Wangedrag Clubavond-snapshots 14 buiten het speelveld ook strafbaar Wij hebben er al eerder op gewezen, dat de voorlichting in onze pers soms te wensen over laat. Niet dat men in dit opzicht in ons land van ernstige excessen mag spreken, doch nu en dan treft men wel artikelen en berichten aan, waaruit blijkt dat de schrijver er van alle onderdelen van de spelregels niet beheerst en dat hij er speciaal goed aan zou doen nu en dan de Hand leiding voor Scheidsrechters eens te raadplegen. Zo werd onlangs in één van onze dagbladen bezwaar gemaakt tegen een schorsing, die uitgesproken was over een speler, die na afloop van een wedstrijd de scheidsrechter onpleizierige dingen had toegevoegd. De bewuste journalist meende, dat dat niet kon en dat een speler alleen maar gestraft kon worden voor handelingen en uitlatingen tijdens de wedstrijd. Het is wel zeer te betreuren, dat aldus de lezers verkeerd zijn ingelicht. Op zichzelf mocht het trouwens wel heel merkwaar dig heten aan te nemen, dat de in dit opzicht zeer geroutineerde Strafcommissie van de K.N.V.B. een speler en het betrof een zeer bekend en populair speler te schorsen indien deze iets had gedaan dat niet strafbaar was. Men kan het met de straf maat soms wel oneens zijn, het kan voorts ook wel gebeuren dat een zaak door welke reden ook verkeerd is berecht van daar de mogelijkheid om beroep aan te tekenen maar in ge vallen, die op zichzelf volkomen duidelijk zijn, kan men vanzelf sprekend geen vergissingen verwachten, die strijdig zijn met de spelregels en de reglementen. Bedoeld geval vindt men kort en duidelijk omschreven in toe lichting 10 bij Regel 5 op bladzijde 108 van de Handleiding, achtste druk, uitgegeven voorzover men het nog niet mocht weten door de K.N.V.B. Deze toelichting is als volgt: „Elk wangedrag tegenover de scheidsrechter buiten het speelveld, zal op dezelfde wijze worden behandeld, alsof de over treding op het speelveld was begaan, derhalve ook voor een wedstrijd of na afloop daarvan." En om deze zaak volledigheidshalve even verder uit te spin nen, wijzen wij op één van de voorbeelden van onbehoorlijk ge drag, die in dezelfde Handleiding (op bladzijde 107) wordt ge geven: „Misnoegen kenbaar maken over beslissingen van de scheids rechter, hetzij door woorden, gebaren of bewegingen, hetzij door daden. Gaat dit over in belediging of hoon van de scheidsrech ter of van de tegenpartij, dan wordt zulks berecht als een ge welddadige handeling." De speler in kwestie had op kennelijk ironische wijze na af loop van de wedstrijd de scheidsrechter een „pluimpje" gegeven; men heeft dit terecht als een (lichte) hoon opgevat en de speler derhalve een (lichte) straf opgelegd. Zeker, wij weten het welzulke dingen worden lang niet altijd gerapporteerd. Een scheidsrechter mag en moet zelfs wel eens Oostindisch doof zijn. Dat kan echter inderdaad niet altijd, vooral als de nodige omstanders de uitlating hebben gehoord en hoe het ook zij: de scheidsrechter staat volkomen in zijn recht als hij er bij de bond melding van maakt, zoals de bond het recht heeft alsdan straf op te leggen. Eigenlijk is de voorstelling van zaken in bedoeld dagblad lichtelijk absurd. Veronderstel eens, dat een scheidsrechter na afloop in de kleedkamer door een speler wordt afgerost. Zou de bond dan niet het recht hebben de boosdoener een geduchte straf op te leggen De spelers van Roda Sport, die na afloop van de wedstrijd tegen Sparta de scheidsrechter hebben gemolesteerd, zijn toch ook geschorst en zo zou men de voorbeelden bij tien tallen kunnen noemen. (Overgenomen uit „De Scheidsrechter" van 1 October 1955.) Iedere maand een paar regels over voetbal schrijven, vooruit, 't is tot daar aan toe, maar week in week uit op een modderig veld proberen een stel transpirerende voetballers op een gevoelige plaat vast te leggen, lijkt ons toch minder plesant. De fotograaf, die ons het afgelopen seizoen steeds prima foto's leverde, tussen twee haakjes, hij wenst onbekend te blijven, wil de ook wel eens iets anders. Nou, eerlijk, daar konden we in komen en om met redacteur De Vlieger te spreken: „Jongens, die vooruit willen in de wereld moeten geholpen worden." Ge dachtig aan die