tl oil «I er Ha 11 ft in Medellill (Colombia) Stand van ons eerste elftal 13 Medellin, 24 October 1955. Met een knal-annonce in de dagbladen kondigde het bestuur van de Atletico Nacional, voetbalkampioen van 1954 en ook voor deze competitie van de Colombiaanse Beroepsvoetbalbond een der sterkste troeven van het Colombiaanse voetbal, de wedstrijd van Zondag 23 October 1955 aan tegen Deportes To- lima, in het prachtige Estadio Atanasio Girardot. Dit stadion voor 50.000 mensen is een lust voor het oog, sierlijk gebouwd, Waarvan de overdekte tribune een uniek panorama biedt op Medellin, een stad welke door haar ligging tussen en tegen bergketens een extra aantekening verdient in de reisgidsen. Héél Medellin was in spanning voor zover het de voetbal gemeenschap betreft, doch de „toros" (stierengevechten) blij ven een zware concurrent voor King Soccer! Opzienbarende artikelen in de dagbladpers, vol van bijna kinderlijke overdrij ving en opwinding, deden iets verwachten. Tolima zou uitko men met zijn cracks, zoals de Argentijnse arquero (doelman) Gandulfo, hier bekend om zijn brillante saves en uitzonderlijke kwaliteiten. In het Tolima-team doen dan nog enkele Para- guayos mede (voetballers uit Paraguay dus), waartegen de plaatselijke club van Medellin, de Atletico Nacional, het welis waar met enkele invallers moest doen, doch waarin de Peruaan Mosquera, de Argentijn Pogliani (U ziet dat er niet alléén Colombiaans bloed door het elftal stroomt!) eens eventjes een nummertje zouden ten beste geven! Vol verwachting klopte ons voetbalhart, maar toen we des Zondagsmorgens uit het raam van onze hotelkamer op de achtste verdieping gluurdenstond een plensregen over de stad. Het bergplateau rond Medellin was in zware en drei gende wolken gehuld en we wisten toen reeds, dat we geen beste wedstrijd zouden zien. Het regenseizoen hier is de periode van gestage, dagenlang stromende watermassa's. Het is of de bergen wenen en niet ophouden. Toen we des middags met onze auto door de zijstraten van Medellin „plasten" om door te dringen tot het stadion, gebeur de toch het wonder. Het werd droog. Althans één troost, of schoon we meer uit nieuwsgierigheid dan uit vertrouwen op goed voetbal naar het toneel van de strijd waren getrokken. Er bleken zowaar nog een vijftien duizend mensen te zijn geko men en om precies vier uur stonden de groenhemden van Me dellin tegenover de blauw-witten uit Ibagué, de woonplaats der Tolimanen. Een van de grootste genoegens van voetbalwedstrijden in Zuid-Amerika is het beleven van de opwinding van de Latino- Amerikanen, die na elke wedstrijd weer de apotheken bestor men om keelreperatieve middelen. Dit is heidens en wild. Woest. Uitgelaten. Gek. Maar leuk. Deze wedstrijd is gespeeld op een Naardermeer-dat-juist-uitgebaggerd-is, om U een klein ideetje te geven van hoe het veld (de „cancha" heet dat in het Spaans) was. Vreselijk. Geen scheidsrechter in Nederland zou het wagen, de spelers in deze poel van water (ongedraineerd terrein!) en prut te laten manoeuvreren. Vermoedelijk ten gevolge van deze brei-pap gebeurde er iets, dat ongekend is in de annalen des Colombiaansen voet bals. In drie minuten en vijftig seconden was de stand 11, onder een geloei, dat niet van deze aarde scheen. Van de aftrap ging de heer Pogliani, die iets van waterballet moet afweten, op Gandulfo af (twee