In Uruguay lijkt voetbal op ballet „Oud roest??" 5 Door omstandigheden ben ik zeer laat in het bezit gekomen van de laatste Ajax-clubbladen, waarin de heer C. E. de VI. de schijnwerper richt op de oude Glorie. In het artikel over de heer G. H. Ziegeler schrijft hij„De laatste étappe in het leven van een sportsman is de Afdeling oud roest, in nettere bena ming, veteranen genoemd." Daar ben ik het slechts ten dele mee eens. Ja, op het groene veld, toegegeven, maar in het ver- enigingslevenNiks hoor!!! Daar zijn ze vaak hun volle en zware gewicht in goud waard en juist door dit Roest stroomt vaak het zuiverste, felle, het hel rood gekleurde Ajaxbloed. Bewijsmateriaal is overvloedig aanwezig!! Het is alweer enige jaren geleden dat ik toevalligerwijze verzeild raakte op Gerrit Ziegeler's verjaardag en plaats moest nemen tussen de jarige en Jaan Levendig, die naar men vertelt nog lang niet aan het veteraanschap toe is en op de tribune vol enthousiasme meeleeft in woord en daad. Ik zorg tenminste wijselijk, dat ik achter hem kom te zitten. Vóór hem vind ik véél te riskant!!! De conversatie liep, zoals U wel zult begrijpen, over het wel en wee van Ajax. Waar ik de moed vandaan gehaald heb be grijp ik nu nog niet maar op een gegeven moment bracht ik naar voren, dat Blauw-Wit toch ook wel een aardig clubje was. Er viel een pijnlijke en dodelijke stilte en de spanning was tast baar. Ik bemerkte met schrik dat het zuivere Ajax-bloed aan weerszijden de temperatuur snel deed oplopen en haastig kroop ik in m'n schulp. Tactvol, zoals Lona is, redde ze de situatie met het eeuwige blussende Schiedammertje en met een handige manoeuvre bracht ze het gesprek weer op de rood-witte kleu ren. Maar ik verzeker U dat ik heftig geschrokken ben en er angstvallig voor waak, dat me dat een tweede keer niet zal overkomen. Ik ben Loon nog dankbaar!! En ondanks al m'n voorzorg stoot ik toch nog wel eens m'n neus. Vraag ik b.v. geheel argeloos zo omstreeks October: „Gerrit, ga je Zondag mee snoeken??" dan kijkt hij mij met iets verwijtends in z'n ogen aan en zegt zo heel kalm weg: „Voor mij sluit het vis- seizoen begin September. De Zondagen ben ik dan weer be schikbaar voor de Ajax-jeugd." Over „oud roest" gesproken mijnheer de VI.En zo zou ik verder kunnen gaan. Er is hier in Amsterdam een bankinstel ling, waar twee oude en trouwe Ajacieden op één afdeling werk zaam waren. (Ze zijn nu gepensioneerd, dus kan ik rustig ver der roddelen.) Elke Maandagmorgen was het daar bal met pro en contra Ajax. Het gros van de collega's was contra, alleen uit oogpunt van de humor, die hieruit voortvloeide. De éne Ajacied was zeer objectief, de andere niet geheel van chauvinisme ont bloot, wat tot vermakelijke situaties kon leiden. De objectieve fluisterde mij dan iets in het oor, wat ik aan de chauvinist moest overbrengen, waaraan ik in m'n bedorvenheid prompt voldeed. Ik heb het duur moeten betalen en denk nog met af grijzen aan de blauwe plekken op een zeker lichaamsdeel. Ook hier deed die vaste hand zich gelden, en hoe Maar dat die chauvinist een werk verzette ten behoeve van Ajax, dat verzeker ik U. Boze en jaloerse tongen beweerden wel eens dat die Bank in dienst stond van Ajax, maar dat is natuurlijk nonsens, hoewel ik moet toegeven dat die chauvinist in z'n „koffieuurtje" wel eens naar het Ajaxstadion pruttelde en het begrip van een „uurtje" dan een vreemde langgerekte vorm had aangenomen. Op een avond zaten de chauvinist en ik over te werken. (Heus waar, hij verrichtte niet alleen voor Ajax overwerk) toen hij tegen mij zei: „Iksie" zo noemde hij me in de wande ling, „ik moet even m'n bretels laten zakken" (als U begrijpt wat ik bedoel). „Mijnheer Zusenzo uit Dinges kan opbellen en dan moet je dit en dat tegen hem zeggen." Nu heb ik van voet balzaken totaal geen verstand, laat staan hoe je een hogere Ajax-functionaris moet vervangen en vond dus de opdracht helemaal niet leuk. Gelukkig was hij weer tijdig terug met de bretels in normale stand en kon het voetbalprogramma voor de komende Zondag z'n gewone verloop hebben. En dan met die hoogtijdagen in de