SPORT Reputaties werden gebroken! Het heilig(e) vuur Goede prestaties 13 De beslissingswedstrijden zijn nu ook achter de rug en in afwachting van een te behandelen protest van R.B.C. tegen de oude Dordtse D.F.C. is het voorlopig even pauze. Met reputaties, die door diverse verenigingen welke nu de graderen, in de loop der vele jaren gevestigd werden, is niet de minste rekening gehouden. Consideratie kwam er niet aan te pas. In alle afdelingen komt men namen van verenigingen tegen, die in de loop der jaren terug te vinden waren in de competitie om het kampioenschap van Nederland. Enkele van de nu gede- gradeerden hebben de titel kampioen van Nederland zelfs op hun erelijst staan. In afdeling A. behaalde Go Ahead enkele malen de titel, ter wijl het mede degraderende Longa de presentielijst van de lang ste competitie in den lande, tekende. Afdeling B. brengt de namen van drie clubs, die enkele malen met wisselend succes om de hoogste eer hebben gestre den, n.l. D.W.S., Heerenveen en Heracles. In afdeling C. is wel heel erg met reputaties gekegeld. Alle clubs die volgend jaar hun fortuin in lager geklasseerd betaald voetbal moeten zoeken, bewezen dikwijls na de afdelingstitel te hebben behaald, in de kampioenscompetitie tot prima prestaties te kunnen komen. Denkt U maar eens even rustig na, wat dit quintet heeft ge presteerd. De namen Haarlem, Ensch. Boys, N.E.C., Blauw Wit en Hermes D.V.S. zullen ongetwijfeld herinneringen in U op roepen, toen wij afwisselend met dit vijftal om de hoogste eer streden. In afdeling D. hebben buiten R.B.C., de vier andere slacht offers V.S.V., A.G.O.V.V., Xerxes en Be Quick (naar mijn beste weten) medegedongen voor de gouden plak. Onze oude vrienden zullen het in de nieuwe omgeving ook niet gemakkelijk hebben, het zal in geen geval een walk over wor den, maar misschien kunnen wij enkele feliciteren. In het aanstaande seizoen vindt er wederom een selectie plaats en in elke afdeling van de overgebleven negen clubs komt men namen tegen die tot de massa spreken en in de loop der tijden gesproken hebben. Zonder op onze borst te slaan, mogen wij wel vaststellen, dat de naam Ajax daaronder ressorteert. Het is een reputatie, die we in het seizoen 1955'56 niet gaarne zouden verliezen. Mogen onze eerste elftalspelers de capaciteiten en eerzucht bezitten, deze verworven naam in ere te houden. C. E. de V. Een Vlieger die opgaat. „Zuidelijk feu sacré de oorzaak?" vraagt C. E. de V. in het vorige clubblad, dit m.b.t. de opvallend goede plaatsen die de Zuidelijke clubs in de, inmiddels geëindigde, competitie in nemen. En hij doet vervolgens een beroep op de lezer aan deze mogelijke oorzaak eventueel uitbreiding te geven. Alvorens t.a.v. dit laatste een poging te doen, willen wij van deze gelegenheid gebruik maken er op te wijzen, dat de bijdra gen van C. E. de V. uitmunten door stijl, verzorging en docu mentatie; moge Jan (cricket) Gr. ons vergeven, dat we zo vrij postig zijn een redactielid in het zonnetje te zetten. Vanzelfsprekend hebben wij ook critiek zoals gewoonlijk. Milde critiek als steeds. Niet op de inhoud van vorenbedoeld stukje. Critiek in het algemeen. En dan niet op hetgeen deze redacteur schrijft, doch het moge paradoxaal klinken op wat hij niet schrijft. Scheiding van tafel en bed. Ook bij de schrijverij we spreken alweer in het algemeen moet men de zaken van „het meisje" weten te scheiden, in die zin, dat de zakenman, schrijvende over sport, zich niet zal behoeven te bekommeren over het feit, dat hij, op de wijze zoals hij dat doet, mogelijk een zakenrelatie voor het hoofd stoot. Hij schrijft immers niet als zakenman. Hij schrijft als medewerker van en aan het clubblad. De zakenman kan nooit verantwoor delijk worden