Ballpoint-krabbels r 4 Papier-lawine. Als een lawine zijn de documenten concept Statuten enz." op de arme hoofden van de Ajacieden neergedaald. Wij hebben het dossier aanvankelijk voorzichtig opzij gelegd, in het vakje „onbegrijpelijke" stukken. Toen wij in de gaten kregen dat de stukken z.g. begonnen te „slingeren", hebben wij het pakket opengemaakt. Al is onze geest niet gedrenkt in schoolweten schap, hebben we heel wat jaartjes onderwijs achter de rug. We weten de datum van de slag bij Nieuwpoort, alsof het gis teren was gebeurd, maar een concept Reglement van onze knappe R.C. daar komt nog heel wat anders bij kijken. Eerlijk gezegd lezen wij liever een van Carmiggelt's leuke boekjes bijv.: allemaal onzin", dan het dossier door te nemen, maar het is er nu toch van gekomen. Heel wat Ajacieden zullen de stuk ken luchtigjes hebben doorgekeken, daarmee basta. Wij kun nen hen, eerlijk gezegd, geen ongelijk geven. Wij hebben eerst „Amateur-voetbal" opgeslagen om te kijken wat er ons boven het hoofd komt te hangen. Maar dat is meegevallen. Alleen zal deze sectie verder door drie be stuursleden worden beheerd in plaats van door negen heren, tenminste als dit voorstel wordt aangenomen. Waarschijnlijk zal de voorzitter eerst de gelegenheid geven om in de vergade ring een paar algemene beschouwingen over het concept te geven, daarna zal hij artikelsgewijze desnoods met grote happen zich door de 70 artikelen heenbijten en tenslotte zal het gehele schriftelijk ontwerp in stemming gebracht dienen te worden. Van deze gebruikelijke weg zal de voorzitter waar schijnlijk niet afwijken. Na het „amateur-voetbal" bekeken te hebben zijn wij ons gaan afvragen wat of Ajax uiteindelijk zal worden. De commissie neemt nog een afwachtende houding aan en blijft zodoende aan de behoudende kant. Wij blijven dus aanvankelijk nog „de vereniging Ajax". Dies zal men de heer Catz wel vragen wat de gevolgtrekkingen zijn als onverhoopt de ploeg slecht gaat spelen, Jan Publiek weg blijft en de penningmeester de deurwaarder met de exploten de trap hoort opkomen. Dan komen de curators, de boedelred ders van de rechtbank en daarom is de suggestie niet on gemotiveerd nu al meer progressief te gaan werken. Enkele maanden geleden is ons de pas afgesneden om in ons lijfblad ook dit punt aan te roeren. Wij zijn niet helemaal vreemd in de materie; wij weten bijvoorbeeld dat de aanspra kelijkheid van de leiders tegenover derden wordt voorkomen als de club in een N.V. wordt omgezet. Dat grapje kost 43% van de winst! Welke winst? Ach, laten wij ons daar niet druk over maken. Zelfs het gros van alle Engelse beroeps-voetbalclubs wordt in stand gehou den door de een of andere magnaat, die de voetballerij er als een lolletje bij doet. Dat Ajax kans zou zien het publiek gouden tientjes aan onze loketten te laten purgeren, vergeet U dat maar. Of de oud-Hollandia voetballer en cricketer Jo v. d. Kieft, de minister van Financiën, het voetbalspel zal gaan be schouwen als een spel ter veredeling van de geest, een spel ten gunste van de geestelijke volksontwikkeling dat zodoende cul tuur-bevorderend is, daarvan zijn wij lang niet zeker. Wijst de heer v. d. Kieft dit af, dan heeft het oprichten van de Stichting „Ajax" weinig nut. Als wij tussen haakjes, 's Maandags in de krant lezen dat er weer een paar scheidsrechters, onder beschermend geleide van de veldwachter, naar het station zijn gebracht, dan zien wij er geen brood in. Nee, met die cultuur is het nog niet helemaal O.K. Hoe dan ook, wij hopen dat de heer Catz het nog eens precies uit de doeken wil doen ter vergadering. Ook ten op- Reguliersbreestraat 4-6 vlak bij de Munt Amsterdam C. Wat Kan kan, kan Kan alleen zichte van de manier, waarop de elftallen van het betaald voet bal samengesteld worden zou men een bemerking kunnen maken. In verschillende clubs sukkelde men met de conse quenties van een te willekeurig handelende Elftalcommissie. De wenselijkheid van het aanstellen van een „manager", in na volging van het voorbeeld