lijfslogan van onze punten- en procenten-reke naar waar haalt die oude sobat de moed vandaan hebben we onze clubbladfotograaf vriendelijk verzocht zich met de leden van de clubavondcommissie in verbinding te stellen. Hij heeft de stap gedaan en natuurlijk is onze „kiekman" met open armen door de heren Louwaard, Wiep Volkers, De Wit en Zwang ontvangen. Als tegenprestatie mochten Zwang en Louwaard even poseren waarom Arie en Wiep er niet opstaan weten we écht niet)U ziet de heren, die wij het eerst noemden, op één van de foto's zeer geconcentreerd iets heel gewichtigs doen wat ze precies doen weten we niet, maar we hebben zo'n vermoeden, dat het iets tot nut en vermaak van de clubavondbezoekers is, want dat doen deze lieden iedere Vrijdagavond en op de an dere foto's ziet U, wat zij hun clubgenoten laten doen. De Ajax- jeugd speelt een „kurkje". Om pepernoten! (En ge geleuft 't Een „kurkje" is een moeilijk spel. Het wordt gespeeld met een kurk (beslist waar!) en drie dobbelstenen. „Over rood" die uitdrukking verstaat U natuurlijk knikker je de kurk om en de punten, die op het biljart vallen voor minder intelligente mensendat zijn de ogen, die de dobbelstenen aangeven ko men achter de naam van de „omgooier". Hij, die nu het eerst honderd punten bij elkander heeft „gekurkt", wint de pot. In dit geval de zak met pepernoten, die de huur Schuuring (Jeugd commissie) hij staat glunderend te midden van toekomstige voetbalkampioenen in bewaring heeft genomen. Niet alleen de pot wordt door hem bewaard, maar ook op de tellingen houdt hij een oogje, zodat vergissingen (dubbel krijt) zijn uitgesloten. Aan stoot ziet U Sjaak Swart, die U hopelijk t.z.t. in het eerste elftal „op stoot" kunt zien. Op de „grote tafel" geven een paar oud-voetbalkeien, de heren Ziegeler en Levendig, een demonstratie „biljart-hoe-het-niet- moet". Waar de heer Ziegeler eigenlijk op mikt is ons beslist niet duidelijk. Naar het ingespannen turen van beide matadors te oordelen, schijnt er een vlieg met zelfmoordplannen over het groene laken te wandelen. Is het diertje de dood ontsnapt, Gerrit In de klaverjashoek liggen moeilijkheden. De heren Schroder en Uriot zijn op temperatuur gekomen. Jasjes uit, helpers weg! Arend zuigt aan een flambouw! Studie-object voor beeldhouwer Rodin. Zou er een doormars in zitten? De heer Uriot laat zich lelijk in de kaart kijken (is dat toegestaan?) en vriend D© Vlieger (bril met zwaar montuur) zet zijn duurste pokerface. De welbekende Ajacied, oom Jan Sedelaar, zou zijn rechter buurman, de heer De Haan, wel willen vóórzeggen. U weet wel, zo van „toe nou sufferd, neem em" of „laatum-lopen". Op de laatste foto ziet U het beroemde koningskoppel Dolf van Kol Wim Volkers. De heer (niet de dame van Coppi) in het wit is onze ex-penningmeester. Te oordelen naar de houding van hun tegenstanders, de heren Van Dekken en Slot, is het konings koppel nergens. Dolf kijkt vrolijk een andere kant uit en Wim heeft het vreselijk druk met het opnemen van de schade. Op de voorgrond is het ook niet allemaal „leve de lol". De heren Lakmaker en Keereweer zitten dik in de zorgen en Pa Veffer, bijgestaan door zoonlief (how is that?) vallen ook niet onderste boven van de pret. Wie de heer met het Brylcreem haar (voor deze reclame worden we betaald) is, weten we wer kelijk niet. Op de clubavond kunt U het zelf uitzoeken. Zo, U weet nu ongeveer hoe het er op onze clubavond uitziet. Mocht U plannen hebben om ook eens te komen kijken, wel, U bent hartelijk welkom enom een oude slagzin van onze eens zo beroemde clubbladdichter Jan Schoevaart (alias Tric trac) te gebruiken: „Als U komt wordt het pas gezellig." Ajacieden, waarheen op Vrijdagavond Naar de clubsoos in „Hotel Suisse", Kalverstraat BROWN. P.S. Liefhebbers voor deze foto's kunnen bij de redactie te recht. A raison van ƒ1(vooruit betalen) bent U eigenaar van een groot exemplaar. Beslist niet te duur en de redactie moet ook leven. a. b. Van de Redactie Medewerken worden beleefd verzocht de kopij voor het vol gende clubblad in te zenden, uiterlijk vóór 16 December a.s., aan de bekende redactie-adressen. J

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1955 | | pagina 14