SPORT Goede prestaties 5 II door Fons Pelser Aan het einde van mijn verhaal in het „Ajax-Nieuws" van Februari j.l. heb ik beloofd, iets te vertellen over mijn belevenis sen in onze club. Belofte maakt schuld, dus daar gaan we dan. Ik was ongeveer 16 jaar, toen mijn broer Jan, in die dagen secretaris der Elftalcommissie van Ajax, mij opriep voor het lidmaatschap van zijn club. Ik had volgens hem nu lang genoeg gespeeld in mijn vereniging Klein-Amstel". Bij Ajax kon ik het verder brengen, beweerde hij. Achteraf bekeken heeft Jan gelijk gekregen. Zoals reeds gezegd, was mijn broer secretaris van de E.C., deelde dus met zijn mede-commissieleden de elftallen in en kreeg ik een plaats in het vierde elftal toegewezen. Hetzelfde seizoen bracht ik het al tot Ajax 3. Mijn eerste wedstrijd voor dit team werd een grote teleurstelling. Wij moesten een uitwed strijd spelen tegen A.W. Het terrein van deze vereniging lag aan de Ringdijk en het kleedkamertje bevond zich achter de geLagkamer van een Volkskoffiehuis, een hoekhuis ergens aan dezelfde dijk. Ongeveer acht minuten moesten we lopen over hobbelige keien, waardoor je zo gezellig de noppen van je voetbalschoenen kon voelen om het speelveld te bereiken. Daar aangekomen troffen we een veld aan vol hobbels, kuiltjes en behoorlijk modderig, 't Mocht niet hinderen, want als je jaren op zandvelden hebt gespeeld, dan ben je goed getraind en kijk je niet zo nauw. De match was circa 20 minuten aan de gang ik had reeds een doelpunt gemaakt toen onze spil, Co Verburgt, zijn scheenbeen brak. Een dramatisch nummer! Mijn broer Jan kwam het veld op en gelastte de wedstrijd af. Begrijpelijk, maar voor mij een reuze teleurstelling. Iedere week vlaste ik op de Zondag, had geweldig de pé in als het veld werd afgekeurd en nu ditVoor Co Verburgt was dat gebroken been natuurlijk heel erg. Als ik mij niet vergis is hij na dit on geluk nooit meer in het veld verschenen. Na een jaar in Ajax 3 te hebben gespeeld, promoveerde ik naar het tweede elftal. Enige jaren kwam ik voor dit team uit enhet zijn voor mij heel mooie jaren geweest. We hadden een zeer behoorlijke ploeg, waarin o.a. speelden: Siem Tump, Joop van Dordt, Wintershoven, Klaas en Louis Mars, Manus ten Herkei, André de Kruyff, Piet van Os, Laan, Vos, Kale Bos, Zwarte Bos, Dekkers en Buyen. Wat heb ik met deze knapen prettig gespeeld, 't Is soms of ik Piet van Os nog hoor roepen „Ja, Fons, hier die bal!" Als hij de knikker van mij kreeg ik speelde middenvoor ging ie er mee rennen, om dan dicht bij het doel een scherpe voorzet los te laten. Wist ik een door hem geboden kans te benutten, dan kon hij zo gezellig zeggen: „Hé, Fons, hoe vond je dat voorzetje?" Wat een geestdrift kon die goede Piet van Os opbrengen. Ik vond dat altijd prachtig, omdat ik uit hetzelfde voetbalhout was gesneden. Als rechtsbuiten hadden we Buyen, ook zo'n oude „voetbalsnoeper". Wanneer hij de bal te pakken kreeg en snel opbracht, moest je als een haze windhond naar de goal en als er dan zo'n op maat gesneden voorzet voor de doelmond zweefde, kon je vaak een doelpunt pikken. Soms kwam ik dan met bal èn doelman in het net te recht. (HalloRed.) Rechtsback stond Siem Tump. Een reus, die met enorm verre trappen het terrein zuiverde. Passeren kon je hem haast niet, hij bleef gewoon voor je staan en het ver keer was gestremd. Ook was het onmogelijk Siem opzij te big gen. Een muur loop je nu eenmaal niet zo gemakkelijk omver. Jammer genoeg heeft hij niet zo heel lang gespeeld. Dat kwam vroeger veel voor. Op ongeveer 25- 26-jarige leeftijd verdwe nen vele goede spelers. Ze vonden het genoeg. Zo zou ik nog een tijd door kunnen gaan over de gezellige jaren in het tweede