Even omkijken schrijft Vlokkie Na veertig jaren 1 Febr. 1917 - 1 Febr. 1957. Dat wil zeggen: van blond tot peper en zout, van lente - lijke overmoed naar herfstelijke bezinning, van de tijd van duizend verwachtingen en toekomstdromen naar de dagen van gerijpte ervaring, geslikte teleurstellingen en de wer kelijkheid! Veertig jaren zijn een stuk geschiedenis in ieders leven en in het bestaan van instellingen, op welk terrein ook deze een plaats in het dagelijks gebeuren innemen. We kijken dan na het passeren van de mijlpaal even om Vandaag doen we dat bij de gedachte, dat onze vereniging 40 jaren geleden besloot een clubblad uit te geven. Wel, dat is nu niet zo'n geweldig belangrijk iets en we zullen daar over dan ook niet veel ophef maken, doch we zouden de verdiensten van enkele onzer altijd parate leden, die ons blaadje verzorgen, te kort doen door dit feit geheel en al ongemerkt voorbij te laten gaan. Het was Jan Grootmeijer, destijds secretaris van Ajax, die het initiatief nam de club, welke in de dagen van 1917 reeds op weg was naar de meest glorie-rijke periode van onze vereniging, een lijforgaan te bezorgen. Het clubblad heeft in de eerste jaren dan ook de wind meegehad en wie nog in het bezit is van de eerste jaargangen kan zich daarvan overtuigen. De ongeëvenaarde successen van het beroemde „wonder-team" maakten het eenvoudig de eerste nummers van jubel-versla- gen te voorzien, terwijl de dichterlijke ader bij meer dan één Ajax-lid in heftige beroering kwam. De Tric-Trac poëzie is in dit opzicht te over bekend. Onze persoonlijke verdiensten zijn uitgestreken over veertig jaren te verwaarlozen. Immers, reeds na vier jaren als redacteur te zijn opgetreden, moesten we de redactionele taak overdragen in verband met het verlaten van Mokum en het aanvaarden van een positie elders. De weinige bijdra gen, die we gedurende onze eindeloze omzwervingen over de aardkloot aan de Clubblad-Redactie hebben kunnen doen toekomen, hebben echter dit goede gebracht, dat we het con tact met Ajax, waar we ons ook bevonden, nimmer geheel hebben verloren. We hebben nog altijd de hoop, dat we de tijd zullen beleven, dat onze tochten over zeeën en door de lucht worden stopgezet en dat we dan meer regelmatig met ons Ajax kunnen meedoen. Mr. Brown, die naar onze smaak op zo uitnemende wijze zijn functie van redacteur, in samen werking met de twee ijverige mederedacteuren, de heren Koomen en De Vlieger, verricht, zal dan meer aan ons hebben dan in de afgelopen jaren. Even omkijken Welk een daverende taak ontsproot in die jeugdjaren onze ongeoefende pen en wat kan enthousiasme toch veel teweeg brengen! Eigenlijk komt de opbloei van het clubblad in die beginjaren op rekening van de hoofdploeg, die er voor zorgde, dat geregeld stof voor schrijven „in majeur" aanwezig was. De enorme zegetocht van Ajax rond de twintiger-jaren deed ook het clublied (Ajax-mars) ontstaan en we zouden het mach tig vinden, indien we dit jaar, 1957, weer eens voor onze hoofdploeg konden zingen: driewerf heil, ons kampioen!! Vele herinneringen komen bij ons op wanneer we terug denken aan de samenstelling van de eerste nummers van het clubblad dat oorspronkelijk (vóórdaet eerste officiële nummer van 1 Februari 1917) reeds in December 1916 schuchtertjes het daglicht zag. Alléén Jan Grootmeijer en samensteller dezes weten, met welk heidens vuur en vast geloof die eerste opstellen, wedstrijdverslagen en rijmelarijen in elkaar zijn getoverd. Op de een of andere wijze ,had de zéér handige en gewiekste Jan Grootmeijer ontdekt, dat een zekere Vlokkie wel 'n paar woorden praats had op papier. Zo be gonnen we zonder hulp van buiten, doch dra hadden we elders in Ajax elementen met schriftuurlijke neigingen bij de kraag. Toen was de zaak bekeken. Het Ajax Clubblad was er. En nu, na veertig jaren, is het tot een schakel geworden, die we toch niet graag meer zouden missen. Aan alle medewerkers, van 1917 tot 1957 saluut! Moge de komende annalen getuigen van de aloude Ajax- geest, binnen en buiten de krijtlijnen! Op, naar de vijftigste herdenkingsdag van het AJAX CLUBNIEUWS. Dorp op de Veluwe. D. Knegt. 1 Februari 1957.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1957 | | pagina 28