Kroniek 2 In de clubkrant van December hebben wij U verteld over de activiteit van de mannen, die de clubavonden (en wat er om heen dwarrelt) in leven houden. Daar gaan we nog even mee door, want de heren hebben in de laatste weken van 1956 weer zo hun best gedaan, dat we het gepresteerde beslist niet zonder meer voorbij kunnen lopen. In de eerste plaats was daar dan de traditionele Kerst-Kienavond. Hoeveel „man-uren" (exclu sief de arbeid die de dames verrichtten) er wel in zaten, laat zich moeilijk schatten, maar gezien de enorme collectie waar devolle prijzen waarvoor we de vele milde gevers gaarne hartelijk dankzeggen die de meterslange tafel bedekte, kunnen we wel aannemen, dat het geen „achturige werkdag" is geweest. Aan het clubavond-comité dus alle hulde! De avond had een vlot verloop, was gezellig en door het „twee-ronden-systeem" bleef de spanning (oh. dat éne sof- nummertje, dat er maar niet uitkwam) er lang in. Ruim elf uur waren fruitmanden, kippen, eenden, rollades etc. etc. in han den van de rechtmatige eigenaars en konden de heren Zwang, Louwaard, La Fleur (een omroeper met een beste smoes), Van der Toorren en De Wit, op een zeer geslaagde avond terug zien. Ook de heer Schuring, die met zijn bandrecorder het mu zikale gedeelte verzorgde, een woord van dank. Het was prima! De laatste clubavond in '56 kreeg een feestelijk tintje. Weer had het comité voor een collectie prijzen gezorgd, waarvan we toch wel even opkeken. Voor ons ligt een lijst, waarop we ver meld vinden écht iets voor een voetbalclub -de namen Bols, Meder, Bokma (we maken geen reclame, dus niets aan de redactie zenden), naast leverworst (zo uit de ijskast), rolla des, dassen, sigaren, tulbanden en sigaretten. Goed, goed, die leverworst en tulbanden gezellige combinatie, zoiets als Henk Schuring aan de geluidsband haring met slagroom kunnen er mee door, maar dat kruiken- werkDe heren hebben er fel om geklaverjast feestver slaggever, collega De Vlieger, vertelt U er natuurlijk van en voorzitter Volkers (geen prijs!) heeft de avond geopend en tot slot een woord van dank aan de C.A.C. gebracht. En dat hadden de heren verdiend. Niet alleen vanwege de oliebollen -het waren de eerste in het oude jaar maar ook vanwege de prima organisatie. Het liep op rolletjes. Gezien het vele werk, dat aan zo'n tournooi is verbonden, moet dat ook wel. Bovendien laten verwoede klaverjassers niet met zich spotten, waardoor „een- paar-puntjes-flessen" uitgesloten is. Klopt dat, mijnheer de voorzitter Toen we in de nacht naar huis reden, het zo juist gepasseerde avondje overdachten, werd het ons opeens weer heel duidelijk, hoeveel Ajax zijn leden nog steeds biedt. Moeten we in details treden Het lijkt ons overbodig. Zij, die al jaren meelopen, weten het uit ervaring, de jeugd en de new-comers zullen, neen moe ten, het ondervinden. Dat is de taak van hen, die aan de touw tjes trekken, het wordt o.m. de opdracht van hen, die eens geroepen zullen worden de touwtjes over te nemen. Soms een heel ondankbare-, maar dikwijls een heel mooie taak. Een taak, die veel tijd en arbeidslust vereist outsiders staan hier meest al niet bij stil materieel bekeken, vele werkers weinig biedt, maar toch enorm veel vreugde kan schenken. Zeer zeker de vreugde van het geven. Dat geldt voor de man, die bestuurs- werk verricht, voor de man, die elftallen samenstelt, boeken controleert en voor de manoch, noemt U maar op. Het is beslist niet nodig, dat U daar erg dankbaar voor bent zij, die het werk verrichten, doen dat uit vrije wil, worden er niet toe gedwongen maarwillen we de club in stand houden (dat wilt U vermoedelijk wel!) dan zullen er toch lieden moeten zijn, die het rad en de radertjes smeren èn (liefst geluidloos) draaien laten. Misschien wilt U daar even aan denken, als het eerste elftal met gebogen hoofd het veld verlaat, het tweede team geen on geslagen kampioen wordt, Uw diploma of Uw aanschrijving niet op tijd in de bus ligt, kortom, er iets niet goed zit. Voor 1957 zou, of beter, had het een goed begin kunnen zijn. Met de veel besproken, geprezen en door duizenden verkeerd ingevulde voetbalpools gaat het naar onze bescheiden mening de berg af. Principiële bezwaren om met de cricketers te roe pen „how's that" waarbij we een scheef oog werpen naar de horseraces (het hoofdstel lees doel hangt daar beslist niet aan de muur) geven een Nationale Pool geen schijn of schaduw van een kans. Voor de amateurclubs, die het toch al zo weelderig hebben, een lelijke strop, voor de organisatoren van buitenlandse toto's, een schone aanleiding om kushandjes en zoete glimlachjes te werpen naar onze glimmende guldens. Als we nou maar zo verstandig waren, een andere kant uit te kijken. Gelooft U het? Als alles goed gaat, krijgen we een K.N.V.B.- pool. Of Jan en alleman daar erg hard over juichen, wagen wij te betwijfelen. We hebben tenminste al gelezen, dat er sport- broeders zijn, die voor K.N.V.B.-inmenging niets gevoelen. Dat is in ieder geval een afwijzing. Zelfs een radicale afwijzing. Dan zijn er lieden, die het aandeel voor de clubs niet hoog genoeg vinden en er geen snars voor gevoelen, de K.N.V.B.-kas te spekken. Zij vinden de bonds-pool, het peerd échter de sjees. Een jaar lang heeft de knol er niet aan getrokken en nu wil ie er het meeste vén trekken. Dat is dus ook een mening! Er zijn nog meer bloemlezingen. Misschien kent U er meer dan wij. We willen het direct aannemen, dus trekken we ons na de ge worpen duit in het zakje bescheiden terug. Niet van de pool, want daar wilden we het met U nog even over hebben. Laten we aannemen, dat die K.N.V.B.-pool er komt. De bond telt ca. 350.000 leden. Hoeveel jeugdleden? Wij weten het niet, maar laten we aannemen 150.000, blijft dus nog een respectabel aan tal over. Daar zijn natuurlijk de nodige principiëlen, laksen, niet geïnteresseerden en krapzitters bij. Resteert misschien een ton liefhebbers, waarvan er in de loop van het seizoen door de vele nieten nog afvallen. Amateurclubs, tel uit de winst! Ge looft men werkelijk, dat de mensen, die zich nu het vuur uit de sloffen lopen om voor hun vereniging, via een pool, iets te ver dienen, straks nog zo erg enthousiast zullen zijn? Wij kunnen dat geloof écht niet opbrengen. U wel We hebben echter een voorstel. Een persoonlijk voorstel, dus geen stenen naar ons stadion gooien s.v.p. (ook niet naar ons). Geef de amateurclubs een groter, desnoods een veel groter aandeel in de winst, dan de „betalende clubs". Een half ei -als het niet bedorven is - smaakt toch altijd nog beter dan de schaal. BROWN.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1957 | | pagina 2