gesteld voor hetgeen de clubbladmedewerker wenst te beweren. We zijn ervan overtuigd, dat de medewerker die zich durft te laten gaan, in het oirbare natuurlijk, diens stukjes nog beter zullen worden dan zij nu al zijn. We zijn er nochtans eveneens van overtuigd, dat er helaas „zakenrelaties" bestaan die zó kleinzielig zijn, dat, wanneer er van hen iets zijn slechts mogelijk als U in het bezit bent van een perfecte lichamelijke conditie en uitstekend schoeisel en kleding (Leo v. d. Kar) weet wat U nodig heeft Ceintuurbaan 149-153 Telefoon 28987 tegenover Rialto theater wordt beweerd in hun „kwaliteit van sportman" en bij voor keur iets dat hun niet welgevallig is, zij de „relatie in zaken" wensen te verbreken. In dit geval is de aangewezen weg: schrijf onder een schuil naam. Per slot van rekening heten wij ook niet Le Marché en al appelleert dit pseudoniem eveneens aan „de affaire", maar dan meer aan associaties met het Amstelveld, het heeft net zo min met „de mart" van doen, alsdat Brown" (als) een Maleier en „James" een butler zou zijn. Hoewel, wat dit allerlaatste betreft, James voussoyeert thans Le Marché en dat typeert toch wel de (serviele) butler Andere oorzaken. Coming to the point. Wat verklaart het succes van de clubs uit het Zuiden? Is het feu sacré? En zo ja, is het dit heilig vuur alleen? Het Zuiden is sterk geïndustrialiseerd. Het Westen ook, zal men zeggen. Beide districten hebben op Noord en Oost voor, dat de z.g. densiteit, de dichtheid der bevolking veel groter is, derhalve: meer mensenmateriaal en dus groter spelerskeus. De Randstad Holland heeft echter, behalve meer te bieden aan vertier en vermaak, veel meer concurrentie te doorstaan. Van opkomende wintersporten als basketball, zaalhandbal, judo enz. Bovendien is de supporter aldaar niet altijd voetbal supporter alleen. Hij verdeelt zijn belangstelling vaak over andere takken van sport als boksen, worstelen en krachtsport, alsmede ijshockey, korfbal en handbal. En toegewijde suppor ters kunnen belangrijk zijn. Van alle hierboven genoemde soor ten van sport is de intensiteit der beoefening in het Zuiden veel geringer, vele komen er in het geheel niet voor. Een z.g. betere sport als race-roeien treft men daar practisch ook niet aan. Echter, het voornaamste verschilpunt lijkt ons het volgende. De voetballer in het Westen loopt, enkele uitzonderingen daar gelaten, voor en na de wedstrijd wat verloren rond; goedbe doelde pogingen van clubavonden met ontspanningslokaliteiten ten spijt. Of, wil men het prettiger zeggen, hem wordt volkomen vrijheid gelaten zijn „vrije tijd" (na invoering van het betaalde voetbal een begrip dat meer dan ooit betekenis heeft gekregen) te besteden zoals hij dit wenst. Een en ander met inachtneming, vermoeden wij, van bepaalde clausules in de contracten die voorschrijven zekere risico's t.a.v. het physiek te vermijden. Geen G. 1 maar G.A. Loopt de voetballer in het Zuiden ook verloren rond? In ieder geval kent het Zuiden de figuur van geestelijk advi seur. Een soort wellfare-man, als wij het populair mogen zeg gen. Hetgeen impliceert, dat deze zich niet beperkt tot het gees telijk welzijn alleen. Op ieder gebied een band, dewelke, men moge deze boven de Moerdijk nog zo knellend en mogelijk een inbreuk op de persoonlijke vrijheid vinden, de jongens bijeen houdt. Men onderschatte dit niet en wij voor ons geloven dan ook, dat dit mede een van de voornaamste oorzaken is, die de Zuidelijke ploegen aan de top heeft gebracht. Manfield Hotspur schoenen Engels Import Wist U dat wij een speciale afdeling hebben voor le klas sportieve kleding? Voor Uw wintersportreis slaagt U bij ons stellig

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1955 | | pagina 13