2 Zoals U weet, is er tijdens de uit drie delen bestaande Jaar lijkse Algemene Vergadering, door de leden geïnstigeerd door de adviezen van de in het leven geroepen Reorganisatie Com missie nog al het een en ander door elkander gehusseld. Be- stuurs- en Elftalcommissieleden tuimelden van hun resp. stoelen gelijk overrijpe appelen van de boom. Na vele, of enige jaren, van trouwe dienst ruimden de heren De Boer, Brokmann, Hoo rnen, Leentvaar, Potharst, Roeg en Hordijk, min of meer vrij willig, hun zetels voor anderen, die nu, naar richtlijnen van de Reorganisatie Commissie en óók volgens het verlangen van de op de Algem. Verg. aanwezige leden, het Ajax-schip op de woe lige baren van de kolkende voetbalzee in de juiste koers moeten houden. Een zeer moeilijk karwei! Om hier nu nog te gaan ver tellen, wat al die uitgestapte clubgenoten in de loop der jaren voor Ajax presteerden, lijkt ons moutarde na de maaltijd en bovendien zijn hun geleverde prestaties genoegzaam bekend. Met een „bedankt luiden, voor de diensten de club bewezen", zullen we er, zij het een kale, (misschien wel voorlopig) maar een streep onder zetten. De new-comers", de heren Beumer, Keyzer en (old-timer) De Wit (Arie), wensen wij een goede koers en behouden vaart. Uit de in het vorig nummer van ons orgaan gepubliceerde lijst van functionarissen hebt U kunnen constateren, dat het beproefde quartet, de heren Koolhaas, El- zenga, Dukker en Vunderink, niet in de strijd is gebleven. De storm heeft op hun reeds dunnende lokken geen vat gehad. Wèl kreeg de tornado beide Elftalcommissies in zijn greep. Er bleef niet zo heel veel van over. Commissie A. verdween van de kaart en Commissie B. loste zich gedeeltelijk op in de Elftal commissie-amateur-elftallen. Daarvoor in de plaats kwamen: een Commissie Betaald Voetbal (de heren Keizer, Elzenga, Vun derink), een Commissie Amateur Voetbal (de heren Beumer, Dukker, De Wit) en een Elftallencommissie Amateurs (de heren Blomvliet, Van der Pol, Schetters, Schoevaart en De Wit). Nieuwe gezichten zijn hier dus de heren Blomvliet en Van der Pol. Secretaris bleef de heer Bruynesteyn. Door het niet meer beschikbaar zijn van de heren Beumer en Van der Pol, moest de Jeugdcommissie worden aangevuld. Het bestuur vond de heren Knyn en Martens bereid de opengevallen plaatsen in te nemen en daar de heer Muller, als secretaris, op zijn post bleef hoe veel jaren al, Theo was, wat de voetballerij direct betreft, de zaak weer rond. Natuurlijk wensen wij genoemde commissie leden een best seizoen. De Enquêtecommissie zag geen nieuwe leden in haar midden verschijnen, de Kascommissie uiteraard wel. De heer Kubin bleef aan en samen met de door de A.V. naar voren gebrachte financiële experts, de heren Harinck en Jurgens, gaat hij de boeken en de welgevulde kas van penningmeester Dukker controleren. U weet het, „pecunia nervus belli", geld is de zenuw van de oorlog; laten we hopen, dat de heren er niet de „beverd" van krijgen. En de Clubbladcommissie! Tja, vrienden, dat is een andere „best-seller". Misschien herinnert U zich vaag, dat sinds jaar en dag alle commissies uitgezonderd die voor de jeugd (toen in de oer-tijd het Reglement werd samengesteld, beston den er geen jeugdelftallen) door de Jaarlijkse Algemene Ver gadering werden gekozen. Zo ook de Clubbladcommissie. Het zou te zot zijn, als we daar niets over te vertellen hadden. De Reorganisatie Commissie had niets geen bezwaar tegen het kiezen door de leden van de hierboven reeds genoemde commis sies, maaruitgerekend de clubbladcommissie en als we het wel hebben de leiders van Honkbal, Cricket en Afgevaar digden naar Bonden, kwamen volgens de R.C. niet meer voor verkiezing via de A.V. in aanmerking. Voortaan moesten de Ajacieden, die voor deze „baantjes" nodig waren, maar door het bestuur worden aangewezen. Punt, uit! Of b.v. de redactie, net als het bestuur, plotseling te log was geworden, weten we écht niet en ook weten wij beslist geen plausibele verklaring voor deze uitvinding van de R.C. Vermoedelijk niemand niet. De heer Grootmeyer heeft er tijdens de vergadering, die wij helaas, door drukke werkzaamheden, niet konden bijwonen, nog een balletje over opgegooid en ook had het de heer Desmit, zoals hij ons later mededeelde, bevreemd, maar toen een lid dat zich al eerder had opgeworden als kampioen voor de R.C., kwam aandraven met de opmerking, „een goed bestuur, een goede redactie, geen goede redactie, geen goed bestuur", zei de ver gadering „volgende zaak" en was de affaire in kannen en krui ken. Voor ons persoonlijk we zijn nogal