Broodje Open brief van Kootje Een goetle sigaar 7 Amsterdam, September 1955. Dear Mr. Brown, „Wijs mij mijn fouten en je bent mijn vriend." Jij kent na tuurlijk dit spreekwoord. Ik wil je vriend zijn en je fouten opsommen, speciaal die fou ten, die jij maakte in jouw artikel in ons laatste clubblad. Een belangrijke fout is wel, dat je boos bent. Boos zijn is gevaarlijk, zeer gevaarlijk zelfs indien men zich hierdoor laat verleiden, dingen te zeggen of te schrijven, die andere lieden krenken. Het kan toch nooit je bedoeling zijn aan de oprechtheid en eerlijkheid te twijfelen van iemand als Kick Geudeker, ook al is hij slechts „diplomahouder". Goed, jij bent het met zijn opvatting niet eens, dat is je goed recht, maar vergeet niet, dat het zijn goed recht is de dingen anders te zien dan jij ze ziet. Er zijn in Ajax tientallen diplomahouders (donateurs en leden) wier Ajax-hart op dezelfde plaats zit als het jouwe, en het evenmin met je eens zijn. En toch worden zij niet boos. Dan, dear Mr. Brown, ook je pessimisme is een fout, ja zelfs een grote fout. Dat je niet over een profetische blik beschikt neemt niemand je kwalijk, maar dat je je door pessimisme laat verleiden een downstemming te kweken, is onverantwoordelijk. Iedere insider weet, dat wij door de veranderde structuur in de voetballerij, moeilijke tijden tegemoet gaan. Ik mis dezelfde profetische blik als jij, evenmin geloof ik aan koffiedik, maar wat ik zeker zie is het belachelijke van jouw vrees, om nu reeds over liquidatie te spreken. Ik zou dit „ondermijning van het gezag" willen noemen, in dien ik er niet van overtuigd was, dat dit geschrijf beïnvloed werd door het angstduiveltje, dat sedert maanden achter je staat. Sedert enige maanden werkt er een Commissie, bestaande uit goede Ajacieden met heldere koppen, ook op financieel gebied. Deze lieden, die het volste vertrouwen genieten, zijn minder pessimistisch gestemd dan jij en ik ben er vast van overtuigd, dat zij een basis zullen vinden waarop wij met een gerust hart de toekomst tegemoet kunnen zien. Dat deze Commissie niet alleen het vertrouwen in onze kringen geniet, bewijst het feit, dat meerdere vooraanstaande clubs in den lande verzocht hebben, t.z.t. inzicht te krijgen van de resultaten van haar werk, opdat ook zij hiervan kunnen profiteren. Zoveel vertrouwen hebben deze lieden in de Ajax-economie. Begrijp mij goed, dear Mr. Brown, ik had het misschien ook prettiger gevonden, als alles zo gebleven was, als heel vroeger, toen wij alleen voor de lol voetbalden. Doch de tijden veranderen en ook de mensen. Mijn grootmoeder huilde toen zij van de trekschuit over moest stappen op een stoomtrein, de jouwe misschien ook, ze dachten dat de wereld verging. Gisteren stapte de mijne in een Convair om binnen een uur een nichtje in Londen te omhelzen. Volgend jaar vliegt ze in een straaljager. De tijd van goal- palen sjouwen en krijtlijnen trekken is voorbij en komt nooit terug. Voetbal wordt een harde, commerciële werkelijkheid en vraagt om krachtige progressieve lieden. Lieden, die leiding kunnen geven bij deze veranderde struc tuur. De functionarissen, die in deze nieuwe tijd geloven (indien zij de capaciteiten bezitten) blijven. Zij, die daar niet in geloven, moeten hun plaats aan anderen ter beschikking stellen en kunnen in de vrijgekomen uren met betraande ogen terug denken aan de „schone dagen van wel eer", doch alstjeblieft niet aan die laatste jaren, toen een spéler uit de toplaag af en toe een „geeltje" toegestopt