Olympisch vuur verduisterd neigd, om niet te zeggen gedwongen, naar „deerlijk vergist" over te hellen. Hoe meer we alles om ons heen bekijken en over denken, hoe meer we de overtuiging krijgen, dat de Olympische Spelen, al of niet op moderne leest geschoeid, een heel vals en schel klinkende aanfluiting zijn. We kunnen ons dan ook heel moeilijk voorstellen, dat er nu, in het jaar 1956, nog mensen, of beter, sportlieden of aan sport verwante lieden zijn, die in geschrift of praatje voor de massa het Olympisch ideaal predi ken of verheerlijken. Misschien de drang van het o zo moeilijk op zij te zetteneigenbelang? Wij voor ons we zijn helaas, of misschien gelukkig erg onbelangrijk voelen veel voor een kras, maar dan een heel dikke, door die twee woorden: „Olym pische Spelen". Voetbalpool. Van onze financiële afdeling vernamen wij, dat de B.A.P. het aardig doet. Het corps „formulieren-ophalers" heeft echter dringend versterking nodig. Zij, die zich geroepen voelen, Zaterdagsavonds tussen 5 en 7 uur het kleine aantal leden en donateurs, dat tot nu toe trouw iedere week geld en papieren verzamelt te komen helpen, zijn hartelijk welkom. Even een telefoontje aan penningmeester, de heer Dukker, of aan de heer Schuring, tel. 12 29 84, en U is verzekerd van een vaste aanstelling bij het keurploegje „Poolmannen". Bij voor baat de dank van de „Voortrekkers"! BROWN. Zondag 18 November 1.1. speelde Ferry Dukker Jr., zijn laat ste wedstrijd voor onze club. Niets bijzonders zult U zeggen. Toch wel! Ferry Jr., oudste telg uit het Ajax-Dukker-geslacht, bewees voorzover nog nodig dat sport en studie wel degelijk samen kunnen gaan. Na met goed gevolg het eind examen 5-jarige H.B.S. te hebben afgelegd, verwierf hij enige praktijk-diploma's, ging economie studeren en werd in de staf van de N.V. Noord-Holl. Asbestfabr. opgenomen. Enige weken geleden werd Ferry benoemd tot directeur van het bijkantoor te Enschede van genoemde N.V., zodat deze Ajacied, op al zeer jeugdige leeftijd carrière maakte. Wij wensen Ferry, prettig clubgenoot, goed voetballer en uitstekend cricketer een aan winst voor de oeroude club Prinses Wilhelmina veel succes in zijn verdere loopbaan en hopen hem zo nu en dan in ons sta dion aan te treffen. Ferry, good luck! Zijn laatste wedstrijd voor Ajax. Ferry Dukker Jr. verdedigde Zondag 18 November j.l. voor de laatste maal de Ajax-kleuren. De gebeurtenissen onzer dagen, de bloedige dag van het verraad van Budapest van 4 November 1956 en het bulderen der kanonnen rond het Beloofde Land tot ver in Sinaï, deze ontstellende ontwikkelingen op het wereld-schouwtoneel, ze maken de Olympiade in Melbourne tot een volkomen aan fluiting. Het is op het tijdstip, dat wij dit schrijven, nog onzeker wat er precies van de Spelen terecht zal komen. Het gehele we reldbeeld is chaotisch, verwarrend en onheilspellend. In feite is de belangstelling voor de Olympiade, afgezien van de waar heid dat deze tot een „farce" wordt, indien tegelijk met de startschoten ginds in Melbourne, de granaten over onbe schermde steden huilen, tot een minimum gedaald. Populair kan men zeggen, dat de aardigheid er af is, doch wat we thans beleven is te angstwekkend en bedroevend om zich enige scherts te kunnen veroorloven. In het vorige nummer van ons clubblad spraken we over de groet, aan het begin van sportieve ontmoetingen door de deelnemers te brengen en we wezen op de symboliek van de vlaggegroet, aan het begin van de Olympische Spelen. Sym bool van verbroedering der volken! Men stelle zich voor hoe dit thans in Melbourne moet toegaan? In Europa vermoorden horden uit Mongolië en andere tot de gezegende heilstaat be horende rassen héél een volk. In het Midden-Oosten strijdt het Oude Volk tegen de Arabische wereld. En nu zullen in Melbourne de volken zich als broeders verenigen en het Olym pische vuur zal als een lichtende gloed van verdraagzaamheid en vrede schijnen. Dat kan niet. Het Nederlands Olympisch Comité (en daarmede alle daarin samengebrachte organisaties) heeft de goede keuze gedaan: wég te blijven van de Spelena die thans geen zin meer hebben, tenzij te elfder ure de aanstichters van verraad, moord en doodslag uitgebannen worden. Het is hard voor de meisjes en jongemannen, die wellicht jarenlang geest en lichaam hebben getraind om uitverkoren te worden voor de strijd voor het sportforum der wereld. Het is hard voor het N.O.C. zelf, waarvan de leidende figuren alles gezet hebben op het welslagen van de uitzending van onze top-mensen naar Melbourne. Het is hard ook voor onze Australische vrienden, die de enorme taak van voorbereiding, hetgeen jaren van inspannende arbeid betekent, thans zien overschaduwd door het wereldgebeuren en die voor onoplos bare dilemma's geplaatst worden. Het is voor alle betrokken partijen een onbeschrijflijke teleurstelling en we kunnen inzien, dat nóch de organisatoren in Melbourne, nóch de jonge meisjes en jongemannen in Nederland en elders, zich in eerste instantie het waarom kon den realiseren. Doch erger dan deze teleurstelling is de bittere realiteit van bloedvergieten en deporteren die een volk, dat rustig optrekt naar Melbourne als ware er niets gebeurd, op zich durft laden. Neen! Géén groet aan deze vlag! Het N.O.C. heeft goed gekozen. Het Olympisch vuur. Het is verduisterd. D. K.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1956 | | pagina 3