2 Donkere wolken hangen boven ons stadion, schreven wij in het vorig nummer van het „Ajax-Nieuws", en ook beweerden wij in hetzelfde blad, dat er op 28 Juli Jaarlijkse Algemene Vergadering na het voorlezen van de jaarverslagen, wijze woorden gesproken en wijze besluiten genomen moesten wor den, daar die beslissend konden zijn voor de toekomst van onze club. Wijze beslissingen zijn uitgebleven, wijze woorden beslist niet in een overdonderende stroom op ons komen aanstormen en de gesignaleerde donkere wolken hangen er nog. Die wolken hangen zelfs zwaar en angstaanjagend dreigend boven de Mid denweg. Of ze binnen afzienbare tijd zullen optrekken betwijfe len we zeer, want na het voorlezen van de jaarverslagen zoals altijd door de heren Elzenga (secretaris) en Dukker (penningmeester) vakkundig samengesteld was het duide lijk, of beter, kon het een ieder duidelijk zijn (dat maakt ver schil), dat we op het hellend vlak zijn aangeland. Niettegen staande het gunstige seizoen voor outsiders dan altijd bleek het geleden verlies groter, dan het inkomen van drie behoorlijk betaalde werknemers. Slechts vijf van die „gunstige" jaren misschien met de te verwachten hogere voetbalgages plus de noodzakelijke spelersaankopen nog minder en we kijken tegen een lege brandkast aan. Een prettig vooruitzicht! Dat deze veronderstelling heus geen hersenschim is, bewezen de cijfers, die de heer Dukker niet vrij van enig (verklaar baar) sarcasme ons heel uitvoerig uit de doeken deed. Alléén al de post voetballonen gaf ons zwaar te denken en we geloven niet ver van de waarheid af te zijn, als we deze post voor het a.s. seizoen dichter bij de 50 dan bij de 40 duizend gulden schat ten. Neem daarbij de te betalen: transferbedragen plus de vaste lasten en de enorme onkosten, dan redden we het met ander halve ton beslist niet. Volgens het verslag van de heer Dukker, moet ons stadion hoog nodig worden gerestaureerd. Jaren ge leden is de overdekte tribune opnieuw in de verf gezet. Als we het wel hebben, was dat een karweitje van een slordige tien mille. We zijn op het terrein van de schilderkunst uitgesproken vreemdeling, maar toch hebben we zo'n idee, dat een nieuw kleurtje op de huid van onze tribune(s), een gat in het Ajax- vermogen slaat. Met die paar kwasten verf zijn we er echter nog lang niet. Als we de heer Dukker mogen geloven we twijfelen geen ogenblik aan zijn woorden valt er nog wel het een en ander op, in en buiten ons stadion te repareren. Wat dat gaat kosten, wagen we niet eens te veronderstellen, maar we vrezen een klein vermogen zeker. Waar moeten we het geld voor dit akefietje vandaan halen? Uit de recettes natuurlijk, horen we al zeggen. Accoord!, maar hoeveel zullen die bedragen? Zeventien thuis wedstrijden moeten dan gemiddeld minstens 10.000.netto opbrengen. Dat betekent dus, bij iedere match een uitverkocht of bijna uitverkocht huis. Wie gelooft daarin en wie geeft er een stuiver crediet op? Bij de aanvang van het gepasseerde seizoen rekenden we op grote belangstelling van het publiek. Er kwamen immers goede en sterke clubs! Er kwam zelfs een kampioen! Er kwamen zelfs twee ex-N.B.V.B.-teams! Er zou strijd gegeven en strijd te zien zijn. Voetbalminnend Amster dam schrok er niet van op! Niettegenstaande ons elftal, beslist niet het sterkste, dat we ooit op de been brachten, aardig meedraafde, was en bleef de publieke belangstelling matig tot slecht. De laatste matches deden wel de deur dicht. Als het nog nodig was, sprak het verslag van onze penningmeester met be trekking tot dit punt wel bijzonder duidelijke taal. Veel is er de avond van de 28ste Juli gesproken, maar over de te verwachten lege safe zelf hebben we er even over gerept practisch geen woord. Een verbazingwekkend feit! Wat moet er b.v. gebeuren als, om met de heer Grootmeyer te spreken, Ferry Dukker, werkelijk platzak is Een lening sluiten met als onder pand ons stadion Er valt over te peinzen, maar als we dan toch aan het peinzen gaan, kunnen we ons misschien beter afvra gen: Waarom en waarvoor maken we ons eigenlijk te sappel? Waarom en