alleen een grote verantwoordelijkheid oplegt, maar bovendien voor hen een aansporing moet zijn om alles te geven wat in hen is, in het belang van hun vereniging enin dat van henzelf. Alleen wanneer alle spelers hiervan overtuigd zijn en ook daarnaar handelen, zal niet alleen het spelpeil omhoog gaan met daaraan evenredig het succes, maar bovendien zal ook de nu eenmaal onontbeerlijke publieke belangstelling hiermede gelijke tred houden. J. H. M. Op 13 Januari sloten de meeste elftallen van de ere-divisie be taald voetbal de eerste helft af van de competitie 1956'57. Met 19 punten uit 17 wedstrijden staan onze jongens in de bo venste helft van de ranglijst. Dat is niet onverdienstelijk, al hadden wij gehoopt dat er nog wel punten bij hadden gekund. Maar ja, een voetbal is rond en kan soms rare capriolen maken, en onder de tegenwoordige omstandigheden wordt het je zeker niet cadeau gegeven. Wij beginnen dus komende Zondag aan het tweede gedeelte van de competitie. Laten we hopen, dat de resultaten zich in stijgende lijn zullen bewegen. Er zal echter hard, zéér hard ge werkt moeten worden. Het zal ons benieuwen, wie in deze slij tageslag aan het langste eind zal trekken. Onze amateurs hebben zich in de eerste helft bijzonder goed geweerd. Zij zullen ongetwijfeld alles geven om de reeds be haalde posities te handhaven en mogelijk nog te verbeteren. Good luck, jongens. Ook onze jeugd staat er gelukkig goed voor. De jeugdcom missie zal zeker weer goede resultaten met haar pupillen bereiken. Tussen twee haakjes, we hebben vernomen, dat onze juniores wat moois na de competitie te wachten staat. Jongens, doe je best en laat zien wat goede training en clubliefde ver mag. U hebt ongetwijfeld in de kranten gelezen over de verande ringen die te verwachten zijn in de vele voetbalpools in ons landje. Zaterdag 26 Januari a.s. zal in een vergadering van de K.N.V.B. over deze materie van gedachten worden gewisseld. Moge het zo zijn, dat de voetbalpools niet in poelen veranderen. J. K.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1957 | | pagina 8