BROMFIETSEN ASBEEK BRUSSE Veluwse post Beu Plotike Ook voor Ruime sortering haarden, kachels, gashaarden Zeer gemakkelijke betalingscondities, lage rente berekening 4 Dorp op de Veluwe, Mei 1956. DRAMATIEK ROND DE DEMARCATIE-LIJN Achter de schermen, in de binnenkamers onzer hoofdklas- selijke verenigingen, wordt gerekend, geschat, gespeculeerd, geleefd tussen hope en vreze. Voetbal is een rekensom gewor den. Een zaakje, zoals een voorzitter van een mij zeer bevrien de club in den lande het uitdrukt. We zijn met ons alle bij elkaar al zover, dat we bij een over winning of een nederlaag nog nauwelijks het spel tellen, doch alleenlijk en zeer secuur de al of niet behaalde punten. Waar om dit te ontkennen? De verscherping van de bestaansstrijd ligt geworteld in de materiële sector van ons voetbal van van daag. De dagbladpers, waarvan men de medewerkers voor het merendeel als bevoegde critici mag beschouwen, geeft een af spiegeling week aan week van de kwaliteit van het ver toonde spel in de hoofdklassen. Deze kwaliteit is vrij miezerig en valt tegen. Reden? Het is onbehagelijk om over het teleur stellende spelpeil in vele wedstrijden van de hoofdklassen (af gaande op hetgeen de zaakkundige pers daarover Zondag aan Zondag ten beste geeft) te schrijven, doch ondanks sterren regen in diverse A- en B-regionen, is een waarlijk first class wedstrijd een uitzondering. Indien we dat nuttig zouden vinden, zouden we wat ons persoonlijk aangaat, nu we een drietal wedstrijden van de bovenste-laag-clubs A-afdeling gezien hebbenmoeten erken nen, dat het spelpeil ons werkelijk niet meegevallen is. Doch we hebben teveel het latijns-amerikaanse voetbal (waarvan we tientallen games hebben aanschouwd in Uruguay, Argen tinië, Chili, Peru, Colombia) in ons hoofd om enthousiast te worden over het Nederlandse voetbal van de doorsnee-club van vandaag, waartoe we dan ook ons eigen Ajax rekenen. Ook Sparta, dat we in Rotterdam enige weken geleden verdiend zagen winnen van een wel teleurstellend Ajax, en dat thans tot de koplopers van A behoort, vinden we verre van een hoofdklasseploeg van groot gehalte. Meten met twee maten is echter niet rechtvaardig, zodat we ons vergelijkend oordeel van Latijns-Amerikaans doorsnee voetbal met het doorsnee-voetbal van de Nederlandse hoofd- de Amsterdamse textielkoning Geeft alle sportvrienden op vertoon van deze advertentie 5 pet extra korting alleen Nieuwendijk 121, Telefoon 49765 Kinkerstraat 91, 347-349 klassers als niet nuttig erkennen, doch er is wel iets dat in het oog loopt, namelijk dat bij de verscherpte training en de grote inspanning van de Hollandse clubs om het spelpeil op te voe ren, voor het niet bereiken van hoger spelgehalte een andere oorzaak moet zijn. Deze oorzaak is er dan ook. Het is de morele factor, die duidelijk zichtbaar in enkele uitslagen van de laatst gespeelde loedstrijden een rol speelt en de clubs, die op hoogspanning staan (de bovenste acht) parten speelt. We denken hierbij niet aan de geluksfactordie ook zijn spelletje behoorlijk speelt en waarvan alle clubs op haar beurt wel een „tik" krijgen, of een knauw al naar het uitkomt, doch aan de geestesgesteldheid van de ploeg als geheel. Terugden kende aan de goede, oude tijd (ieder die wil, mag lachen!) speelde natuurlijk de morele factor ook zijn rol. Doch niemand kan ons wijs maken, dat de geestelijke gesteldheid van de spelers door het professionele voetbal (en de verdienste-pro- blemen die er aan vast zitten) thans niet anders zou zijn dan vroeger. Men behoeft geen diepgaande psychologische studie van het wonderlijke samenstel dat „mens" heet, gemaakt te hebben, om in te zien dat er vandaag voor de individuele speler véél meer op het spel staat dan in de goede oude (ieder mag weer lachen!) tijd. En dit is het geval bij alle spelers, die onder het nieuwe, geldelijke regiem op het groene grasveld verschijnen, met andere woorden, het is een verschijnseldat de gehele ploeg aangaat. Indien dit ploegverband goed is en het elftal aan spraak kan maken op het adjectief „homogeen", zullen de spanningen, die bij de wedstrijden onvermijdelijk optreden, aanmerkelijk minder de spelkwaliteit van zulk een ploeg be ïnvloeden, doch als het in het elftal niet klopt, vooral ook wanneer de captain niet waarlijk de „leider" is in de ploeg, dan zullen we het beleven, dat het moreel zakt. En de illusie van „bij de acht" te zullen behoren, keldert. In onze hoofdklasse A spitst zich de strijd om de groepering boven of onder de demarcatie-lijn meer en meer toe en men kan zich voorstellen, dat in de boezem der verenigingen menig woordje valt en met raadgevingen duchtig zal worden geca- brioleerd. Natuurlijk zit er iets van dramatiek in, juist de be geerde plaats te verspelen, doch we hopen, dat de strijd om het eredivisieschap in A en in B een zodanige slot-phase zal te zien geven, dat we nog altijd zullen kunnen spreken van een eerlijke en spontane strijd, zonder herhalingen van enkele incidenten, die inmiddels de roep van ons edel voetbalspel niet ten goede zijn gekomen, dank zij de slechte karaktereigen schappen van een enkeling. Dramatiek rond de demarcatielijn, schreven we boven dit opstelletje. Het moge een tikje buitensporig zijn deze termino logie te gebruiken, doch we voelen het zo aan. Het is immers voor de clubs een ernstige zaak, vooral voor de verenigingen welke onwillens in de beroepsklasse zijn getrokken en nu maar klaar moeten staan om de financiële mast op te trekken. V. Voorlopig is dit de laatste bijdrage van de heer Knegt. Begin Juni vertrekt „Vlokkie" weer naar Zuid-Amerika (Peru, Ecua dor, Jamaica, Rep. Dominica en Venezuela (incl. Curacao), zo dat wij zijn pennevruchten moeten missen. Mocht er gelegen heid zijn, dan horen we misschien nog iets over latijns-ameri- kaans voetbal. De heer Knegt gaf ons de beste wensen voor de club, de krant en groet alle Ajax-vrienden. Wij wensen hem goede reis, behouden luchtvaart, big business en tot kijk. Vlokkie, so long! Brown. Tevens het adres voor bandrecorders, radio's, televisie, pick-ups, rijwielen, stof zuigers, gasfornuizen, wasmachines, wringers, electr. klokken, keukenuitrustingen, serviezen, bedstellen, dekens, meubelen, woningtextiel, kinderwagens, kleding enz. Reparatie-inrichting voor: radio's, haarden en kachels, rijwielen enz. Agentschap van de SOLEX RAP en MAGNEET Bonneosti». 8-14 Tel. 54251

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1956 | | pagina 4