„PALERMO" Veluwse post Johnny Millstone José Morena en Johnny Jordan ii 14 Dorp op de Veluwe. Februari 1956. OLYMPISCHE EED! Het ceremonieel van de eedsaflegging bij de opening van het grootse, sportieve festijn van de Olympiade was nog nauwelijks beëindigd en de heilige gelofte van eerlijkheid en fair play, aan de lipjes van een lieftallige Italiaanse belleza ontvloden of Italianen, Canadezen, Polen en Tsjechen sloegen elkaar met de hockeysticks vlot om de oren! Krijsende, ziedende, gillende toeschouwers rond de lijnen. Politie in actie. Heerlijk, wat? Welk een waanzin, welk een verguizing al in de eerste uren van de Olympische gedachte. Geen verbroedering, maar verloedering. Men stelle zich de contrasten voor: groot vlagvertoon bij de opening, tranen van aandoening, het ont steken van de vlam, het hijsen van de Olympische vlag, sym bool van eerlijke strijd tussen alle volkeren En dan maar er op los, voor den duivel, fair of unfair! De gouden plak-koorts heeft de gemoederen aangetast! Wat zou den die oude Grieken daarvan wel zeggen? Hoe dreunend en donderend de wagenrennen hoogtepunt van de Olympische Spelen in het grijze verleden ook geweest mogen zijn, er is aan de kust van de Peloponnesus kracht en schoonheid gede monstreerd en de winnaars werden als helden geëerddoch we hebben nimmer in de klassieken iets gelezen van ontaarding en verwording, zoals ze blijkbaar in sommige takken van de moderne sport voorkomen. De sportsman en auteur baron Pierre de Coubertin, die nu meer dan zestig jaren geleden de stoot gaf tot het weder instellen van de Olympiades, op mo derne leest geschoeid, zou als propagandist voor de lichame lijke (en geestelijke) opvoeding in de sport zijn neus optrekken voor het gebrek aan zelf-discipline, dat reeds in de eerste uren van treffen tussen de landenploegen bovengenoemd, afbreuk deed aan de heilige gelofte O tempora, o mores! HARD SPEL OP ONZE VELDEN Dicht bij huis is het ook geen appelepap. Schrijft de Tele graaf op 30 Januari j.l.: „hard spel neemt toe, naarmate de spanning in deze competitie (bedoeld is de Hoofdklasse) stijgt en vooral dat „naarmate de spanning enz." is héél bedenkelijk. Spelers worden van het veld gestuurd, geschorst en daarmede de stemming op de velden en in de clubs intern geschaad. En dat komt dan uiteindelijk op rekening van de beroeps-, alias geld-factor? Natuurlijk, er is wel iets veranderd in de menta liteit van de spelers individueel. Vóór dat de geldbuidel er aan te pas kwam, hadden de voetballers twee idealen. De eerste was dat het spel van bal en palen hun grootste hobby was, waarin ze zich konden uitleven. De tweede factor was het ge- Hotel - Café - Bar - Dancing REMBRANDTPLEIN 40-42 TELEFOON 37329 orkest m.m.v. zang Zondag mat. 4-6.30 uur noegen in clubverband voor de eer van de kleuren te spelen, tezamen iets te bereiken, bij elkaar te behoren. Vriendschap en ontspanning. Talrijk zijn de namen van voetbalclubs, die deze doelstelling symboliseren. Maar nu? Ook de spelers met nog een overmaat aan goede mentale aanleg, d.w.z. de voetballers die altijd nog het spel voor het grootste deel „om het spel" spelen, zijn maar mensen. Bij een dreigende nederlaag zullen die mannen alvast lopen uit te re kenen, onder het spel door, dat hun zo en zoveel ontgaat En waar de geldduivel optreedt, daar zakt de moraal. Dat is een oude leer! Die hardheid en toenemende ongemanierdheid op de voet balvelden houden dus verband met het beroeps-element van het spel? Het is misschien toch te gewaagd om