r 2 De grote klap is gevallen. Clubs, die jaren lang het Neder landse voetbal hebben gedragen, die jaren en jaren honderden jongens en duizenden voetballiefhebbers onuitsprekelijk veel genoegen verschaften, zijn van de kaart geveegd. Radicaal! Het Damocles-zwaard deed zijn werk. Zonder pardon! Onze stad genoten, de dragers van de populaire blauw-witte en blauw zwarte shirts, behoren tot de slachtoffers. De draad, waaraan het zwaard bengelde, knapte boven hun hoofden. Blauw Wit en D.W.S. zyn gedegradeerdDat moet alle Amsterdamse voetbal fans oprecht leed doen. Beide clubs hebben zoveel tot de bloei en groei van het voetbal in het algemeen, en van het Amster damse voetbal in het bijzonder, bijgedragen, dat een Hoofd klasse zonder de namen Blauw Wit en D.W.S. bijna ondenkbaar is. We kunnen het moeilijk verwerken de mannen uit de pol der en de Stadionbewoners uiteraard nog veel moeilijker maar de feiten en de cijfers liegen niet. De degradatie van Blauw Wit kwam niet onverwachts, sloop langzaam maar zeker na derbij. In de loop van het seizoen waren de prestaties van de Blauw-Witters zo slecht, dat alléén een wonder de club van de heer Drilling nog kon redden. Zoals gewoonlijk bleef het wonder uit en onze Stadionvrienden eindigden onder de fatale streep. Voor D.W.S. lagen de kaarten enigszins anders. Een protest en het rare geval Willem IISittardia deden uiteindelijk onze zeer bevriende relatie uit de Spaarndammerbuurt de das om. Voor de volgelingen van voorzitter Jansen wel heel triest. Wij kunnen er helaas, niets aan doen; rest ons dus slechts de wens, dat onze blauw-witte en blauw-zwarte vrienden de kracht kun nen opbrengen, het verloren terrein zo spoedig mogelijk te her overen. Mannen, kop op en good-luck! En wij? Ons eerste elftal eindigde op de derde sport van de competitieladder. Ruimschoots voldoende, om ons onder de zes en dertig candidaten voor de Hoofdklasse te scharen. Over de prestaties van Michels c.s. kunnen we dus tevreden zijn, maar het komende seizoen zullen er heel goede verrichtingen gele verd moeten worden, willen we tot de „laatste achttien" be horen. Endaar moeten we bij zijn! Nu we het amateurisme hebben losgelaten en de consequenties van het betaalde voet bal aanvaard, staat ons maar één weg open en wel de weg van de keiharde zakenman. Er zal een eerste elftal opgebouwd moe ten worden, dat toon aangevend is en dus publiek trekt. Het publiek, dat immers waar voor zijn geld verlangt, is ons het gepasseerde seizoen aardig trouw gebleven. Het Ajax-huis is nog steeds in trek. De gang naar ons stadion moeten we aan trekkelijk houden en dat bereiken we alleen door een goed spe lend en winnend eerste elftal. Tijdens de Algemene Vergadering, die 28 Juli a.s. wordt gehouden, krijgen we de plannen, die de Reorganisatie Commissie heeft uitgedokterd, op ons bord. De voorstellen van de commissie zullen vele oud-amateurs beslist niet als zoet vloeiende muziek in de oren klinken. „Jazz"-voet- bal vraagt daar niet naar. Is ongevoelig voor idealen! Willen we Ajax op het eerste plan houden, dan zullen we de R.C. -al is het maar in grote lijnen - moeten volgen. Dat staat onom stotelijk vast! 't Is natuurlijk gemakkelijk gezegd en/of ge schreven, maarer zijn nog een paar vraagtekens. Vraag tekens, die niet in een zucht zijn weg te werken. Als b.v. de R.C. in haar programma heeft staan, dat het eerste elftal door Reguliersbreestraat 4-6 vlak bij de Munt Amsterdam C. Wat Kan kan, kan Kan alleen één man moet worden samengesteld, wie zal dat dan zijn Wie zal de verantwoording op zich kunnen of willen nemen? Aan genomen, dat er een Ajacied wordt gevonden, die bereid is het baantje te accepteren, dan is de man verplicht practisch al zijn vrije tijd voor de club beschikbaar te stellen. Driemaal per week moet hij de training bijwonen. Hij moet weten, wat er in de lagere elftallen enop de voetbalmarkt te koop is. Hij moet met de spelers kunnen omgaan en ook de trainer moet hem liggen. Als alles goed gaat, is hij natuurlijk de gevierde man, maar als het mis looptWe stonden, toen we nog niet aan betaald voetbal dachten, als er werd verloren, direct met onze critiek