SPORT Voetbal herinneringen Goede prestaties 12 door Fons Pelser Er is mij gevraagd, ook eens iets uit mijn voetballoopbaan te vertellen. Alhoewel ik geen schrijver ben, wil ik gaarne aan dit verzoek voldoen en vindt U onderstaand om te beginnen enige herinneringen uit mijn voetbaljeugd. Behalve van voetbal, was ik en ben ik nog een liefhebber van vissen, wandelen, fietsen en schaatsenrijden. Vooral vissen is een hobby van me. Niet uren stil zitten, of mijnheerKarper of mijnheer Brasem zin heeft om te bijten, neen, 's morgens vroeg de polder in. In een boot en dan maar roeien naar de mooie met kroos bedekte plekjes tussen het riet. Op het land de koeien, schapen en de varkens. In de lucht vogels van bonte pluimage, het water be wogen door een licht kabbeltje. Dan rustig „ingooien" en stil wachten op rode-rijers, voorn, baars, snoek of zeelt. Een ge varieerd gezelschap, dat regelmatig werk aan de winkel geeft. Het mooist zijn wel de kleine wegtrekkers van de rode-rijers. Dat geeft actie. Zo nu en dan de boot optrekken naar een ander plekje. Ik geef U de verzekering, dat U niet moet rekenen op een gemakkelijke dag. Je bent steeds bezig en de dag is om voor je het weet. Maarje doet er een dosis gezondheid mee op. Biljarten doe ik ook graag, doch het goed lerenJe moet er jong mee beginnen en van een goed biljarter de fijne kneepjes leren. Ik ben er nu te oud voor, maar daarom niet getreurd. Af en toe maak ik fantasie-classique stoten; dan gaat er een hoera op (vanwege de blunders) maar een lol dat we hebben! U weet nu, welke sport ik, behalve voetbal, beoefen of heb beoefend. Ik kan natuurlijk nog veel vertellen over sport tijdens mijn schooljaren, maar laat ik daar maar niet aan beginnen, want ik ben bang, dat er dan geen eind aankomt. Bovendien zou ik het over mijn voetballoopbaan hebben. Wij waren met vier broers: Jan, Adriaan, Joop en als jongste van het kwartet, de schrijver van dit verhaal. Het is wel aardig te vertellen, dat wij allen in Ajax 1 hebben gespeeld. Jan, in het doel had zijn lengte mee stond het liefst zonder handschoe nen te „keepen". Adriaan, rechtshalf, een prima speler, gezien bij vriend en vijand. De „oudjes" kunnen zich misschien nog wel herinneren, de winnende goal tegen A.F.C., de oude tegenstan der uit lang vervlogen jaren, door hem gemaakt. Wat een vreugde na afloop van de strijd. Als ik me niet vergis, is dat ongeveer 45 jaar geleden. Wat worden we oud, wat worden we oud! Mijn broer Joop speelde rechtsbinnen, later spil en de laat ste uit het nest rechtsbinnen, middenvoor en rechtsback. Van zijn slechts mogelijk als U in het bezit bent van een perfecte lichamelijke conditie en uitstekend schoeisel en kleding (Leo v. d. Kar) weet wat U nodig heeft Ceintuurbaan 149-153 Telefoon 28987 tegenover Rialto theater voetbal hebben wij zeer veel genoten. Joop en ik gingen altijd samen naar school, voetbalden vóór schooltijd, na schooltijd, tot broer Jan ons van het veld kwam halen. Dan was het al donker! Op negen- tienjarige leeftijd begon het partijtje spelen. Toen onze partij regelmatig won en de andere jongens het spel door kregen, moest er anders worden gekozen. Joop en ik mochten niet meer samen in één ploeg spelen, dan was er „geen goede verhouding" werd er gezegd. U kunt begrijpen, dat wij dan zo trots waren als een pauw. Ons eigen veld was het welbekende Amstelveld (tussen Utrechtsestraat en Reguliersgracht), 's Maandags hadden wij het verhuurd aan Kokadorus, Jacob Hollander en Zuurbier. Ja cob Hollander, niet te verwarren met wijlen Han Hollander, de radio-reporter. Die knapen konden er wat van (niet van voet ballen) Gelachen dat