„PALERMO" Voetbal en Vakvereniging Antwoord aan James Johnny Millstone José Morena en Johnny «lordaaii 5 Onlangs lazen wij in de pers, dat men doende is een vakver eniging op te richten voor voetballers. Ook was er reeds een radio-interview over dit onderwerp met enige personen, die zich met het oprichten van deze vakvereniging bezighouden. U ziet, aan deze materie wordt nogal aandacht besteed. Nu zullen wij de laatste zijn die een vakvereniging voor spe lers niet noodzakelijk vinden. Maar, er is hier toch op dit mo ment nog wel iets tegen in te brengen. Zouden wij in Nederland het volledig professionalisme in de voetballerij hebben, dan was er niets tegen. Maar zover is het nog niet. Zijn wij goed ingelicht, dan luiden de voorschriften van de K.N.V.B. dat als semi-be- roepsspelers slechts diegenen kunnen uitkomen, die uit de voet ballerij inkomsten mogen hebben, als bijverdienste. Hun hoofd inkomsten moeten zij uit andere werkzaamheden putten. Afgaande op de berichten die wij lazen van een bijeenkomst, die voor de semi-beroepsvoetballers uit de provincie Noord- Holland te Amsterdam is gehouden en waar slechts een simpel aantal spelers aanwezig was, geloven wij niet dat de tijd voor een vakorganisatie nu reeds rijp is. Wij leven nog in het beginstadium van ontwikkeling van deze materie. Waar het uiteindelijk naar toe zal leiden, is nog in het geheel niet te bepalen. Hoeveel clubs de „struggle for life" zul len volhouden, wie zal het zeggen? Zal uit dit alles voor een kleine groep het volledig beroepsspel geboren worden? U nog wij zullen hier op kunnen antwoorden. De bedoeling van het semi-beroepsvoetbal is ons inziens ge weest de spelers een vergoeding te geven voor de vele tijd die zij aan training en wedstrijden besteden. U kent ongetwijfeld de geschiedenis van de totstandkoming in K.N.V.B.-verband van betaling aan voetballers. Dat is niet bijster gemakkelijk ge gaan. En laten wij U maar direct vertellen, dat de uitvoering zeker niet minder gemakkelijk is. De ene vereniging gaat van het standpunt uit, dat een rede lijke vergoeding per week het summum is. Een andere vereni ging zoekt het naast een kleine vaste vergoeding, in het ver strekken van premies, gebaseerd op het behaalde resultaat per wedstrijd. Weer anderen verstrekken steeds hogere premies bij het achter elkaar behalen van overwinningen. Misschien zijn er nog wel andere mogelijkheden. Is dit echter de juiste manier? De uiteindelijke bedoeling is toch geweest om, door het geven van vergoedingen, te komen tot beter voetbal. Men wilde weer meetellen in de wereld van de voetballerij. Zullen wij er met al die verschillende betalingssystemen wel komen? Het lijkt ons beter om op zéér korte termijn, let wel, zéér korte termijn, een beetje orde te scheppen, om eventuele excessen te voorkomen. Hier ligt ons inziens een grote taak voor het bestuur van de Sectie betaald voetbal. Een vakvereniging zal hier nog niet veel kunnen uitrichten, daar er nog teveel betalingssystemen zijn. Ook hier zal de tijd moeten leren wat het beste is. Eventuele vakverenigings-be- stuurders hebben ook nog nimmer met dit bijltje gehakt en zullen toch ook de nodige kennis moeten opdoen. En dit kan ons inziens alleen door de practijk. Deze practijk is echter nog wat kort geweest. J. K. Beste James, Zoals reeds als onderschrift onder je artikel in het vorige clubblad aangegeven, zouden wij nog even op enige passages terugkomen. Je hebt in je artikel enige onderwerpen aangesneden, die waard zijn ze nog eens onder de loupe te nemen. In de eerste plaats de z.g. „candidaats-bespreking". Ja, dat is wel een teer punt. Wij moeten het eerlijk zeggen, in onze amateur-tijd heb ben wij het altijd op prijs gesteld, dat de candidaten niet werden besproken. Als