Argentijnen weten wat een bril kost) en laat nou die arme goalie Gandulfostom verbaasd naar het bruine geval achter hem moeten kijken, juist binnen de halve minuut van de aftrap. Dat was 1O en aangezien de aanhanger van Atletico Nacio nal, Medellin, naast me zijn sigaret uitspuwde en brulde qué tiro, Jesus Mariaben ik gauw een rijtje hoger gaan zitten, in eenzaamheid, daar ik de stompen en porren, bij vorige wedstrijden opgedaan, me herinner als de dag van gis teren. Er flitste plots iets in de breinen enfof benen van de Toli- maanse Paraguanen, want twee en een halve minuut later zweefde het bruine gevaar voor de doelmond van Nacional, een klap hands van een der backs, penalty Nu moet U één ding goed begrijpen. Als er in Latino-Ame rika een penalty wordt weggegeven, dan moet U zien dat U zich los maakt uit de massa en ergens op een eenzaam punt van de tribune het schot afwacht. Is het schot mis, dan breken alle hemelen van hoon en minachtig los over de stommeling van een schutter, is het raak, dan zoent ieder een ieder. Si, caballero! De stand was bij ons spel van inmiddels zwart bevuilde en zwemmende in tutti-prutti badende teams, na de penalty 11. Gezoen. De rest is spoedig verteld. De Medellin club bleek zo enorm in de meerderheid te zijn, beschikte over zulk een fantastische soepelheid van bewegen over en in water, dat Tolima de gehele wedstrijd achter de feiten bleef aanmodderen. De eindstand 6 2 (een ongekend hoge score voor voetbal in deze landen) is daarvan het bewijs. We moeten toegeven, dat de club uit Medellin over een prach tig stel voetballers beschikt en we zouden er wat voor geven, dit elftal eens in een normale wedstrijd met een sterkere tegen stander dan Tolima in het veld te zien. Indien we in Bogota zéér teleurgesteld waren over het spel in de beroepsklasse van Colombia, dan moeten we nu zeggen, dat gezien de uitzonder lijke gesteldheid van de „cancha", het voetbal in de top van het Colombiaanse voetbal toch wel van klasse is en op het internationale peil van Europees presteren staat. Natuurlijk was dit modderballet geen maatstaf, doch het was wel duidelijk te zien, aan het enorme aanpassingsvermogen van de Nacional-spelers, die vooral uitblonken in long passing, zuiver en onbegrijpelijk snel voor deze drasbodem, dat het Colombiaanse voetbal niet zo is, als we dachten na kennis making in de Colombiaanse hoofdstad Bogota. Overigens is Medellin DE voetbalstad van Colombia. De kampioen van dit jaar is de andere club uit Medellin, die de naam van de stad draagt. Men vertelde ons, dat wanneer hier Nacional tegen Medellin speelt, het een gelukkig feit mag wor den genoemd, dat het estadioopgetrokken is uit beton en ijzer So long, Brown, en mijn goede wensen and adieus aan de Ajax-vrienden. Yours, VLOKKIE. op Zondag 27 November 1955 Fortuna '54 12 6 5 1 17 27—11 Sparta 12 6 5 1 17 26—13 V.V.V 12 8 0 4 16 26—16 D.O.S 12 5 5 2 15 36—27 Eindhoven 12 5 5 2 15 24—16 Ajax 12 5 4 3 14 20—16 N.A.C 12 6 1 5 13 20—21 Stormvogels 12 4 4 4 12 24—21 Excelsior 12 4 4 4 12 12—16 Amsterdam 12 5 1 6 11 22—24 Limburgia 12 3 5 4 11 15—21 A.D.O. 12 4 2 6 10 19—21 Roda Sport 12 3 4 5 10 22—28 N.O.A.D 12 3 4 5 10 22—30 E.B.O.H 12 2 5 5 9 16—22 Rigtersbleek 12 4 1 7 9 19—30 H.V.C 12 2 4 6 8 17—25 Vitesse 12 2 3 7 7 15—24

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1955 | | pagina 13