wij daar hebben! Niet om na te vertellen. Degenen, die zo'n Maandag hebben meegemaakt, zullen zich deze kooplui nog wel herinneren. Bij Kokadorus was het zo'n drukte, dat het verkeer vast zat. Karrevoerders bleven allen staan, om de grollen en grappen van deze ras-artist aan te horen. Ook Jacob Hollander, de kiezentrekker, kon er iets van. Deze heer stond op een verhoging, gekleed als gentleman, in jacquet, hoge hoed en aan zijn arm een opgerolde parapluie. Als hij dan een paar honderd mensen om zich heen had, begon hij als volgt: „Dames en heren, boeren, burgers of buitenlui, die lijdende zijn aan mond-, kies- of tandpijn, komt hier bij mijn tafel en ik zal U helpen, het kost U niets, want ik sta hier uit sluitend voor reclame." Kwam er iemand naar voren, dan ging hij ondervragen. Als hij hiermede klaar was, gaf hij het slacht offer een poeder. De poeder moest met een slok water worden ingenomen. Niet doorslikken! Enige seconden later uitspu wenop zijn eigen pet! „Ja," zei Hollander dan, „dacht ik het niet? Je bent er op tijd bij geweest, vriend." Dan moest iedereen de pet van die knaap bezichtigen. Je zag iets bewegen en was, volgens Hollander, de patient aan een groot gevaar ont snapt. U begrijpt, hoe een lol we dan hadden. Vervolgens maakte Hollander een koffertje open en kon iedereen zo'n poeder mee nemen. Voor een kwartje! Hij stond er alleen om de lijdende mensheid te helpen. Als er dames en heren, boeren, burgers of buitenlui bij waren, die hem thuis wilden bezoeken, dan kon dat. Een visite kostte 2.50. Zijn adres stond op de poeder! Jacob Hollander, Waterlooplein 12, Amsterdam. Om te gieren was het. Maar we gaan verder met voetballen. Er zijn heel wat par tijtjes op ons Amstelveld gespeeld. Zo nu en dan kwamen er nieuwe gasten bij ons kijken. Of ze mochten meespelen? Deze gasten waren o.a. André de Kruyff, Wim Volkers, Jan Goossen etc. Zoals U dus ziet, heeft het Amstelveld zeer goede vruchten voor Ajax opgeleverd, want later kwamen allen voor Ajax 1 uit. Eens werd ons Amstelveld-elftal uitgenodigd om tegen D.E.C. te komen spelen. D.E.C. was een club, die achter het Rijks museum, vlak bij de Brandweer, op een grote zandvlakte speel de. Zij was geweldig populair en versloeg alle tegenstanders. De D.E.C.-ers hadden van ons gehoord en wilden nu op een Zondag een wedstrijd tegen ons spelen. Wat moesten we doen De leef tijd van onze spelers varieerde tussen de 13 en 14 jaar. Bij D.E.C. voetbalden jongens van 16 tot 20 jaar. Het verschil was dus nog al erg groot. Toch besloten wij de match aan te nemen, daar het een grote eer was om uitgenodigd te worden. Men moet niet vergeten, dat D.E.C. doelpalen met echte deklatten en prachtige hoekvlaggen bezat en dat, een échte scheidsrechter de wedstrijd zou leiden. Voor het eerst in onze jongensjaren zouden we op zo'n mooi veld mogen spelen! We hadden wel eens gespeeld tegen een clubje, dat ook goalpal en bezat, maar de deklat be stond uit een witte band. Een soort waslijn dus, dat was in die tijd al een kostbaar bezit. De D.E.C.-ers hadden een paar gevaarlijke spelers in hun elftal, o.a. lange Bart. Deze knaap kon goed „koppen" en stond bekend vanwege zijn harde punters. Dan had je Bul Spanning, bekend en gevreesd door zijn snelheid en geweldig hard schot. De Zondag, waarop de match gespeeld zou worden, brak ein delijk aan en om half twee waren alle spelers present. De goede Manfield Hotspur schoenen Engels Import Wist U dat wij een speciale afdeling hebben voor le klas sportieve kleding? Voor Uw wintersportreis slaagt U bij ons stellig

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1956 | | pagina 12