F. DAZERT Een reisbrief uit Zuid-Amerika Paleisstraat 3 ENGELS SCHOEISEL oo, .oor BROMFIETSEN ASBEEK BRUSSE Ruime sortering haarden, kachels, gashaarden Zeer gemakkelijke betalingscondities 2 October 1955. Bogota (Colombia). Het staat vast dat in de laatste jaren de publieke belangstel ling voor „futbol" in Colombia is afgenomen. De oorzaak ligt in het streven van de Colombiaanse voetbalorganisatie om het zoveel mogelijk zonder import van o.a. Argentijnse, Braziliaan se, Spaanse sterren te doen en liever het prof-voetbal hier te zuiveren van vreemde smetten. Maar nadat deze maatregel is getroffen, kelderde het spelpeil onrustbarend en de kijkers bleven en blijven nog weg. Niet allemaal natuurlijk, maar om b.v. het „estadio capitalino" (gemeentelijk stadion), dat een 40.000 toeschouwers kan bevatten, vol te krijgen, moet er heel wat gebeuren. Het is mooi als er 10.000 „fans" komen kijken en dan moeten het al twee van de topclubs zijn, die spelen, want anders is het mis. Er zijn hier in het „campeonato profesional de futbol" tien clubs, die 27 wedstrijden moeten spelen! Hier spelen namelijk de clubs niet tweemaal tegen elkaar, doch driemaal, éénmaal thuis, éénmaal uit en dan de derde maal uit of thuis, dat hangt van de omstandigheden af. In Bogota, de hoofdstad van de republiek Colombia, prachtig gelegen tussen twee uitlopers (ketens) van het Andesgebergte, op ca. 2700 m hoogte (let hier op!) zijn twee clubs, de Millionarios (de mïllionairs!) en San ta Fé. Er zijn van de 27 wedstrijden reeds 21 gespeeld en de com petitie loopt dus ten einde. Aan de kop staat Independiente Medellin uit de plaats van die naam, één van de grotere steden van Colombia, wij zouden zeggen uit de provincie. Die knapen hebben op het ogenblik dat ik dit schrijf 58 goals bij elkaar getrapt en 35 punten gehaald. No. 2 en no. 3 zijn zes punten achter en gezien de pers over dit team, lijkt het wel zeker dat deze heren het kampioenschap in de wacht zullen slepen. Natuurlijk was ik benieuwd naar dit Colombiaanse voetbal en Zondag 2 October heb ik me naar het stadion hier gespoed. Het is onbeschrijfelijk mooi gelegen dit stadion, van waaruit men op de hoge tribuneplaatsen een zó schitterend uitzicht heeft over de stad, met op de achtergrond de imposante berg- partij van de Andes, dat ik meermalen mijn belangstelling voor wat beneden me op de grasmat gebeurde, met moeite kon concentreren. Aangezien onze Ajax-krant echter geen plaats pleegt te bie den aan -natuur-beschrijvingen, zal ik me nu maar beperken tot Soccer, wiens aanhang hier in ieder geval niet zo fanatiek optreedt en tot delirium komt (zoals in andere Latijns-Ameri kaanse landen). Ook hier een met traliewerk afgeschermde „arena" en loopgraven, doch „slotgrachten" rond het voetbal veld ontbreken, hoewel de politie gereed is met een compagnie om in te grijpen, mocht het warme bloed der Zuid-Amerikanen bij de spelers of de kijkers (die makkelijk over de verschansing zouden kunnen klimmen) gaan overkoken. Hier zitten we dus met spanning de dingen af te wachten. Het is een koele dag, met dreiging van regen (het is de regen tijd en de bergen storten rijkelijk hun tranen uit over deze stad) maar dit zou geen Bogotano weerhouden naar de wed strijd van Millionarios (Bogota)América (Cali) te komen kijken. Er zijn echter drie redenen, waarom de tri bunes vrijwel leeg zijn, dat zijn de stierengevechten en de paarden-rennen (gokken, gokken, gokken!) en de afgezakte belangstelling van de Bogotanos voor voetbal, nu de „estrellas" (de ster-voetballersimport uit Argentinië enz., zie hier boven) ontbreken. Laat ik dan ook maar dadelijk zeggen, dat dit Colombiaanse voetbal mij deerlijk is tegengevallen en dat ik het niveau laag aansla. Ik acht elke betere ploeg uit onze Hoofdklasse in staat deze Colombianen partij te geven. In feite betekent dit voor wie het voetbal-peil in Latijns-Amerika kent (en in Holland hebben we daarvan in de laatste jaren wel een proefje gehad) dat Colombia qua voetbal één of twee klassen achter staat bij b.v. Chili, Uruguay, Argentinië, zelfs bij Peru. Hoewel ook bij de Bogotaanse ploeg nog altijd medespelen: 1 Argentijn, 1 Hongaar en 1 Peruaan, is deze Millionarios-ploeg geen team, dat indruk kan maken. De gehele wedstrijd door een veel te kort gehouden spel met zo individuele inslag, dat van een vlot ontwikkeld aanvals-spel geen sprake was. De tegen partij América uit Cali (vrijwel alle „zwarte broeders", doch in fel rode pantalon en shirt gestoken hier bekend staande als de diablos rojos, oftewel de rode duivels) mocht slechts met tien man spelen, omdat no. elf niet bijtijds ingeschreven was. Bij deze tien man nog drie invallers. De eerste helft was zo slap als een tweede aftreksel thee met warm water. Ik, was verbaasd. Ik ben gewend aan „show"-spél van formaat, aan feu sacré, aan enthousiasme en aan brain- spél, hier in Zuid-Amerika. Doch dit was lauw, futloos, „geen bal an". Beide clubs staan in het midden van de ranglijst en ik wil dus mijn oordeel over het Colombiaanse voetbal nog wat op schorten, want mogelijk krijg ik in de komende weken nog wat fraais te zien? Ook de tweede helft, hoewel er een vleug op leving kwam, toen de steeds met tien man spelende rode dui vels poot-aan gingen doen, kon me niet bekoren. Natuurlijk, er waren goede momenten (stel je voor!) en de goals (1 1 was de uitslag) waren werkelijk goed, één ervan een formidabel schot, dat een boom had kunnen doen splijten, het andere van de „diablos rojos", een bekeken head-in uit een long pass, doch ik heb geen systeem kunnen ontdekken dan het oeroude ren nen en schieten, hetgeen dus geen systeem is. Alles bijeen: behoorlijke voetballers, doch géén begrip van opbouw. Hoe is het mogelijk, nu ik hoor, dat hier een Uruguay- er als trainer optreedt. Vandaag hebben we tegen Sparta gespeeld? Ik maak me sterk, dat in de Meer beter gevoetbald is dan in Bogota! Mogelijk zie ik nog wat beters, dan krijgt Brown mijn com mentaar in een volgende brief. Beste groeten aan de Ajax-vrienden, VLOKKIE. Tevens het adres voor bandrecorders, radio's, pick-ups, televisie, rijwielen, stof zuigers, gasfornuizen, wasmachines, wringers, electr. klokken, keukenuitrustingen, serviezen, bedstellen, dekens, meubelen, woningtextiel, kinderwagens, kleding enz. Bonneostn8-14 Tel- 54251 Reparatie-inrichting voor: radio's, haarden en kachels, rijwielen enz. 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1955 | | pagina 5