bij alle Engelse clubs niet alleen, maar ook bij tal van clubs in andere landen en in Nederland, ligt voor de hand. Niettemin heeft de R.C. het euvel niet weg genomen maar alleen verplaatst, n.l. naar de drie bestuurs leden die voortaan deze sectie gaan leiden. Dat met iemand als Bijker, voor duur geld gekocht als „spil", nu reeds geëxperimenteerd wordt op tal van andere plaatsen in het veld; dat de kwieke Van der Kuil als linksbinnen wordt gehandhaafd in plaats van op zijn oude plaats rechtsbuiten te worden gezet geeft ons temeer recht aan te dringen op het aanstellen van een manager. In de lange jaren dat we lid van de E.C. waren, beschouwden wij Jack Reynolds stilzwijgend als onze manager. In die vele jaren was Jack's wil wet. Hele rijen kampioenschappen waren het natuurlijke gevolg van de één-mans leiding. Hoe dan ook, die weg moet Ajax weer op. Als wij het goed begrepen hebben zullen de buitengewone leden, de betaalde spelers, zelfs geen adviserende stem meer in de vergadering hebben. Alweer min of meer weinig progressief. Overal in de wereld krijgen werknemers meer en meer zeggingschap in het bedrijf. Weliswaar wordt het bedrijf in Ajax alleen voor de geldbuidel van de betaalde spelers gevoerd, maar de jongelui daarom volkomen de mond, te snoeren Dan zijn nog over een paar zaken waarmee wij willen besluiten. Wij doelen o.a. op een nieuw artikel (7) waarbij het bestuur is bevoegd ondersteunende leden, langs het bekende achterdeurtje, als w.l. toe te laten. Als een ondersteunend lid in het belang van de vereniging tot het werkend lidmaatschap overgeschreven moet worden, zal ieder weldenkende Ajacied hiermede accoord gaan. Waarom echter ons hoogste college de Algemene Vergadering daarbij het recht wordt ontnomen tegen een eventuele overschrijving in het geweer te komen, is ons onduidelijk. In vroeger jaren is het z.g. achterdeurtjes stelsel in Ajax steeds verworpen. Het zou jammer zijn daarvan nu plotseling af te wijken. Wat deze invoeging van artikel 7 met reglementering van „betaald voetbal" te maken heeft, is ons niet duidelijk. Ziehier een paar losse grepen uit het Concept Statuten en Huishoudelijk Reglement zoals deze, zo niet feilloos naar onze bescheiden mening, toch met grote kennis van zaken zijn ge- herpro jecteerd. Het mes er in! Wil Ajax zich in de komende zware strijd om het bestaan handhaven, dan moet nu het mes er in! Alle gevoeligheden op velerlei gebied moeten opzij gezet worden, het zal niet anders kunnen. In de organisatie-vorm zal grote vereenvoudiging nodig blijken en daarbij zal wellicht de elftalcommissie sneuvelen. Overal in ons land zoekt men in de richting van één man, die wat de samenstelling van ons gehonoreerd elftal alleen ver antwoording is verschuldigd. Verantwoording aan een inge krompen bestuurscollege, dat de macht moet hebben eventuele veranderingen aan te brengen in de samenstelling van ons eer ste elftal. In een vorig artikeltje wezen wij er reeds op dat mistoestan den als het heengaan van spelers als bijvoorbeeld Krist, v. d. Wel en anderen die voor tal van leden een ergernis zijn moeten worden voorkomen. Onze spelers zijn vandaag de dag objecten, waarmee niemand in onze organisatie achteloos mag omspringen. Natuurlijk eist de veranderde organisatie dat be hoorlijke diècipline helaas het is zó tot goede resultaten moet leiden, maar het woordje „willekeur" zal uit de voetbab vocabulaire moeten worden geschrapt. Al deze zaken vielen te beluisteren in de Jaarvergadering, die een helaas te vroegtijdig einde nam. Wij onderschrijven de moeilijkheden waarmee de Commissie Mr. Dr. Catz te kampen heeft, maar moeten toch bezwaar maken dat wij nog ver van huis zijn, omdat Ajax nu op de oude weg voortsukkelt. De volgende vraag, die heus zo gek niet is, zouden wij willen stellen. Welke commissie, welke men sen, stellen de ploegen op voor het komende seizoen Wij menen dat de R.C. met dit vraagstuk te weinig rekening heeft gehou-

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1955 | | pagina 4