waarvoor zullen we al die rompslomp op onze schouders laden en torsen? Waarom en waarvoor zullen onze vroede vaderen zich nog langer het vuur uit de sloffen lopen om de club op poten te houden, met als dank, een op tafel ge smeten contract Een contract zonder handtekening dan altijd Met als dank, een diplomabezitter, die op de vergadering spreekt van „geen koopman, niet op tijd klaar zijn, de gemiste boot (er gaan nog altijd vliegmachines) etc." Om te gieren, als het niet zo triest was! Alsof de mannen, die achter de groene tafel zitten, die een zee van vrije tijd voor de club beschikbaar stellen, die er geen cent aan verdienen, niets anders aan hun resp. petten hebben, dan betaald voetbal. Alsof het de werkers, jawel, de werkers van onze club, niet allang meters de keel uithangt, dat gezeur en gezanik over overschrijvingen, niet getekende contracten, transferbedragen, etc. Enige bestuursleden hebben er allang meer dan genoeg van. De agenda voor de Algemene Vergade ring sprak met betrekking tot dit thema boekdelen. Na lang aandringen zijn enige heren op hun schreden teruggekeerd, na lang praten zijn enige andere leden bereid gevonden eventueel de helpende hand te bieden. Waarom en waarvoor eigenlijk? Liefde voor hun club Liefde voor hun oude-Ajax, dat het oude Ajax niet meer is? Nogmaals, waarom en waarvoor zullen we ons eigenlijk nog langer te sappel maken? Voor een Ajax, waar van misschien straks de toplaag uit een vreemdelingenlegioen bestaat? Voor de jeugd soms, die staat te trappelen om ook bij het betaalde voetbal ingelijfd te worden, of straks, na het berei ken van de senioresleeftijd, het voetbalspel de rug toekeert In gemoede: zijn we nuchter beschouwd wel op het goede pad Over een profetische blik beschikken we niet, clairvoyance is ons vreemd, maar we hebben zo'n flauw idee, dat we binnen afzienbare tijd ons zullen afvragen, sterker, misschien wel de vraag moeten stellen: „doorgaan ofliquideren?" We vrezen, dat het antwoord dan zal moeten zijnliqui deren! - De Algemene Vergadering waarvan we U zojuist iets hebben verteld, had voor hetzelfde geld net zo goed niet gehouden kun nen worden. Zeker, de heer Koolhaas, heeft na zijn openings woord de kampioenen gehuldigd, de heer Vunderink, de notulen van de vorige vergadering op vlotte wijze de revue laten pas seren en, wat de heren Elzenga en Dukker, op tafel legden, weet U al. Dat waren natuurlijk belangrijke onderwerpen, maar niet de belangrijkste punten van de agenda. Door die belangrijkste punten hebben we voorlopig maar een streep gehaald. Het re organisatie-rapport liep ons in de weg. Dat zat zo! Niemand van de leden had het rapport ingezien, dus is de heer Koolhaas maar aan het voorlezen geslagen. Zo te horen, zat het rapport goed in elkaar. Gezien de namen van de samenstellers, de heren Mr. Dr. Catz, Franken, Gebr. Timman en Volkers, kon dat niet anders, maar hoe moet een vergadering, die in feite van toeten noch blazen weet, over een voorgelezen rapport óórdelen en een zeer belangrijke decisie nemen Een document, in dit geval een lijvig document, dat voorgelezen wordt, gaat voor een groot, zo niet het grootste gedeelte, het ene oor in en het andere uit. Men hoeft geen 5-jarige H.B.S. gehad te hebben om dat te snappen. Vrijwel alle aanwezigen zagen het glashelder in en voelden er dan ook geen klap voor om voor het zittend bestuur, zo, pats!, rang!, de deur naar de tuin open te zetten. Wel probeerde een clubvriend, met een lang betoog een beslissing te forceren, maar daar trapten we niet in. De heer Roodenburgh is toen een speech gaan afsteken, die sterk naar het idealistische overhelde, doch daar moet je heden ten dage niet meer mee aankomen. Hoog stens een heel zwak applaus valt er nog mee los te peuteren. De bedoeling was prima, Daan, maar het succes, zoals te verwach ten, nihil. Jammer! De volgende sprekers waren de heer Grootmeyer en de heer Roeg. De strekking van hun verhalen kwam zo ongeveer op hetzelfde neer, als de eerste spreker naar voren had gebracht,

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1955 | | pagina 2