Hongaars voetbal AJAX VAMI 2-2 VAMI Restaurant - Lunchroom •J al> o-chroom Quellijnstraat 98- 100, Telefoon 790018, J. Bieshaar 20 Door G. J. J. Stroker. In het vorig nummer van onze clubkrant deelden wij U mede. dat de trainer van de Ajax-amateurs, de heer G. J. J. Stroker, de vererende uitnodiging had ontvangen naar Budapest te komen, om in deze stad enige weken de voetballessen te volgen, die daar, in de zgn. Hongaarse Trainersschool, worden gegeven. Veertien dagen lang vertoefde de heer Stroker temidden der uitblinkers in de voetbalkunst. De impressies, die ons aller vriend in deze school en in het Népstadion opdeed, werden door hem vastgelegd in een ver slag, dat hij speciaal voor het Ajax-Nieuws schreef. Het be hoeft dan ook geen betoog, dat wij dit exclusieve artikel onze lezers warm aanbevelen en dat wij de heer Stroker hartelijk dank zeggen voor de moeite die hij zich ten faveure van ons clubblad heeft willen getroosten. Ger, nogmaals hartelijk dank! (Red.) Op 21 September 1956 ben ik weer terug gekomen in ons goede Nederland, na 15 dagen lang de meest mogelijke steun en medewerking van de Hongaarse voetballeiders te hebben gehad. Zij stelden mij in de gelegenheid de training en voorbereiding van het Hongaarse A- en B-elftal mede te maken. Ook zag ik de training van het Jugoslavische B-team en tot slot mocht ondergetekende in het Népstadion de oefeningen van de Rus sische B-ploeg aanschouwen. Veertien dagen lang zag ik bij de clubs, Honved, Morós, Lóbogo en Csepel de theoretische en practische voorbereiding der spelers. Alle voetbalwedstrijden, die in deze periode werden gespeeld, heb ik gezien, te weten: Hongarije BJugoslavië B; de le liga wedstrijden HonvedDórsa en Kinirsi—Vasas. De finale om de Europa Cup 1956, heeft Vasas met 92 van Rapid, Wenen, gewonnen. Ge zult U afvragen hoe hoog het spelpeil der wedstrijden wel was. Het klinkt vreemd, maar ik durf te zeggen, ook al door mijn ervaringen uit de Franse, Oostenrijkse en Engelse school en nu weer die van Hongarije „Deze hoogte kunnen wij in Nederland óók bereiken!" Het is begrijpelijk dat, in de wedstrijden, die ik in Budapest zag, de clubs het zelfde speltype speelden. Interessant is na tuurlijk een interlandwedstrijd, waarin twee verschillende spel opvattingen elkaar bestrijden! Ongetwijfeld hebben de Budapest-Hongaren een onbewust voordeel: Zij lopen gemakkelijk! In Budapest, een stad van 1 y2 tot 2 millioen inwoners, heb ik in 15 dagen tijds, 6 tot 7 fietsen geteld. Het fietsen is in de belangrijkste verkeersstra ten, om het verkeer te ontlasten, verbodenEr zijn ongeveer 90 tramlijnen, 70 autobus- en 20 trolleybuslijnen. Om de paar minuten kan men hiervan gebruik maken. In Amsterdam zijn er hooguit 35 lijnen. Doordat er weinig particuliere auto's zijn, is men wel verplicht te lopen wanneer de omstandigheden niet anders toelaten. In Nederland is het doodgewoon, wanneer een kind van 5 jaar al met gebogen knieën op een fiets zit. Gevolg: de voeten erf benen krijgen in samenwerking met de heup- en Wat AJAX is voor de Meer (Een gezellig stadion) Is de Y.A.M.I. voor de Kalverstraat (Een gezellige lunchroom) Kalverstraat 171 - Telefoon 45027 PACHTER VAN DE AJAX-BUFFETTEN rygspieren etc., bij ons in Nederland per dag minder de tijd het bovenlichaam te dragen en te leren het instinctmatig economisch te verplaatsen. Op sportgebied heeft het sportministerium veel invloed. Zij geeft uitblinkers de gelegenheid tot verdere volmaking d.m.v. staatsamateurisme. In Amerika krijgen de sportbegaafde men sen dit via de Universiteiten. Dit staatsamateurisme is te vergelijken