kreeg. En dan, dear Mr. Brown, tot slot een goede raad aan jou en alle andere amateurs in Ajax. Laten wij afspreken dat niemand meer in onze club smalend spreekt of schrijft over onze betaalde topspelers. Of deze „top" betaald wordt of niet, zij zijn het, die het be langrijkste deel bijdragen tot het „zijn of niet te zijn" van onze club. Evenals het jaren geleden onze „Gouden ploeg" was, die de naam en faam van Ajax vestigde en waar nog over gespro ken zal worden als jij en ik en andere diplomahouders reeds lang vergeten zullen zijn. Beste vriend Brown, ik moest je deze brief schrijven. en een keuze uit alle merken sigaretten Uitbetalingskantoor Gemeente Giro Sigarenmagazijn HARRY SACKSIÖNI RIJNSTR. 63 - TEL.' 726558 Automaat-verkoop tot 12 uur 's-avonds Als je er eens rustig over nadenkt, worden wij hët misschien nog wel eens en laat je jouw angst en pessimisme varen. Beiden zijn niet nodig. Wat wij wel nodig hebben? Een sterke leiding, lieden die in de toekomst geloven, die niet sentimenteel doch commercieel denken en toch van Ajax en de voetbalsport houden. En niet boos worden, als je het er niet mee eens bent, maar consequent handelen. Met de beste wensen voor de toekomst, THIJS RABBIE. Waarde Thijs, Met belangstelling hebben we je „open brief' gelezen, maar eerlijk gezegd, we begrijpen er geen fluit van. Je verwijt ons pessimisme (daar zijn we niet voor in de wieg gelegd), het kweken van een downstemming en „ondermijning van het gezag". Toe maar!!) Je vertelt ons, dat het angst duiveltje sedert maanden achter ons staat (nooit iets van gemerkt) en dat we boos zijn! Thijs, kerel, daar horen we écht van op. We hebben onze door jou gewraakte „Kroniek" nog eens na gelezen, edoch, er beslist niet in kunnen vinden wat jij eruit viste. Onzes inziens hebben we in het door jou zo scherp onder de loupe genomen artikel prettig, dat onze pennevruchten zo intensief worden gelezen klaar en helder uiteen gezet, hoe de zaken er in ons aller Ajax voor staan. Dat hebben we gedaan in onze eigen stijl, zonder iets te verbloemen, zonder iets schoner voor te stellen dan het in werkelijkheid is. Als jij dat ondermijning van het gezag, of het kweken van een down stemming noemt, Thijs, beste kerel, dan varen we niet in de zelfde schuit. We hebben respect voor je mening, maar die mening delen, doen we per sé niet. Ons artikel was bedoeld als waarschuwing, als waarschuwing tegen ongezond optimisme, en bovenal, om er nadrukkelijk op te wijzen, vooral de harde werkelijkheid niet uit het oog te verliezen. Meer nietl We hoop ten hierin te zijn geslaagd, maar gezien jouw reactie, vrezen we van niet. Kijk, Thijs, het verhaal van Oma, die huilde toen de trekschuit naar het museum ging, zijn we allang vergeten, het lied van de veranderde structuur klinkt al aardig vals en dat voetbal een harde commerciële werkelijkheid is geworden, schreven we al meer dan een jaar geleden. Dat had je ons dus niet moeten schrijven en óók niet, dat de commissie, die al enige maanden voor Ajax in het geweer is, uit goede clubgeno ten, met heldere koppen bestaat. Als we ons niet vergissen én, dat doen we beslist niet, staat in het artikel waarover jij strui kelde, niets dan goeds over genoemde commissie. Misschien wil je het artikel nog eens lezen, Thijs, misschien komen we dan dichter bij elkaar. Dag, Thijs, sans rancuneBROWN. Leidseplein 20, Telefoon 32036 Spui 28, Telefoon 37451 Rembrandtsplein 12, Telefoon 36513

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1955 | | pagina 7