Van de Voorzitter Café Mulder Weteringschans 163 - Telefoon 37874 - Amsterdam Ditjes en Datjes 7 In ons bestuur heerste eenstemmig de mening om na de ver schrikkingen die Hongarije had meegemaakt, iets voor dat land te doen. Ook stelde de heer J. Lakeman, secr. van Blauw wit zich met mij in verbinding om te overwegen of wij, c.q. de Amsterdamse clubs, niet een wedstrijd konden spelen voor de bevolking van Hongarije. Wij hebben ons bestuurslid Roef Vunderink onmiddellijk bereid gevonden om Vrijdag 9 Nov. j.l. naar Antwerpen te gaan, daar wij wisten, dat het elftal van Honved met Puskas c.s. op die dag daar zou zijn. De heer Vunderink is het, na zeer veel moeite, er waren wel 40 verslaggevers die alles van de Hongaren wilden weten, gelukt de leider te spreken te krijgen. In de eerste plaats vroeg de leider de hartelijke dank aan het Nederlandse volk te willen overbrengen voor de hulp, die het, naar hij gelezen had, reeds had verwezenlijkt. Hij verklaarde zich direct bereid voor het spelen van een wedstrijd nó, 15 Dec. a.s., want tot die datum liepen reeds vóór de catastrofe in Hongarije gemaakte afspra ken met België, Spanje, Frankrijk en Engeland. Maandag 11 Nov. j.l. tijdens een bespreking ten kantore van de K.N.V.B. afd. Amsterdam, i.z. het beschikbaar stellen van spelers voor het Amsterdamse elftal, hebben wij toen een en ander met de heer Jaspers, secretaris van genoemde bond, besproken, doch hij wist, dat de Hongaren eerst zelf een groot bedrag van de recette moesten hebben alvorens de rest chari tatief voor Hongarije besteed kon worden. Ons bestuur blijft nog bij de mening, dat de Amsterdamse verenigingen gezamen lijk iets kunnen doen en dat dit moet uitgaan van de K.N.V.B. afd. Amsterdam. Bij voorbaat zegden wij onze steun toe, mits zo goed als de gehele opbrengst van een te spelen wedstrijd voor Hongarije bestemd zou worden. Ik meende dit even uit de doeken te moeten doen. Zondag 11 November j.l. besloot ik eens met ons eerste elftal mede te gaan naar Rotterdam. FeijenoordAjax. Nu heb ik zelf vroeger vele van deze wedstrijden gespeeld en uit ervaring wist ik, dat het een „zware" zou worden. Echter zo zwaar had ik achteraf niet gedacht. We waren nergens en hebben zeer ver diend verloren van een buitengewoon knap elftal. De cijfers 73 waren zeker niet geflatteerd. Toch moet ik onze jongens, niettegenstaande deze effectieve en morele nederlaag, een pluim op de hoed steken, dat ze tot het einde van de wedstrijd hun best gedaan hebben er van te maken wat er van te maken viel. Geen op- of aanmerkingen over de leiding en/of tegenpartij. Good loosers! Al krijg je vergoeding voor je sport, dan behoeft dit niet in te houden, dat je wispelturig moet zijn. Houdt dit zo vol jongens, dat is sportief en strekt je tot eer. Blijf, in welke omstandigheid je ook mocht komen te verkeren, fair spelen. In „Atlanta" heb ik na afloop van de wedstrijd dan ook gezegd, dat als er wat goed te maken mocht zijn, laten jullie dan a.s. Zondag zien, dat Ajax door een verdiende nederlaag niet zo maar voor goed van de grasvlakte gespeeld kan worden. Van zelfsprekend heeft de sectie betaald voetbal ook niet stil gezeten (wat een trouvaille om Visser half te zetten). De volgende week ging Willem II er na de rust kansloos met 50 in. Een zeer sportieve kamp. Wij zijn ook nooit anders gewend geweest van onze vrienden uit Tilburg. Kijk, dat getuigt van een goede mentaliteit van onze spelers, waarbij wij de bijdrage van trainer Humenberger aan dit geval zeker niet op een zijspoor mogen zetten. Bij Ajax 3 tegen H.M.S. 2, eerlijk gezegd, niet dat voetbal gezien, dat enige wedstrijden hiervoor ten beste was gegeven. Maar jongens wij zijn toch best tevreden over jullie. Je hebt nog geen wedstrijd verloren en dat zegt ook wel iets. Of kwam dit minder goede spel misschien omdat Ferry Dukker, jullie rechtsbuiten, afscheid nam, daar hij zich