Ajaxwereld. Het chauvinistische telefoon toestel stond roodgloeiend. Vroeg je hem dan een inlichting van door hem behandelde bankzaken dan zei hij: „Overdekte tribune is al uitverkocht. Ik heb alleen nog een staanplaatsie voor je!" Ajax, je moet zuinig zijn op je oud roest en de leiding in die bekwame roestige handen is wat waard!! Men zegt dat die tegenwoordige nieuwe fabrikaten zo'n korte levensduur heb ben!! En dan moet je die foto op de frontpagina van het j.l. Decem bernummer eens goed bekijken. Daar staat een brok Ajax- historie op net gepoetste schoenen. Wat een lief en leed heeft dat 40-jarige roest samen gedeeld en wat een emoties. Ik vind alleen, dat Jaan Levendig weer erg onvoorzichtig met z'n kost bare bord op één vinger staat te balanceren. Wees er zuinig op Jaan!Het is een hele toer om een tweede 40 jaren episode-bord te halen!!! Apropos, eerste elftallers, wat zijn jullie sinds m'n laatste venijnige stukje van enkele maanden geleden heerlijk in de lift gaan zitten. Jullie zitten tegen het plafond aan. Houwen zo! Mr. X. Bij plaatsing is dit geroddel nog voor aanvulling vatbaar. Als men de actie-foto's van de Nederlandse voetbalwedstrij den nauwkeurig bekijkt, dan ziet men meestal verwrongen ge zichten, gesloten ogen, stijf gebogen en geheven armen, de han den onbewust tot vuisten gebald; bij het springen constateert men gebogen knieën, de benen in allerlei richtingen; veel val partijen. Wij, Nederlanders, weten dat deze gecompliceerde bewegin gen te krampachtig worden uitgevoerd. Waarom is deze uit voering van beweging en verplaatsing van het lichaam af te keuren A. Het uithoudingsvermogen wordt kleiner; belangrijke pun ten hiervan zijn: a) De ademhaling; b) spierwerking. a. Het adem inhouden belemmert de normale luchtgaswis- seling in ons lichaam, welke in de borstholte tevens een on regelmatige bloedstroom veroorzaakt. Dus dit betreft de afgifte van de vermoeidheidsstoffen en de opname van de zo belang rijke zuurstofhoudende lucht! b. De spiersamentrekking wordt onderscheiden in: 1. Clonische samentrekking: regelmatige spanning—ont spanning (zeer goed voor de bloedstroom) 2. Tonische samentrekking: spanning (langdurig). De spie ren worden in de wedstrijden meestal te lang of op het verkeer de ogenblik in contractie gehouden (kramptoestand), de bloed verplaatsing wordt onnodig geremd, dit vermoeit bij sport on nodig het zenuwstelsel. (Overbodig te zeggen dat deze punten zeer simpel behandeld zijn.) B. Het evenwicht is moeilijker te bewaren; het betekent on nodig vallen. Gewoon gaan is wel de eenvoudigste wijze van voortbeweging. Wordt dit tot hardlopen opgevoerd, dan krijgt ons coördinatie centrum meer arbeid te verrichten. Gaan we nog verder door een sprint te laten afremmen, met draai-, vèr-, of hoogtesprong, een kopbal uit balrichting voor-, zij- of achterwaarts, een schot uit verschillende richtingen en hoogten, een omhaal, dribbel, schijnbeweging of lichamelijke duels tegen één of meerdere tegenstanders op de grond of in de lucht met de bal als doel enz., dan wordt de kans tot vallen vergroot. Hieruit blijkt wel duidelijk, dat onze armen en benen snel verstelbare evenwichts-hefbomen moeten zijn enworden! Door veel oefenen (specialisatie) gebeurt dit vanzelf, d.w.z. zonder te denken: instinctmatig, reflectorisch, automatisch. Onze therapie der fouten van de actie-foto's: Iedere houding en beweging en gedeelten van deze „houten harkerige" uitingen vervangen door „vloeiende spierwerking". Vooral de „uitschietende" bewegingen moeten de volle aan dacht hebben. De bewuste oefening van de „ontdekte" tekort komingen te verbeteren tijdens de training schept een vrolijk beeld. Gelukkig was de directeur van de Academie voor Lichame lijke Opvoeding uit Montevideo, Mr. Alberte Langlade, enige tijd geleden 'n Amsterdam. Zijn uitspraak: „Nu moet U niet lachen, maar bij ons lijkt voetbal meer op balletdansen", sterkte mij in mijn opvatting. En daarbij denk ik nu aan onze (vele nog wat onwennig) dansende en springende spelers. G. J. J. STROKER.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1956 | | pagina 5