men zich voor enige functie liet voorstellen, dan was het vanzelfsprekend, dat je daarvan de consequenties op je nam en veel vrije tijd daaraan moest besteden. Dat deed je dan voor je plezier, want je was amateur en had veel met je club op, of, vul maar in, je wilde je op de een of andere manier verdienstelijk maken enz. enz. En vergeet vooral niet, je deed dat werk voor amateurs en als wij dan moeten bedenken, dat een candidaats-bespreking aan een eventuele benoeming als be- stuurs- of commissielid moet vooraf gaan, James, ik geloof niet dat jij dan zo maar zou zijn ingestapt. Hotel - Café - Bar - Dancing REMBRANDTPLEIN 40-42 TELEFOON 37329 orkest m.m.v. zang Zondag mat. 4-6.30 uur Nu we dan in de nieuwe constellatie van het semi-beroeps- voetbal, let wel, wij leggen de klemtoon nadrukkelijk op het woord semi, zijn aangeland, zou de situatie anders moeten wor den. Kijk, dat kunnen wij vandaag, met de beste wil van de wereld, nog niet onderschrijven. Onze vereniging bestaat uit, laten we maar in ronde getallen blijven, 95% amateurs en 5% spelers die betaald worden. Vol gens de voorschriften van de K.N.V.B. moeten de bestuurders beslist amateurs zijn, dus personen, die dat voor hun plezier doen en derhalve zeer veel vrije tijd „con amore" beschikbaar stellen. Nu we dan in de „nieuwe" constellatie zijn, verandert er in zoverre iets, dat we een club met twee gezichten zijn gewor den. Eén blij-lachend, optimistisch gezicht voor de amateurs en een gezicht, wat de uitdrukking heeft van „geld verdienèn". Nu geloven wij, dat in de toekomst die twee gezichten beter ge scheiden kunnen worden. Maar ja, ook hier weer bindende voor schriften van de K.N.V.B., waaraan ook wij gebonden zijn. Zeker, je hebt volkomen gelijk, dat voetbal geen spelletje meer is, maar business, althans voor een klein gedeelte van de Nederlandse voetballerij. Het ware misschien beter, dat met de intrede van het semi-beroepsvoetbal direct een scheiding had plaats gevonden. Maar als je eens wist, James, wat er voor nodig geweest is om tot datgene te komen wat er vandaag aan de dag is, dan zou je misschien anders schrijven. Het historisch gegroeide zet je nu eenmaal niet met enige pennestreken op zij. Het zal nog wel enige tijd duren voor we aangeland zijn op de plaats waar het beroepsspel thuis hoort. Je ziet, we laten hier het woord semi al weg, want naar onze vaste overtuiging leven we momenteel in een overgangstijdperk, dat naar het volledige beroepsspel voert. In deze overgangstijd zullen de bokken van de schapen gescheiden moeten worden. Er zullen slachtoffers vallen en dat moeten wij als oprechte amateurs betreuren. Ver sta ons echter goed. We hebben een open oog voor de toekomst, met alle consequenties die daaraan vast zitten. Er zal hard, zeer hard gewerkt moeten worden, niet alleen voor het heden, maar nog meer voor de toekomst. Nü moet dat werk nog verricht worden door bestuurders die amateur zijn, in de toekomst zullen er directeuren en commis sarissen bij te pas moeten komen. Ja, en dan komen er ook mis schien nog aandeelhouders; en als er dan voor bestuursfuncties lijsten van aanbeveling en dergelijke worden opgemaakt, dan kunnen de personen, die op die lijsten voorkomen, ons inziens rustig worden besproken. Maar, nu onze bestuursleden nog amateurs zijn, nee James, voorlopig nog wachten. J. K. RECTIFICATIE. Wilt U s.v.p. even nota nemen, dat er een kleine vergissing heeft plaats gevonden in ons vorig clubblad, n.l. in de staat der functionarissen. Elftallencómmissie amateur-elftallen: M. J. Schetters, tele foon 37967 moet zijn 722434. Het nummer 37967 behoort n.l. achter de naam van de heer W. F. Schoevaart te staan. REDACTIE.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1955 | | pagina 5