Broodje DITJES en DATJES Café „Populair" van Kootje Overpeinzingen Reguliersbreeslraal 51, tel. 31996 Amsterdam-C. 6 Zomer 1955. Ik stond gisteren op lijn 2. Naast me de man, die altijd moet praten. Tegen ieder, die zijn weg kruist. Zo iets in de stijl van de zoetzure van „De Telegraaf", heb u geleese! Maar dan op het achterbalcon. Som mige achterbalcons van de Amsterdamse gemeentetram zijn als podium onvergelijkbaar interessant. Wanneer je een con ducteur treft, die meent zich met ieders zaken te mogen be moeien en luidkeels converseert met passagiers, die daarvoor de gelegenheid bieden, dan kun je soms lachen maar meestal is het zouteloos. En zo stond ik mannetje aan mannetje op het achterbalcon van lijn 2, op die dag dat de krant weer eens had uitgepakt over de transfer-lijsten. Met Ajax volop in het nieuws, omdat niet minder dan tien knapen op de opruimings- borderel van de club geplaatst stonden. En dat was iets voor „heb u geleese", zodat het achterbalcon tot berstens toe gevuld was met commentaar, dit alles in het schoonste Amsterdams dat men kan horen, waarbij de taal van Heintje Davids in accentuatie nog verre achterligt. Ik zal dit mokums niet nabootsen. Maar iets viel me toch op: de onverbloemde minachting van de zijde van wat we wel eens smalend „Jan Pet" noemen, doch waarvan menig „petje" boven een hart zo eerlijk als goud staat, de onverholen en smadelijke taal over de houding van voetballers, die om een paar achterwielen op een holletje weg rennen (of dat proberen) naar andere clubs. Die dus met een hand-om-draaien hun club in de steek laten. t Er komen zo nu en dan in onze voetbalwereld nog wel eens vreemde dingen voor. Als je zo eens kennis neemt wat er hier omtrent in de pers over wordt geschreven, dan wordt het je wel eens wat vreemd te moede. De termijn waarin de transfers van spelers konden plaats vinden is nu voorbij en wij hebben kunnen lezen van zeer grote bedragen waarvoor semi-beroepsspelers van de ene club naar de andere overgingen. Het zal ongetwijfeld voor vele vereni gingsbestuurders een vreemde gewaarwording zijn geweest om spelers te kopen of te verkopen. Immers velen van hen zijn ja renlang bestuurslid van een amateur-organisatie geweest en hoewel zij de noodzakelijkheid van betaald voetbal hebben in gezien en daaraan hun volle medewerking verlenen, toch wel even vreemd tegenover dit vraagstuk hebben gestaan. Er is ongetwijfeld nog wel eens gepingeld op een gevraagde som en men kwam dan wel als koper en verkoper tot een accoord. Maar tochhet was een nieuwe gewaarwording. En laat ik U erbij zeggen voor velen niet prettig. In de komende jaren zal dit gevoel wel plaats maken voor meer zakelijke overwegingen. Vele verenigingen hebben het maximum van zes spelers in de twee jaar reeds geheel of bijna geheel bereikt. De tijd zal leren of voorzichtigheid in deze materie het niet zal winnen van de haast. Het is tenslotte toch zo, dat een elftal dat uit heterogene spelers bestaat, nooit tot die prestatie kan komen als een elftal dat bestaat uit spelers, die van jong af in één verband samen spelen. Het is dan ook van zeer groot belang dat prominente spelers uit de jeugdelftallen, die ambitie hebben om te zijner tijd als semi-beroepsspeler uit te komen, een speciale training ont vangen en op gezette tijden voordien in het milieu hun capaci- En ik dacht zo bij me zelf: Jullie (daar op dat achterbalcon) zeggen ronduit wat je meent van die kwieke overlopers, van die „sente-trappers" (aldus dat manneke naast me), doch reken er op, dat tiendui zenden weldenkende sportenthousiasten, van elke stand en van welke opvoeding ook, er precies zó over denken. HollandVoetballand zit vol met zomer-zotheden in dit his torische jaar 1955. Spelers weten van club aanhankelijkheid niets meer af. Er is maar één leiddraad: geld. Het achterbalcon spuugt ervan. Dat is toch tekenend. Afgunst? Och neen, de kleine man gunt meer dan wie an ders die profjes hun vijf of zes tientjes maar onvoorbereid en hals over kop zoals in Holland het amateurisme in een hoek is „getrapt", letterlijk en figuurlijk, voelt ieder wat nu gebeurt als een aanfluiting. Spelers worden verkwanseld en zijn plus minus negotie". Ik kan me verenigen met de oude getrouwen die hun tijd niet langer willen geven aan de voetbalsport in de nieuwe gedaante, eenvoudig omdat ze „gewetens"-puzzles krij gen van dit alles. Ik voorspel (en ben geen profeet), dat onze beste krachten, die een leven gewijd hebben aan de voetbalsport, van het ta pijt verdwijnen. Respect en waardering zullen schaars worden. We gaan een nieuw epos beginnen in de Nederlandse voetbal geschiedenis. Kampioenschappen voortaan: voor de meest biedende. Adieu, zeg met Gijsbrecht van Aemstel: vaarwelver wacht een andren heerl VLOKKIE. teiten en aanpassingsvermogen demonstreren. Ook op dit punt zullen er dus de komende jaren wel enige veranderingen te ver wachten zijn. Of dit nu allemaal voor de karaktervorming van de jongeren goed is zal vee! afhangen van de mentaliteit van het betreffende individu. Dat aan de financiën van de vereni gingen zeer zware eisen worden gesteld staat als een paal bo ven water en de publieke belangstelling zal zeer veel moeten toenemen willen vele verenigingen het hoofd boven water hou den. De eis van het Bestuur van de K.N.V.B. om bij toetreding tot het semi-beroepsvoetbal de beschikking te hebben over 50.000.blijkt achteraf toch zeker niet overdreven. Als wij de krantenberichten mogen geloven dat gaan de fu sies tussen verschillende verenigingen ook niet van een leien dakje. Ook hier moeilijkheden die de tijd zal moeten oplossen. Niet alleen in Nederland zijn moeilijkheden, ook in Italië is een ernstig geval van omkoperij in de voetbalbond aan het licht gekomen. Men heeft daar met straffe hand ingegrepen. Moch ten zich dergelijke practijken in Nederland voordoen, dan is ook hier uiterste gestrengheid vereist. Als dit artikeltje onder Uw ogen komt, is de reglementen commissie reeds enige malen bijeen geweest om het nieuwe wetboek voor onze vereniging samen te stellen. De leden zal t.z.t. een concept Statuten en Huishoudelijk reglement worden toegezonden opdat zij deze kunnen bestuderen en hun visie hierop op de eerstkomende algemene vergadering kunnen geven. Wat de training betreft zal een schema worden opgesteld. Het is noodzakelijk dat iedere categorie zich stipt aan de aan gegeven tijden houdt opdat ieder zijn deel krijgt en alle wrijving worde vermeden. J. K. Leidseplein 20, Telefoon 32036 Spui 28, Telefoon 37451 Rembrandtsplein 12, Telefoon 36513 H. Fleijsman

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1955 | | pagina 6