A. van Wees ét Zonen Zondag Overpeinzingen Autoverhuur en Rijschool [^0 CjlofoO## 8 Mensen zijn rare wezens. Neem nou alléén maar eens de wijze, waarop ze de Zondag doorbrengen. En zeg dan nog eens dat Zondag, rustdag betekent. M'n buurman bij voorbeeld, schept er het grootste genoegen in, die morgen niet te vroeg op te staan en dan tot een uur of twaalf in z'n flanelletje met een oude broek rond te klungelen, om na een moeizame scheer-, bad- en aankleedpartij de dag verder door te brengen met het opknappen van allerlei akke fietjes, die z'n vrouw meestal tot wanhoop brengen, vanwege de rommel die hij daarbij maakt. Mijn andere buurman daarentegen, zie ik meestal eerst tegen lunchtijd thuiskomen. Hij is er voor dag en dauw op uitgetrok ken met z'n hengel, op een hulpmotor,, die aan een roestige oude fiets hangt. Aan z'n bagagedrager een groot formaat net, waarin de eventuele buit, die, als het maatvis is, altijd zichtbaar blijft tussen een handvol gras, om ze vers te houden. Meestal echter is het net alléén met gras gevuld, om de sof te camou fleren. Frederiks van de overkant is een geheel ander type. Hij komt ook tegen lunchtijd thuis, met z'n vrouw. Ze zijn naar de kerk geweest en hebben nu haast, want 's middags staat er steevast theater op het program, in tegenstelling met De Groot van nr. 76, één hoog, die op dat moment juist aan het theater maken is, met z'n vrouw, die hem van z'n voetbalwedstrijd tracht af te houden, wat haar nooit lukt. Over theater gesproken. Sportvrienden, hebt ge U wel eens gerealiseerd dat voetbal eigenlijk theater is Ik bedoel niet, dat we nu naar betaald voetbal kijken; nee, ik doel slechts op de toeschouwers daarvan. Hebt ge, in spanning kijkend naar het vertoonde spel van uw favorieten, wel eens de kracht kunnen opbrengen, om eens om U heen te kijken, naar de reacties van de andere toeschouwers? Ik heb dat kortgeleden eens gedaan. Ziehier. Naast mij zit een heer, die ook ontspanning zoekt bij deze wedstrijd. Nou, die ontspanning heeft hij. Zenuwachtig zit hij aan z'n sigaret te zuigen; zit 'm eigenlijk op te eten om 't netjes te zeggen want als hij hem even uit de mond neemt, zit er een kwast aan, van wat-heb-ik-jou-daar. Z'n handen beven, of eigenlijk is het geen beven meer. Ze trillen. Z'n adams appel is volkomen de kluts kwijt en wipt gejaagd op en neer. Hij blijkt een aanhanger van de tegenpartij. Telkens als de bal in de buurt van de vijandelijke goal komt, trapt hij nijdig met z'n been. Hij is kennelijk rechts. Maar het helpt niet. De bal gaat over. Er volgt een woedend hoofdschudden en z'n gezicht wordt in een grimas vertrokken. Futloos zakt hij terug op de bank en steekt met moeite een nieuwe sigaret op, waarna het zelfde beeld weer van voren af aan begint. Daarvóór zit een oude heer. Bewegingloos. Slechts z'n hoofd draait mee in de richting die de bal over het veld neemt. Lang zaam, als een der halfspelers de bal opdrijft, sneller, als een der backs een ver schot in de richting van het andere doel lost. Verder geen beweging. Of ja, toch. Z'n kin. Z'n vooruitstekende kin gaat snel op en neer, alsof hij op iets griezeligs zit te kauwen, dat hij vlug wil wegwerken. Z'n tand en kiesloze mond is ingevallen en dat geeft hem een spits uiterlijk. Hij doet me denken aan een konijn dat op een kool blad zit te kauwen. Er gebeurt niets op het veld. Een beetje heen- en weergetrap. Ik zie dat aan de kin. Deze blijft in dezelf de rhythmische beweging. Plotseling gaat er iets gebeuren, want de kin begint zich vlugger en vlugger te bewegen. Ik kijk snel naar het veld, en inderdaad. Eén der spelers rent langs het lijntje en geeft een voorzet op maat aan de middenvoor. Deze schietMet een manuaal alsof hij plotseling een kus wil weggeven, schieten de lippen van de oude heer naar voren en houdt de kinbeweging bruusk opNaast! Het konijn hervat z'n maaltijd. Ergens roept een gillende stem de grensrechter tot de orde en vergeet daarbij, als hij z'n zin niet krijgt, dat sommige woor den op Zondag hoogst onbehoorlijk klinken. Rechts vóór mij zit een jong, mogelijk verloofd, stel. Hij wordt door z'n uitverkorene bont en blauw geknepen en gestompt, maar door de grote spanning waaraan hij ten prooi is, merkt hij dat pas, als de wedstrijd is afgelopen, evenals de heer daarnaast, die een hevige hoofdpijn moet overhouden van het meekoppen dat hij steeds doet, als de bal hoog voor het vijandelijke doel komt. Op de open tribune amuseert iemand zich met een claxon, die rauwe schorre geluiden voortbrengt en de mensen in de omgeving de haren te berge doet rijzen. Als eindelijk het ver lossende fluitje van de scheidsrechter klinkt is het hele stadion een contrasterende massa. De springende, juichende en uitge laten schare en de andere, de stille, mokkende en jaloerse menigte, waarvan sommigen hun teleurstelling in een gezellig handgemeen afreageren. Nee, mensen zijn rare wezens. Ik ben blij, dat ik mij niet druk maak bij een wedstrijd op Zondag. Of eigenlijkdruk maak Ik moet nu rennen, hollen om de tram te halen, om op tijd de radiouitslagen te kunnen horen. Want ik heb een voetbalpool ingevuld. Zondag, rustdag? 'n ZENUWENDAG! BORIS. De beste borrel Verkrijgbaar in elke goede slijterij Indien niet voorradig bel ons op3 54 58 - 4 88 80 en Uw slijter bezorgt het U thuis Verhuur en administratie: Sarphatipark 19 Amsterdam-Z. Telefoon 793491 Luxe verhuur van Volkswagen de Luxe - Opel Alle wagens van 1955 en 1956 Verzekering: All Risk TARIEF Volkswagen de Luxe '55 en '56 Opel '55 en '56 Per weekdag Zon- of feestdag Wppkpindp Zaterdag 13 uur tot w eeKeinue Maandagmorgen s uur 1 week 14 dagen r 10.—en f 0.06 p. km. „12.50,, 0.06 19.— „0.06 70.- „0.06 135.— 0.06 f 13.— en f 0.06 p. km. 15. 0.06 22.- 0.06 85.— 0.06 165.- 0.06 Autorijschool met gediplomeerde instructeurs K.N.A.C.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1956 | | pagina 8