vrijbuiterig echter niet en dus bedankten we verder voor de eerDat viel helemaal niet goed! Er was n.l. geen liefhebber voor het tijdrovende baantje te vinden. Het is geen kunst om tijdens een vergadering met grote woorden te schermen, of een „oratio pro domo" af te steken; dat kan een ieder, die over savoir-faire (met de mond) beschikt. Uiteindelijk moet het werk worden gedaan en de practijk heeft het al zo vaak bewezen als het op werken aankomt, dan zijn de lieden, die het zo goed weten, óf niet thuis, óf als werkers, lid van de afdeling „nonvaleur". Voor insiders zijn ze alleen maar belachelijk. Na lang praten en vele „beroepen" van onze voorzitter hij houdt de boel graag bij elkander, dat moet gezegd hebben we een compromis gesloten. Het volgend jaar krijgt U dus op de agenda een voorstel om de redactie weer door de leden te laten kiezen. Er zullen wel geen bezwaren zijn! De clubbladredactie is dus in tact gebleven en gezamenlijk zullen we trachten U weer iedere maand een acceptabel „Ajax- Nieuws" voor te leggen. Als U ook een steentje wilt bijdragen, graag! In het October-nummer heeft collega Koomen U in korte trekken verteld hoe onze elftallen reilden en zeilden. Om de draad van zijn verhaal op te vatten; November zette voor onze club bijzonder goed in. Het protest, na afloop van de match tegen N.A.C. ingediend, werd gewonnen en leverde dus een kostbaar punt op. De heer Koolhaas, die niet rap is met het indienen van protesten hoe lang zal het geleden zijn, dat wij „na het bal" aanspraak gingen maken op een goal, die niet werd toegekend? moet wel heel zeker van zijn zaak zijn geweest. Enfin, de feiten stelden hem gelijk en met het binnen komen van dit kostbare punt, werd meteen bewezen in dien nog nodig hoe absurd het zou zijn, als de mogelijkheid tot protesteren verdween. We weten het, óók op voetbalgebied zijn we de Chinezen van Europa we hebben in zaken met Chinezen zo nu en dan iets te maken en eerlijk, het zijn ver duveld handige jongens maar de domoren van Europa zijn we beslist niet. Ook niet op voetbalgebied. Zolang er nog van die prettige gevallen aan de orde zijn waartegen het gemoed in op stand komt, moet de strohalm waaraan we ons kunnen vast klemmen niet uit de sloot worden gevist. Tot zover het protest. Gestimuleerd door dit succes kwam ons elftal, de Zondag na het bekend worden van het gewonnen protest, met een niet meer voor mogelijk gehouden vastberadenheid in het veld, die het toch lang niet zwakke Utrechtse D.O.S. als een ijskoude douche op het lijf viel. Met razend snelle aanvallen werd de geel-zwarte defensie naar de onzekerheid gespeeld. De gerenommeerde achterhoede der Utrechters wankelde en bezweek reeds na drie en na zes minuten, door de venijnige prikken van ons aanvals- quintet, bekroond met twee voltreffers van Klaas Bakker, die de held van de dag zou worden. Zesmaal trof Klaas, op die ge denkwaardige dertiende November, de roos en als we dan be denken, dat deze scherpschutter van de dag liever in de half- linie opereert, krijgt zijn prestatie toch wel een bijzonder tintje. Zoals U weet werd de einduitslag 63. Ruim voldoende voor de zege, maar toch geen bewijs van defensieve kracht. Drie doel punten tegen is beslist te veel. Eddy heeft heel wat schoten uit zijn doel gehouden. Van Mourik speelde prima en Bijker sloeg vele D.O.S.-aanvallen af. Door twee heel verre trappen van hem, kreeg onze voorhoede gelegenheid een paar goals te fabri ceren, hetgeen prompt geschiedde, maar door nonchalant spel zijnerzijds kwam D.O.S. aan tegenpunten. Zijn medespelers raakten hierdoor uit balans en dat kan onaangename gevolgen hebben. Wil een elftal succes hebben, dan moeten de spelers op elkander kunnen rekenen en niet door rare onverwachte caprio len van één hunner voor slecht te verteren verrassingen komen te staan. Het sticht verwarring en geeft aanleiding tot binnen landse twisten. Het parool moet zijn: één voor allen, allen voor één en gezamenlijk op naar het gestelde doel „de Ere-afdeling". Onze voorhoede heeft het dus best gedaan, vooral de vleugel Van der KuilBakker, was prima. Toen Piet geblesseerd raak te (na de rust) was het feest uit. Loek den Edel (in de tweede helft na een botsing uitgevallen) maakte het de D.O.S.-spil al heel moeilijk en Michels, eindelijk weer van de partij, hoewel nog lang niet in vorm, toonde zo nu en dan het edele voetbalspel nog wel onder de knie te hebben. Rechtsbuiten Ouderland, niet groots, maakte de indruk, niet vrijuit te durven spelen. Dat is

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1955 | | pagina 2