50 Reisbureau Maarse Kroon G. E. Hemmen 15 Augustus 1906 15 Augustus 1956 voor Uw uitwedstrijden in Europe 8 Onze vereniging beschikt over een groot aantal werkende leden die 25 of meerdere jaren lid zijn. Deze leden beschikken allen over een vijfentwintig-jarenbord en diversen hebben hier aan zelfs een bordje van veertig jaren lidmaatschap kunnen toevoegen. Het aantal vijftigers is uit de aard der zaak niet zo groot en zoals de jubilaris meende, zijn er slechts twee dingen voor nodig otm het te halen, n.l. gezond te blijven en liefde voor de club. In de diverse interviews die ik de „oude garde" tot nu toe mocht afnemen, heb ik bij de start van een babbeltje veelal „terreinen" aan de buitenkanten van Mokum horen noemen, die niet tot mijn verbeelding spraken, maar die ik ook wat plaats betreft wist en waarvan ik de door de buurtbewoners aan gegeven naam kende. Toen de jubilaris op 19-jarige leeftijd zijn intrede in onze club deed, stond ik echter nog te kort bij de burgerlijke stand ingeschreven om nu zijn vraag „weet je waar Aapjesland in Amsterdam lag" bevestigend te kunnen beantwoorden. Aapjesland lag n.l. in de omgeving van de Overtoom, tegen over de Bosboom Toussaintstraat bij het Pesthuis. In ongeor ganiseerd verband trapte hij daar op 12-jarige leeftijd een balletje en vele Ajacieden zijn uit deze buurt gekomen. Voorgesteld door zijn neef Schaap, die met ongeveer 20 anderen van het failliete O.V.V. naar Ajax kwam, startte hij zonder enige pretenties omtrent zijn capaciteiten in het derde elftal en in zijn 6-jarige actieve loopbaan kon men hem meestal in het tweede elftal aantreffen. Zijn eerste diploma droeg de handtekeningen van de heren Dade en Van der Net. Voor zover onze jongere generatie niet van de vroegere lig ging van ons terrein op de hoogte is, wil ik deze categorie in lichten dat ons veld aan de Overkant van het IJ lag, kleed kamer in het Tolhuis, een van de vroegere vermaakcentra van Amsterdam. „Niet dat benauwde" een uitdrukking die tegenwoordig nogal in trek is, zou vroeger in deze kleedkamer niet in aanmerking gekomen zijn. Men had het meestal met 4 elftallen in een Overtoom 477 bij de Zocherstr. - Tel. 85252 kleedkamer al benauwd genoeg. Klerenverwisselingen waren aan de orde van de dag; een boerenjongen ging als stedeling naar huis en omgekeerdAs ge maar leut het Wij b.ezaten destijds drie elftallen en voor zover het plaat selijke wedstrijden betrof, golden de resultaten van het eerste elftal zowel voor A.V.B. als N.V.B. Vanaf het Tolhuis moest men 10 minuten lopen naar het veld. Aan een der lange zijden was een plankier gelegd, waar men raison van 50 cent ter bescherming van modderige schoenen op mocht staan. Onze nieuwe prijs van 1,voor staanplaatsen (alles is in de loop der jaren „iets" gestegen) steekt hier dus uiterst gunstig tegen af. Wanneer er veel publiek kwam (800 man) gingen de leden ter versterking van de kas in de modder staan, waardoor er voor het publiek niet veel anders overbleef dan 50 cent te offeren, aangezien men op de kwartjesplaatsen in de modder niet meer terecht kon. Een voetbalknietje, opgelopen tegen H. F. C. aan de Span jaardslaan in Haarlem maakte een einde aan het trappen tegen de bal, de jubilaris wilde zelf n.l. niet de naam van voetbal loopbaan hieraan geven. Dr. Tetzner helpt je tegenwoordig van een dergelijk euvel af, mijn gastheer kwam er na 25 jaar door een gedwongen rust van vijf weken na een galblaasoperatie geheel van af. In 1912 deed hij zijn intrede in het bestuur met de heren Egeman, Schutte, Fetter, Holst, Jan Pelser, Rauss, Reeser en Jan Schoevaart. Ieder bestuurslid kreeg er nog wel eens een functie bij en een van die karweitjes bestond voor hem in het zich opstellen in de naaste omgeving van de keeper van ons eerste elftal. Wan neer deze doelman n.l. weinig te doen kreeg, had hij last van slaapaanvallen en onze gloednieuwe jubilaris moest hem dan wakker maken wanneer er gevaar dreigde. Een tweede klusje waar dikwijls een gehele Zaterdagavond mede gemoeid ging bestond uit de controle op een der spelers die wel eens in Duitsland werkte. Om het uur werd aan zijn adres geïnformeerd of mijnheer al thuis was en dikwijls kon de E. C. om 11 uur pas de verlossende woorden vernemen: hij is er! De promotie in 1911, hoogtepunt in zijn beginperiode, bracht in de vorm van de bouw van een kleedkamer en in de pogingen om een acceptabele grasmat op het veld te krijgen, veel werk zaamheden met zich mee. Vooral het laatstgenoemde viel niet mee, maar met de heren Egeman en Schutte aan de leiding, mocht dit trio dank zij vele helpers die tot laat in de avond doorwerkten, het genoegen smaken de club aan het begin van het seizoen een behoorlijk veld aan te bieden. Bovengenoemde promotie was geen gemakkelijk te vervullen opgave, twee eerste klasers n.l. Hercules en 't Zesde moesten gewipt worden. De laatste wedstrijd in Breda moest de beslis sing brengen, een gelijk spel was genoeg. Keeper Schutte ver liet in de laatste minuten zijn doel om een door de lucht ge speelde bal, dwars tegen de huidige voetbalbegrippen in, ineens op zijn slof te nemen. Een zucht van verlichting ging door de supportersschare, de operatie was gelukt en het eindsignaal maakte een einde aan een ondraaglijke spanning. Aan het oude Muiderpoortstataon stond een juichende massa klaar om de spelers te verwelkomen en het werd een ware zegetocht naar het feestlokaal bij Schollenbrug. Als beoefenaar van vele sporten, zonder voorliefde voor een bepaalde tak van sport, waardoor uitblinken in een der sporten uiterst moeilijk is, was de kans om tot de prominenten bij Ajax te behoren niet groot. Een enkele wedstrijd voor het eerste liep er tussen door en toevalligerwijze was hij nog in het bezit van een nog nimmer geplaatste foto uit die oude tijd, welke wij u

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1956 | | pagina 8