Some nonsenses Some senses and 4 De Algemene Vergadering hebben wij weer achter ons, en hoewel persoonlijk geen voorstander van ernstige schrijverij, voel ik mij toch geroepen op een voor mijn doen ernstige wijze even het woord tot U te richten. Allereerst zou ik het dan willen hebben over z.g. „candi- daatsbespreking"Gaarne had ik dit onderwerp vóór de ver gadering aangeroerd, doch waar ik zelf als candidaat op het lijstje voorkwam, was dit beslist niet mogelijk. Nu ik inmid dels gewogen en te licht bevonden ben, moet het mij toch even van het hart, temeer waar dit punt in de toekomst gezien de veranderde toestanden) m.i. voor onze vereniging van zo enorm groot belang zal blijken te zijn. Voorzitter Koolhaas hamerde een poging tot candidaats- bespreking kortweg af, met de mededeling, „dat het al tien tallen jaren een goede gewoonte bij Ajax was, een dergelijke bespreking niet toe te staan." Zo ogenschijnlijk is dit een mooi en eerlijk standpunt, maar nogmaals de toestanden zijn ver anderd, het was ook tientallen jaren een goede gewoonte alleen amateurs op te stellen en ook van deze gewoonte zijn we meer of minder gedwongen af moeten stappen. Voetbal is geen spelletje meer, het is voor een groot gedeelte business geworden, reeds nu worden er wekelijks doelpunten gemaakt, die straks bij de eind-afrekening tienduizend of meer guldens waard zullen blijken te zijn. Nu reeds is de tijd ge komen, dat de clubbesturen keiharde zakenkerels en eerste klas psychologen nodig hebbenden de toekomst zal uitwijzen, dat er steeds meer nieuwe mensen candidaat gesteld zullen worden, wier naam voor de „clubmassa" niets zeggend zijn. Dan zal het dringend gewenst zijn, dat de vergadering iets te weten komt over de antecedenten van deze candidaten, ieder stilzwijgen kan dan een gok worden, funest voor onze ver eniging. Wij hebben altijd veel oud-spelers in ons bestuur en com missies gehad, en wy mogen ons gelukkig pryzen, dat deze mensen byna altyd de juiste mensen op de juiste plaatsen zijn gebleken, maar een pracht staat van dienst als speler mag bij het huidige voetbal geen enkele prae zijn bij bestuurs- of com missie-verkiezingen. Wilt U een bewijs voor mijn stelling? Voorzitter Koolhaas begroette spontaan en geheel in onze geest een lid, na tien tallen jaren uit Indonesië teruggekomen. Zijn woorden waren uit ons hart gegrepen, omdat wij ouderen bedoeld lid kennen en waarderen: een avond later werd hij met overgrote meer derheid in een commissie gekozen en bedriegen de voortekenen mij niet, dan zullen wij in de toekomst van deze nieuwe Ajax- official nog heel veel vreugde beleven. Uiteindelijk was hier dus ook sprake van candidaatsbesprekingbedoeld was het zo echter zeer zeker niet, en per slot van rekening kunnen wij ons slechts gelukwensen met dit voorval. Nog een bewijs? Ondersteunende leden zullen in de toekomst door het bestuur candidaat gesteld mogen worden voor wer kend lid. Over de bijzondere gaven van deze leden zal men dan toch zeker de vergadering dienen in te lichten. De kans, dat uit deze kringen ook nieuwe Ajax-officials naar voren zullen treden, is niet gering, en komt reeds naar voren uit het artikel van Mr. Dr. E. W. Catz in de Telegraaf van 25 October, waar hij besluit met „Bedriegen alle voortekenen niet, dan zal het daar toe, in een aantal gevallen komen, geringe „conservatieve" weerstanden ten spijt, en ter versterking van de broodnodige, geestelijke kracht der vereniging". In deze woorden schuilt veel waarheid, al is het dan voor ons blijkbaar geestelijk nogal arme Ajacieden geen prettig gehoor. Jammer vond ik het matige bezoek aan deze voor onze ver eniging zo belangrijke vergadering, vooral op de tweede avond heeft men schandelijk verstek laten gaan. Men schijnt het bezoeken van een thuiswedstrijd nog altijd belangrijker te vinden, dan het aanwezig zijn op een vergade ring waar beslissingen genomen dienen te worden die over het „to be or not to be" van de vereniging moeten beslissen. Laten de wegblijvers zich nu eens terdege bewust zijn, dat hun weg blijven hun ook ieder recht ontzegd om aanmerkingen te ma ken op bestuur en spelers. Meer dan ooit moeten wij nu een hecht blok vormen, onze leiders zijn gekozen en hebben ons vertrouwen, zij werken hard maar vergeet niet, dat hun werk nutteloos zal zijn, als wij niet achter hun staan. Voor het op voeren van de voetbalcapaciteiten hebben wij technische men sen, maar de eendracht, het versterken van het moreel, moet grotendeels van ons uitgaan. Niet alleen techniek, maar wel de geest kan ons naar de top voeren. Verder vond ik het jammer, dat voorzitter Koolhaas niet in ging op een vraag uit de vergadering, aan een paar candidaten voor een bestuursfunctie te vragen, of zij bij eventuele niet- verkiezing toch hun candidatuur voor een mindere functie zouden accepteren. Er waren nu vijf van dergelijke candidaten, drie werden direct voor het bestuur gekozen, toen daarna aan de twee overigen gevraagd werd naar hun accoordverklaring voor de z.g. mindere functies, weigerden zij hun candidatuur te accepteren. Dat was m.i. een heel slechte beurt en was onge twijfeld te voorkomen geweest. De eervolle uitnodiging gehad een borreltje te mogen drin ken in de nu reeds roemruchte Club van Tien. De Club bestaat uit tien prominente Ajax-leden, die regelmatig bij elkaar komen om oude en nieuwe koeien uit de sloot te vissen. Vooral voor kleine mannetjes zoals ik valt hier veel te leren, jammer genoeg nemen ze echter geen leden meer aan. Het schijnt select te moeten blijven. Verder kaarten, biljarten en vissen ze en hoop ik alleen maar, dat ze ook eens gaan voetballen, dan hebben ze in ieder geval een elfde man nodig en maak ik mis schien een kansje. Waar ze altijd samen scholen mag ik niet zeggen, want ze hebben een hekel aan het slag mensen, dat zo nu en dan „toe vallig" eens even langs komt lopen en uit bescheidenheid loop ik nu zelf al met een grote boog om hun stamcafé heen. Goede gastheren zijn het ook nog en heb ik mij dat avondje kunnen wentelen in heerlijke hapjes en drankjes zonder de kans te krijgen een cent uit te geven. Daar ze regelmatig gasten vragen, hoop ik voor U, dat U ook eens een uitnodiging krijgt, een avondje in dit illustere gezelschap te toeven. JAMES. Gaarne komen wij in een volgend nummer op enige passages terug. Red.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1955 | | pagina 4