Op bezoek bij „B- S. Ie Marché" SPORT Voor velen Uwer zal bovenstaande naam weinig houvast bieden om de werkelijke familienaam te ontcijferen. Zonder het te willen verklappen wil ik U het wel wat gemak kelijker maken, door een tikje van de sluier op te lichten. B. S. Ie Marché is een anagram of letterkeer, zo U wilt, van een naam die aan de poort van ons Ajax-Stadion te vinden is, n.l. op het blauwwitte bordje van verlof A. ,,Le Marché" is n.l. de stille vennoot van de Comm. Venn., ter zake van dit verlof. Een voorafgaand telefoontje onder 72 24 48 en een bezoek aan de Rivierenlaan 16 was bezegeld. De dichter-medewerker aan ons clubblad (ook actief onder de naam „Calvus") is niet iemand die naar woorden behoeft te zoeken en direct al van wal stak met de opmerking: het groot ste gedeelte van de lezers zal hier weinig aan hebben, want er zullen misschien 100 Ajacieden zijn die mij goed kennen. Aan het slot van de avond heb ik hem hierop als antwoord gegeven, dat zulks voor de redactie niets uitmaakt, daar wij door plaat sing van dit artikeltje in de schijnwerper, onze appreciatie tot uiting wil brengen voor alle medewerking (dikwijls op moeilijke momenten) die wij als redactie mogen ondervinden. Het is tevens bedoeld om oude relaties, die hem wel uit het oog maar niet uit het hart zijn verloren en niet op de hoogte zijn met zijn reeds meer dan 12-jarige aan bed gekluisterde periode, de oude zwaargewicht weer eens in herinnering te brengen. Het valt ook niet mee om na 25 jaar activiteit in de sport, zowel voetbal als tennis, zo door gewrichtsrheumatiek gedwon gen te worden, de sport alleen nog maar uit een blaadje of boek te kunnen beleven. Toch denkt hij met groot genoegen terug aan zijn actieve tijdperk en speciaal in zijn jeugdige jaren. Op 16-jarige leeftijd als oprichter-voorzitter van „Sport" met een gekochte oude Ajax-bal van 1,50, zal hij wel nooit gedroomd hebben dat deze vereniging kort geleden haar veertigjarig bestaan zou vieren, in ieder geval heeft de oprichter eer van zijn werk gehad. Dolf van Kol kwam destijds bij de toetreding tot dezelfde club in het derde elftal. „Sport" was een vereniging uit dat gedeelte van Amsterdam (Zuid) luisterend naar de naam „de Pijp" en in deze omgeving werd hij „de man met de ijzeren pothersens" genoemd. De Groede prestaties zijn slechts mogelijk als U in het bezit bent van een perfecte lichamelijke conditie en uitstekend schoeisel en kleding (Leo v. d. Kar) weet wat U nodig heeft Ceintuurbaan 149-153 Telefoon 28987 tegenover Rialto theater actieve periode in Sport werd wel door eigenaardige omstan digheden op wrede wijze verstoord. Er waren serie wedstrijden van Westerpark en ondanks een te late inschrijving mocht toch nog aan het tournooi worden deelgenomen. De organiserende vereniging trof het niet best door in haar eerste wedstrijd tegen de late inschrijvers met 41 te verliezen. Er werd iets gevonden om de winnaars toch uit het tournooi te kunnen wippen en de oprichter-voorzitter werd beticht van een ongeoorloofde daad, door een ongerech tigde speler willens en wetens te laten deelnemen. Aangezien noch de wil noch de kennis van dit feit aanwezig waren ge weest, werd in de daaropvolgende discussie met de heer Dril ling, het woord unfair door hem gebezigd. Unfair is een woord van slechts 6 letters, maar zij bezorgden hem 1y2 jaar schorsing, daar hij geen excuses wilde aanbieden. Die anderhalf jaar doemden hem tot volledige werkloosheid in de voetbalsport en onder die bedrijven door was het 1918 geworden. Zichzelf de man noemend die in alle mogelijke kousen en shirtkleuren heeft .gespeeld, voelde hij in 1918 iets voor Ajax. Er volgde een uitnodiging om voor het bestuur te komen, maar de heren Grootmeyer, Egeman, Seylhouwer en Oudheusden, konden de eerlijk opgebiechte feiten misschien wel appreciëren, maar toch niet voldoende ambitie opbrengen om een eventuele toekomstige opposant in de roodwitte gelederen op te nemen. Dan maar naar V.V.A. in de tijd van Jibben, Willegenburg (Haantje), Dassen, Steur enz. waar met wisselende successen in een driejarige periode de spelers van de eerste drie elftallen lief en leed met hem hebben gedeeld. In de A.K.V.B. werd het balletje-trappen voortgezet, maar de verenigingen gingen aan de lopende band op de flacon. K.H.L. met Toon Huyer en Metallicus met Rinus Brink al na een zeer kort bestaan. 1928 bracht het begin van enige rust in nieuw verenigingsverband, met de oprichting van A.B.M. De verdedigingen der tegenpartijen moesten tegenover onze midvoor nu niet bepaald tot de vlieg- of vedergewichtklasse behoren, daar zij anders kans liepen onder de grasmat terecht te komen. Het was dan ook geen lolletje om een uiterst faire charge te moeten incasseren van iemand, die het tot een ge wicht van 118 kg heeft gebracht. Naar mijn idee zal de groen teman wel eens wat kneusjes na afloop van een wedstrijd hebben kunnen kopen. Had men het over A.B.M. dan bedoelde men de Amstel- Brouwerij Maatschappij en had men het over de Amstel Brouwerij Man dan wist een ieder dat men „B. S. Ie Marché" bedoelde. In 1932 kwam er een combinatie van de kantoorelftallen der Amsterdamse brouwerijen tot stand, n.l. K.A.B. Maar deze nieuwe vereniging was ook slechts een kort bestaan, n.l. 2 jaar, beschoren. Soort zoekt soort en het was daarom niet verwonderlijk, dat mijn zwaarlijvige cliënt tot de oprichting overging van de „Cent Kilo's"-ploeg en privé het eerste veld op de Midden weg 86 huurde. Een beroep bepaalt vaak de omvang van de persoon en wanneer het woord „bierbuik" U niet onbekend is, begrijpt U dat op de diverse brouwerijen genoeg van die zevenmaands"- kinderen te vinden waren. In vergelijking wat voetbalpeil betreft, is een wedstrijd in de tegenwoordige hoofdklasse natuurlijk verre te prefereren boven het vertoonde spel van de toenmalige „zware jongens", maar de Amsterdamse humor waar Johnny Jordaan nu wel eens over zingt, was met volle teugen te genieten. Uit onze vereniging gaven enkelen uit de „heavy-weight"- klasse wel eens gastvoorstellingen, n.l. Tump, Overeem, Wes- ling, Brink en Gehrels. Onze medewerker „James", de man van de cursief gedrukte artikelen, mocht alleen meedoen als er geen tweehonderd-ponders genoeg waren. U begrijpt natuurlijk dat Manfield Hotspur schoenen Engels Import Wist U dat wij een speciale afdeling hebben voor le klas sportieve kleding? Voor Uw wintersportreis slaagt U bij ons stellig

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1955 | | pagina 6