Vandaag en Morgen! „PALERMO" „Titonia" Bert Visser en Bar bar a-J a y In ons vorige clubblad heeft oud-redacteur D. Knegt een artikel geschreven, waarin hij allerhande problemen signaleert in de Nederlandse voetbal gemeenschap en waarop hij gaarne eens iets naders zou willen vernemen, via ons cluborgaan. Een van deze problemen is, dat Knegt vreest, dat door de beroepsvoetballerij de amateurvoetballerij een geduchte knak zal krijgen. Ja, daar is misschien wel iets van waar, maar het feit als zodanig is nog niet te constateren en het zal ons inziens nog wel enige jaren duren voordat men met concrete cijfers te dien aanzien, op tafel zal kunnen komen. Het is immers zo, dat wij de laatste twee jaar een revolutie medemaken in de voetballerij die lang niet plezierig is. Door de gedwongenheid en snelheid waarmede beslist moest worden, zijn er fouten gemaakt. Zo langzamerhand treden deze fouten aan het licht. Nakaarten heeft weinig zin, want we zitten in de misere en er zal hard gewerkt moeten worden om eruit te ko men. Dat brengt onvermijdelijk met zich mede, dat er een be hoorlijk aantal slachtoffers zullen vallen. En, laten wij U maar direct zeggen, dat wij dat ten zeerste betreuren. Het spijt ons dat wij het zeggen moeten, maar er is in ons landje geen plaats voor het aantal clubs, dat vandaag aan de dag aan semi-beroepsvoetbal doet. De publicatie van het aantal toeschouwers, die U des Maandags in de sportkolommen van Uw dagblad kunt vinden, geven een ontstellend beeld te zien. Hoe is het mogelijk, dat clubs, die voor 2, 3 of 4000 toeschouwers spelen, de lonen van hun spelers kunnen opbrengen. Naarmate het seizoen zal vorderen, zullen wij wel zo nu en dan iets kunnen lezen dat een club in moeilijkheden is wegens te kleine recettes. Nog deze week stond er weer een berichtje dat Emma uit Dord recht in nood zit. Vele verenigingen zijn te lichtvaardig aan semi-beroepsvoet bal gaan medewerken en hebben niet gerealiseerd wat hieraan verbonden was. Het is te hopen dat velen nog tijdig zullen in zien dat zij op het verkeerde paard hebben gezet en zich bijtijds terugtrekken. Moge men deze verenigingen met de nodige soe pelheid behandelen. Het constateren van de feiten is betrekkelijk gemakkelijk. Maar wij willen toch. ook een poging doen om een weg aan te geven waardoor de door Knegt gesignaleerde „knak" voor het amateurvoetbal voor een goed deel zou kunnen worden opge vangen. Zoals U uit bovenstaande regels zult hebben gelezen, hebben wij de vaste overtuiging, dat er maar voor een klein aantal ver enigingen beroepsvoetbal mogelijkheden biedt. Als men daar in de amateurwereld ook zo over denken gaat, dan is er toch wel een weg te vinden om middels samenwerking tot een behoorlijk resultaat te komen. Op de vergaderingen van de K.N.V.B. ston den de partijen fel tegenover elkaar. En toch zullen deze partijen elkaar moeten leren begrijpen. En uit het juiste begrip voor elkaar zal dan voor het amateurvoetbal heel wat goeds kunnen komen. Hoeveel beroeps voetballers zullen er tenslotte in Nederland zijn tegenover het enorme aantal amateurs. En dan nog dit, die zelfde verenigingen die dan aan beroepsvoetbal doen, hoeveel amateurelftallen hebben die nog niet achter zich Men heeft in de huidige constellatie deze verenigingen wat hun amateur afdeling betreft, ons inziens wel een beetje te ver in de hoek gedreven. Misschien in de hitte van de strijd wel te verklaren, maar, tenslotte toch niet geheel rechtvaardig. Een ieder is gelukkig vrij om zich bij die vereniging aan te sluiten, die hij voor de beste houdt. Dit is toch zeker voor een amateur, die voor zijn liefhebberij speelt, zijn goede recht. Maar dan hebben wij, d.i. de Nederlandse voetbalwereld, er toch voor te zorgen, dat zo iemand het hoogste kan bereiken wat mogelijk is en dat is o.i. de eerste klasse afdeling van de amateurs. Kijk, en dat is nu wat vandaag aan de dag voor die amateur niet mogelijk is. Hij kan nu maximaal in een vereniging, die ook beroepsvoetbal be drijft, het derde elftal bereiken. Men heeft in de amateurafdeling nu eenmaal de angst voor concurrentie. En toch is dit niet zo. De grote massa van het publiek zal ondanks alles toch een wedstrijd van hoofdklassers prefereren. Maar als er ook in de eerste klasse amateurs goed voetbal wordt gespeeld, dan zullen zeker velen deze wedstrijden gaan bezoeken. De tijd zal leren of wij het bij het goede eind hebben gehad. De wond is nog te vers en het spreekwoord zegt nog altijd dat de tijd veel heelt. Er is nog iets wat met dit alles samenhangt. Dat is, zullen er Hotel - Cajé - Bar - Dancing REMBRANDTPLEIN 40-42 TELEFOON 37329 Orchestre met zang van Engelse vocaliste Zondag mat. 4-6.30 uur in de toekomst genoeg jongelieden zijn, die zich tot de voetbal sport aangetrokken voelen Zal er voldoende toevoer zijn. Ook hier zien wij de toekomst beslist niet somber in. Evenals in het verleden zullen de jongelui hun favorieten hebben, die ook wij in onze jeugd hadden. Er zullen zeker wel weer eens, Göbels, De Korvers, Van Heels, Anderiesens, Smits of hoe zij ook mogen heten, aan het voetbalfirmament verschijnen. Dat is iets van alle tijden. En de jongelui zullen zich hieraan spiegelen. Velen zullen er dat zijn, weinig zullen slagen. Dat is ook van alle tijden. Begrip, bezonkenheid en overleg dat is hetgene dat wij de komende jaren nodig zullen hebben. Eén ding staat als een paal boven water, het beroeps voetbal is niet meer weg te werken. Het amateurvoetbal is werkelijk op een hoger niveau te bren gen. Wij zijn geen pessimist en zien de toekomst niet donker in. J. K. Uit de lagere regionen De aanvalsleider van Ajax 6 in actie BAR ipw pp PALEJR.H.0

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1956 | | pagina 5