maatschappelijk kon verbeteren en daardoor in Enschede gaat wonen Ferry ik heb je na de wedstrijd een en ander gezegd en herhaal, dat het ons ten zeerste spijt een rasechte Ajacied te zien vertrekken. Maar wij moeten aan de andere kant toch verheugd zijn iemand, die zijn gehele jeugd in Ajax-kringen heeft doorgebracht, in het particuliere leven te zien promoveren. Good luck Ferry en echt genote Martin! Wij horen t.z.t. nog gaarne, dat het jullie goed gaat. Wat een drukte toch in onze club! En niet eens ongezellig. Wij hebben weer twee kleine tribunes bijgebouwd in de open v.h. B. v. Randeraat vakken voor de overdekte tribune, waardoor ruim 300 toe schouwers meer, onze wedstrijden kunnen bezoeken. Met het oog op een vlot verloop van de wedstrijden verzoeken wij dan ook de volle medewerking van al onze leden. W. F. VOLKERS. 26 November 1956. Wij hebben sinds het verschijnen van ons vorig nummer enige beroerde dingen medegemaakt. Een dreigend spook heeft boven de wereld gewaard. Er zijn gebeurtenissen geweest die ons met schrik en afschuw hebben vervuld. Door deze gebeurtenissen is de afvaardiging van Nederland naar de Olympische Spelen afgelast. Een trieste beslissing voor degenen die zich door veel opofferingen en harde training een plaats in het Olympische team hadden verworven, maar aan de andere kant ook verheugend, dat in ons land toch morele overwegingen in de sport, van zeer groot belang worden geacht. Rest alleen nog de vraag of het Nederlandse besluit veel invloed op de beslissingen van andere landen die voor de Olympische Spelen hebben ingeschreven, zal hebben. Als je, zoals ondergetekende, het vaste voornemen hebt om weer eens een historische wedstrijd te willen gaan zien n.l. tegen Feijenoord, en je wordt daarin dan gedwarsboomd door een griep, dan heb je daarover natuurlijk danig de pé in. Maar als je dan om half vijf aan de radio zit om toch vooral iets naders te vernemen van wat zich daar in het Feijenoord-stadion bij die wedstrijd heeft afgespeeld en je hoort dan als uitslag 73 voor Feijenoord, dan is het of ze een emmer koud water over je rug uitstorten. Je was net zo lekker bezig die rillingen kwijt te raken en nu die koude douche. Onwillekeurig gaan dan je ge dachten terug naar de tijden dat Feijenoord en Ajax in het Nederlandse voetbal zeer, ja zeer veel te betekenen hadden. Ook in die tijd zijn er wel eens hoge uitslagen in de wedstrijden tussen deze clubs geweest. Wij herinneren ons nog dat-wij op ons vorige veld eens tegen de geduchte Rotterdammers moesten aantreden. Ons elftal was door ziekte en blessures van enige spelers, rijkelijk van invallers voorzien. Niemand gaf een cent voor onze kans. Maar ziet, het voetbalspel is onberekenbaar. Met ons onvolledig elftal werd een glorieuze overwinning be vochten met een score van 71. Het is typisch, maar de wed strijden tussen Feijenoord en ons elftal hebben altijd uitgemunt door goed voetbal, waarnaar het een genoegen was om te kijken. De sportverslagen geven ook nu onomwonden toe dat er goed gevoetbald is geworden. Een nagenoeg uitverkocht Feijenoord-stadion was het beste bewijs, dat goed voetbal toch nog steeds door het publiek wordt gewaardeerd. Dank zij de vriendelijkheid van Dolf Desmit .mochten wij van hem de eerste jaargang van „Ons Clubblad" eens lenen. Hieruit gedistilleerd dat er op 3 December 1916 een proefnummer is verschenen. Een tweede proefnummer moet zo omstreeks half December zijn verschenen. De animo om raison van 2,per jaar een abonnement te nemen was na het eerste nummer zeker nog niet voldoende geweest, om een lonende exploitatie mogelijk te maken. Maar het is er toch van gekomen, want het officiële nummer 1 verscheen op 1 Februari 1917. Vanzelfsprekend zal de redactie het Februari-nummer 1957, een feestelijk en historisch tintje geven. J. K.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1956 | | pagina 7