Broodje VLOKKIE over ..PROFVOETBAL" Personeel van Kootje N.V. DE BOER'S FABRIEKEN vraagt Dorp op de Veluwe, Zomermaand 1955. Zou dat nu wel waar wezendat de overwinnaars in de cir- cenische spelen van het oude Rome als beloning een bloemen krans door de krullen gebonden kregen? En niks meer? De menners van die sierlijke wedstrijdvehikels, waarvoor rossen gespannen werden vurig en gloedvol, tooiden zich met bonte omhulsels in felblauw en zo (als je de historie-schrijvers mag geloven) en dan maar jakkeren. En wie betaalde die grap? Wel de staatskas was er goed voor! En wanneer de Magistraten op de bodem van het géldvaatje keken, dan draaide zo'n romeinse heer met pegulanten, Maecenas geheten, voor de kosten op, want panem et circences was het wachtwoord. Rust en vrede alléén met brood en spelen. Zo was het dus vóór Christus. Niets te bekokstoven zonder geld. Geld, geld, de kreet die nu ook door de voetbalsportwereld in ons vaderland weerklinkt, in de twintigste eeuw. En daarbij komen we nog achteraan sukkelen ook! Het is overigens klon- tjesklaar, dat we met onze hele doenerij in profvoetbal nog in de kleuterklas zitten. Aangezien alles uiteindelijk nu om de cen ten draait, vraag ik me af als ik des Maandagsmorgens in de Telegraaf lees welk een schamel aantal bezoekers de „prof"- gespekte elftallen komt bewonderen wat er nu eigenlijk aan de hand is? Er is dus blijkbaar niets fraais te zien in de hoogste regionen van ons Nederlandse voetbal en de belang stelling van Jan Publiek (en die moeten de centen bijeen brengen, yes Sir!) is eerder afnemend dan toenemend. Dit alles is louter het gevolg van de sauve-qui-peut-stem ming, van de paniek die verleden jaar ontstaan is, beter ge zegd van de chaos waarin we nu zitten door allerlei snel ge nomen besluiten en door de wilde race om toch in godsnaam maar het prestige te redden, het prestige van de K.N.V.B., waarvan de omzwaai tenslotte toch afgedwongen is. Er zal nog heel wat gedokterd moeten worden om de scheidingslijn tussen betaald en liefhebberij-voetbal nauwkeurig en met aanpassing aan de belangen van beide groepen te bewerkstelligen. Ik kan de gedachte respecteren aan de zakelijke opvatting: profvoet bal in de boezem van de clubs volledig separeren van het ama teur-voetbal. Want hier liggen nog moeilijkheden. De clubs, die zich definitief voor erkenning van het betaalde voetbal hebben uitgesproken (en dus ook Ajax) moeten intern de wer kende leden scheiden in de twee groepen en hiervoor separate afdelingen creëren, welker beheer hoewel onder één dak gespreid wordt. De prof-af deling brengt het geld in het laatje, waaruit de amateur-afdeling financieel wordt gevoed, zodat de culturele, paedagogische en propagandistische waarden van de sportbeoefening in het algemeen en van de club intern in het bijzonder blijven gediend. De ontwikkeling van het prof voetbal ligt dan ook in wezen bij de clubs. Tenslotte is de K.N.V.B. als overkoepelend lichaam voor het gehele Neder landse voetbal, mede in verband met de F.1.F.A.-constructie, het centrale reservaat van alle belangen, doch het moet ten slotte toch van de clubs komen. Indien de clubs de collectieve belangen van de beide groepen, profvoetballers en amateur voetballers, goed weten te „manage-n" en daarbij ook nog kans Leidseplein 20, Telefoon 32036 Spui 28, Telefoon 37451 Rembrandtsplein 12, Telefoon 36513 <zmm Directie CAREL C. KAMLAG en TOM MANDERS zien iets (liefst zoveel mogelijk) van de club-sfeer, van de aan hankelijkheid tot de kleuren van de vereniging, kortom van het clubleven te behouden, dan ligt er voor de komende jaren een mooie, hoewel moeilijke taak te wachten. Want dit is de moeilijkheid: Het betaalde voetbal heeft intern in de clubs spanningen veroorzaakt. Enerzijds het ge voel van verzet bij de oudere leiders in de clubs, die nog on wennig staan tegenover de idee, dat de spelers niet zoals zij zelf vroeger, uit pure vreugde om het spel voor de kleuren vechten, doch dat Mammon achter de coulissen gluurt en een goaltje meer een paar tientjes meer betekent. Tja, daar moeten we overhéén, hél De verhouding van clubleiders tot prof-leden mag door deze gedachte niet langer vertroebeld blijven. De tijden zijn ver anderd. Het roer is nu eenmaal omgegooid. Nu ook varen op de nieuwe koers. Het profvoetbal brengt onze clubmannen aan de top voor geheel nieuwe problemen en met name de fiscale en juridische vraagstukken moeten bestudeerd. M.i. liggen deze eenvoudiger dan de aesthetische. Vorming van de sector profvoetbalin tern in de clubs is een kwestie van zakelijkheid. Ik blijf erbij, dat de N.V.-vorm (onder eigen clubnaam natuurlijk) de aan gewezen weg is. Want profvoetballers zijn werknemers in de zin van de wet en de club is werkgever. In hoeverre hier de centrale in Den Haag (K.N.V.B.) richtlijnen zou moeten opstel len, is een tweede. M.i. kan de K.N.V.B. hier hoogstens adviezen geven. De profclubs moeten in eigen huis streven naar zo spoedig mogelijke schoonmaak in deze. Half werk is ook hier uit den boze. D. K. Asbest-, Rubber- en Brandweermateriaal te Amsterdam voor opleiding in onze afdelingen Kantoor, Technische afdeling, Verkoopsafdeling, Magazijn en Fabrieken Sollicitaties kunnen schriftelijk ingediend worden of telefonisch kan een onderhoud worden aangevraagd bij de Hr J. de Boer Sr, Herm. Heijermansweg 13, Telefoon 725987, Amsterdam &OC. Weteringschans 185- 223 - Telefoon 31842-39596-36231-36890 - Amsterdam Kantoorartikelen Doorschrijfsystemen Schrijfmachines Tel- en Rekenmachines Kantoor- en Bedrijfsmeubelen

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1955 | | pagina 7