dat te beweren, doch indien het zo is, dan zouden we uiteindelijk verloren en niet gewonnen hebben bij beroepsvoetbal. Overigens is het ernstig, dat spelers zich vergeten, met of zonder geldbuidelen alléén zeer strenge straffen kunnen hier nog helpen. De K.N.V.B. moet onverbiddelijk elke speler, de dragers van het Oranje niet uitgezonderd, die openlijk blijk geeft van een tekort aan zelfbeheersing binnen of buiten de grasmat, voor lange tijd verwijderen of geheel uitsluiten, wanneer het ver grijp dit noodzakelijk maakt. Verenigingsbesturen moeten hier vóórgaan en de spelers bij de training doordringen van de plicht, alle mede te werken aan fatsoen en fair play binnen en buiten de lijnen. De besturen bedenken: een harde hand doch een lieflijk gemoeddat is nodig in deze ietwat verwarde tijd. THIALF versus SOCCER. Thialf die (tenminste volgens de mythologie) zó enorm snel was, dat hij eventjes het vuur van de hemel kon gappen en er mee weg snellen naar de waerelt, die zelfde kuaap zit nu al bijna drie weken te hannesen en wil maar niet naar de pool- velden terugkeren. En daar zitten we nu met onze 34 wed strijden. en de rest, als er b.v. eens na-competities nodig zullen zijn. Ik denk, dat de vroede vaderen in Den Haag on danks de twintig graden onder nul wel transpiratie-parelen op derzelver aangelaten zullen hebben, want natuurlijk loopt het mis. Overigens heb ik met belangstelling de commentaren ge lezen (en afgeluisterd) inzake af te keuren of niet af te keuren velden, waarbij enkele commentators zich te buiten gaan aan de volgende these: de heren worden betaald dus laat ze hun nek maar breken; voetballen op ijs, geen bezwaar. Natuurlijk niet in deze harde bewoording, maar het kwam er toch op neer, hetgeen tussen de regels door te lezen was, of hetgeen ge op tram en in trein kondt beluisteren. Ons Nederlands klimaat biedt voor meer dan dertig voet bal-Zondagen alle denkbare risico's. In Latijns-Amerika (Me- dellin) heb ik een wedstrijd bijgewoond, waarvan ik in een der vorige nummers van ons clubblad (Modderballet in Medellin) een beschrijving heb gegeven. Het was voetbal in de modder- prut. Geen weldenkend scheidsrechter in Holland zou er over gedacht hebben in zulk een zwijnenpoel te laten voetballen, om de ontstellend nuchtere reden dat voetbal in een modder sloot niet mogelijk is. Maar hoe dan ook, men kon niet zeggen, dat de spelers door het waden in tutti prutti in levensgevaar kwamen. Het was fantastisch grappig, maar achteraf gezien bestiaal stom en minderwaardig. Maar laten voetballen op ijsgrond laat ik liever over aan de Engelsen, die nu eenmaal vele merkwaardige eigenschappen hebben, die alle eeuwen door de mensen van het vasteland heb ben verbaasd. We behoeven ons niet te laten beïnvloeden door wat in het buitenland geschied en daar als gewoon aanvaard. Alleen dommen imiteren. Maar boven alles is het mis, om onze spelers (omdat ze nu een paar tientjes voor hun spel krijgen) eenvoudig op het ijs te laten voetballen! Sneeuw gaat nog, als het geen tientallen cm hoog is tenminste, doch laten we dan geen „voetbal", maar sneeuwpret verwachten! En onze penningmeesteren kunnen wel inpakken, want behalve de maniakken komen redelijke voetbal-liefhebbers niet kijken! Een strop dus voor alle partijen. Thialf versus Soccer! Laat onze voetballers genieten van Vorst „vorst" en laten we in Den Haag het hoofd koel houden. Wat geen kunst is bij min 20 Celsius. VLOKKIE.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1956 | | pagina 14