klaar. Straks, als het om het voortbestaan van onze ver eniging gaat en het loopt verkeerddan zal in de Meer de storm gieren. Wie zal dus de verantwoording op zich willen nemen En zo zijn er nog meer vragen. De penningmeester b.v., zal hij nog erg veel schik in het beheren der kasgelden hebben Zal hij nog lang de rompslomp van het betaalde voetbal op zijn schouders willen torsen? En de secretaris, de enige man, die met alles wat het hedendaagse voetbal brengt, op de hoogte kan zijn, zal die eveneens nog lang al zijn vrije tijd plus nog iets voor de club beschikbaar blijven stellen? We kunnen het slechts hopen, maar gesteld, dat zij hun resp. baantjes niet langer am biëren, wat dan? Een betaalde kracht? Wie zal er dan voor waken, dat de man geen „machtspositie" gaat innemen? Een commissie Een commissie van amateurs zeker Vrienden, er hangen donkere wolken boven de voetbalwereld. Die donkere wolken hangen ook boven ons stadion. Op 28 Juli a.s., na het voorlezen van de diverse jaarverslagen, zullen er wijze woorden gesproken en wijze besluiten genomen moeten worden. Zij kunnen beslissend zijn voor de toekomst van onze club. Zoals door ons in het vorig clubblad vermeld, zouden we op het artikel „Ballpoint-krabbels", geschreven door de heer Jan Gr., nog even terugkomen. Dat doen we dus! Volgens de heer Gr., moet het „Ajax-Nieuws" de spreek trompet van de club zijn. „Zoete Koekandia", waarbij de een de ander in het zonnetje zet, behoort er uit geweerd te worden (dus toch werken met het rode potlood?). Censuur, al dan niet in opdracht van de Ajax-leiding, komt de heer Gr. hoogst beden kelijk voor. Hij vraagt zich af, of de spreektrompet in de loop der jaren verstopt is geraakt en de pompstok er dient bijge haald te worden. Wat de spreektrompet en de Z.K. betreft, zijn we het vol komen met de heer Gr. eens. Alleen 't is werkelijk jammer on het spijt ons oprecht ons clubblad is beslist niet de spreek trompet van de grote Amsterdamse Football Club „Ajax". De zegge en schrijve vijf, hooguit zes Ajacieden, die maandelijks het blaadje vullen, kunnen we met de beste wil van de wereld niet „de stem van Ajax" noemen. In de vele jaren, dat we deel van de redactie uitmaken, hebben we maar al te vaak gepro beerd daar verandering in te brengen. Helaas, we moeten het erkennen, we hebben in dit opzicht geen succes gehad. Eén troost, zij het een schrale, is, dat ook onze voorgangers met betrekking tot dit punt verloren liepen. Ook zij bedelden vaak om medewerking enook zij hadden geen succes. We her inneren het ons als de dag van gisteren, hoe wij dertig jaar geleden er toe kwamen de „Ajax-pen" ter hand te nemen. De redacteur, die zo omstreeks 1920 de scepter zwaaide, kon ook niet juichen over de medewerking van zijn clubgenoten. Meer dere malen vroeg hij om bijdragen voor het clubblad, met als gevolg.niemand thuis". We zijn toen eens heel schuchter in de pen geklommen en op aandringen van de redacteur bleven we klimmen. Die redacteur die al meer dan dertig jaar geleden om bijdragen voor het „Ajax-Nieuws" vroeg, die ons er toe bracht medewerking te' verlenen wasde heer Jan Gr. En nu wil de heer Gr. be weren, dat het „Ajax-Nieuws" de spreektrompet van de ver eniging is en dat er nodig de pompstok bijgehaald moet worden. Dat weigeren we te geloven! Die pompstok kan o.i. dan ook gerust op zolder of in de kelder blijven! Daar is geen emplooi voor, omdat er geen spreektrompet is En nu de veronderstelde censuur! We mogen aannemen, dat iedereen in onze kring weet, dat de redactie van ons blad uit drie leden bestaat, n.l. één bestuurslid en twee doodgewone leden. Deze drie redactieleden het klinkt misschien vreemd vergaderen nooit. Ondergetekende ver zorgt de copy, de foto's, houdt besprekingen met de drukker van ons blad en draagt er zorg voor, dat zijn mede-commissie- leden een afdruk van het zetsel krijgen. Eenvoudiger kan het o.i. al niet. Maar en nu komen we aan de schoen, die de heer Gr. knelt als er een artikel is binnen gekomen, dat volgens één der redactieleden niet in de krant kan (in onze lange loop-

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1955 | | pagina 2