met ons semi-profes- sionalisme, heeft óók te maken met het beroep, dat de spelers uitoefenen, welk beroep op een ongeveer 30-urige werkweek neerkomt. Onderstaand zal ik U de Hongaarse mening geven: „Het Hongaarse voetbal-elftal heeft in de laatste jaren ver rassende uitslagen bereikt. Zeker, tijdens de wereldkampioen schappen 1954 werd het „slechts" tweede, maar alle bekende autoriteiten van de voetbalwereld waren het erover eens, dat het beste elftal, in dit wereldkampioenschap, het Hongaarse was! Voor de finale van het wereldkampioenschap had het Hon gaarse elftal vier jaren lang in ontelbare wedstrijden, die zij tegen de vertegenwoordigende ploegen der verschillende landen speelde, geen enkele nederlaag geleden. Zij had in 1952, tijdens de Olympiade, het voetbaltournooi en daarna ook de Europa Cup gewonnen. Op vreemd terrein o.a. van de Engelse, de Italiaanse en Oostenrijkse ploegen gewonnen en tijdens de wereldkam pioenschappen het elftal van Brazilië en Uruguay verslagen. Waar in de wereld het Hongaarse elftal ook vertoeven mag, overal stellen bestuurs-, technische-leiders en journalisten de zelfde vraag aan ons: „Wat is het geheim van het Hongaarse voetbal „Het hoge niveau waarop het Hongaarse elftal staat is het resultaat van de juistheid der grondprincipes," zo zeggen de leiders van het Hongaarse voetbal. Het eerste grondprincipe is de veelzijdige technische oplei ding der spelers. Hoe meer een speler technisch geschoold is, hoe veelzijdiger en ideeënrijker is zijn spel, zo onberekenbaarder voor de tegenstander zijn de door hem opgebouwde combinaties met maximale gebruikmaking der mogelijkheden in het spel. De speler moet niet alleen met de technische problemen, die volgens de statistiek in de wedstrijden het meest voorkomen, vertrouwd zijn, maar zoveel mogelijk ook met alle mogelijk heden. Op het gebied der speeltechniek hebben we getracht het kunnen der uitverkorenen van het Hongaarse elftal zoveel mogelijk te ontwikkelen en te verfijnen. Op dit gebied moet nog gewerkt worden. Onze representatieve spelers zijn in technisch opzicht nog niet tot de hoogste graad gestegen. Hun verdere ontwikkeling betekent, dat de speelkracht van het Hongaarse elftal in de toekomst nog groeien zal. Het tweede grondprincipe: de veelzijdige tactische kennis. De voetballer moet altijd weten, welke oplossing in een ge geven situatie het meest efficient is. Als hij dat weet, zal hij deze situaties snel en juist zien en in samenwerking met zijn medespelers, de beste oplossing uitvoeren. De voetballer wordt niet als meester-tacticus geboren; dit moet worden geleerd. Met de spelers moeten alle tactische mogelijkheden van het samenspel, zowel in de aanval als in de verdediging, theoretisch onderwezen en op het veld tot in de perfectie geoefend worden. Voor alle denkbare situaties, die tijdens een wedstrijd kunnen voorkomen, moeten meerdere op lossingen worden uitgewerkt en deze in tweetal of met groepen, tijdens de training van enige elftaldelen en bij de oefenwed strijden zorgvuldig worden geoefend. Men moet ononderbro ken voortgaan door steeds te herhalen, totdat de spelers de onderdelen ook reeds bij de eerste wedstrijden beheersen. Zo'n wijze van training bevordert een snel bewegend samenspel het welk door het Hongaarse elftal in Mei 1953 te Rome en daarna in November te Londen werd gekarakteriseerd. Dit is geen ge makkelijke taak!; aldus de woorden van mijn Hongaarse gast heren, die ik door practische voorbeelden bevestigd zag wor den." Voor Uw Chroom werk

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1956 | | pagina 20