elftal, maar daar stop ik mee. Wel nog even iets over de „Trekvogels". Dat was een combinatie van Ajax- spelers. Mijn broer Jan stelde het elftal samen en dan gingen we met de Kerst-, Paas- en Pinksterdagen er tussen uit. We speelden door het gehele land en hadden overal een zeer goede naam. Wat een plezier en gezelligheid hebben we met de „Trek vogels" beleefd. Siem Tump en André de Kruyff zullen zich die voetbalfeesten nog wel herinneren en ook doelman Wijnkoop zijn zij beslist niet vergeten. Wat een leuk type en een reuze komiek was dat. Als je zo zit te philosoferen; wat was het dan vroeger toch een gezellige en gemoedelijke tijd. Je hoorde nooit over politiek. In 't algemeen had iedereen een klein salaris. Er werd niet over gekankerd, je wist, dat het nu eenmaal zo was. Thuis moesten ze wikken en wegen met de centjes en alléén met een verjaardag of op Zondag was er iets lekkers of iets bijzon ders na het middageten. Je vlasde op zo'n dag. Met de Paas dagen, als de broodbakkers hun cliënten op Paasbroden trac- teerden oude garde, weet U het nog? dan was het hele maal feest. Thuis waren we zeven man sterk, dat betekende twee broodtrommels vol met een kop erop. De boterboer met zijn Paaslammetjes en eieren zorgde voor de stoffering Wat een leuke en gemoedelijke tijd! Neen, ik benijd de tegen woordige jeugd niet, 'k zou er niet mee willen ruilen. Wij hebben een harde jeugd gehad, maar beter hard dan verwend en ik vind, dat de jeugd vandaag de dag door ouders en overheid zwaar wordt verwend. Ik weet bliksems goed, dat er in onze tijd hard gewerkt moest worden om het hoofd boven water te houden, maar met doorzetten kon je iets bereiken en dat vind ik toch maar „je ware". Kom mij ook maar niet vertellen, dat er vroeger slecht werd betaaldIk weet het, maar zijn we er nu beter aan toe, nu we alles zo goed begrijpen, nu er onder de mensen zo'n gewel dige tevredenheid heerst? Natuurlijk wil ik niemand kwetsen, ik spreek alleen over mijn eigen jeugdjaren en vergelijk die met de jeugd van heden. Onze jeugdjaren zijn niet gemakkelijk geweest en daar hoeven wij mijns inziens geen spijt van te hebben. De jeugd van heden wordt m.i. te veel pasklaar gemaakt en dat is naar mijn mening fout. De zelfstandigheid wordt er aan ontnomen. (De oude ge schiedenis, Fons het verleden wordt nimmer meer heden, zingt Johnny Jordaan en dat zal wel goed zijn. Red.) Ook op voetbalgebied moest er hard en energiek worden aan gepakt om iets te bereiken. Onze vereniging is hiervan een prachtig bewijs. Neem Ajax nu eens voor 45 jaar terug. Wij hadden in de Meer een gezellig (geen best) en knus terrein, bijna geen cent in kas, de ene moeilijkheid stapelde zich vaak op de andere, maargeen nood! We waren alle clubmensen van de bovenste plank en hadden slechts één gedachte: ons te geven voor onze mooTe club. Er heerste een echte, degelijke clubgeest, 't Was dan ook geen wonder, dat er in zo'n goede sfeer iets groots tot stand gebracht kon worden. Alvorens het zover was, zijn er vele moeilijke jaren aan vooraf gegaan. Zon der moeite echter geen succes! Als ik aan „succes" denk, dan gaan mijn gedachten terug naar het jaar, dat onze club kam pioen van de tweede klasse werd. We moesten toen in Utrecht zijn slechts mogelijk als U in het bezit bent van een perfecte lichamelijke conditie en uitstekend schoeisel en kleding (Leo v. d. Kar) weet wat U nodig heeft Ceintuurbaan 149-153 Telefoon 28987 tegenover Rialto theater Manfield Hotspur schoenen Engels Import Wist U dat wij een speciale afdeling hebben voor le klas sportieve kleding? Voor Uw wintersportreis slaagt U bij ons stellig

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1956 | | pagina 5