SPORT Ooede prestaties 3 indertijd een Ajax-basketball-afdeling gesticht. Een basketball afdeling, die werkelijk floreerde, waar muziek in zat. Misschien weet de heer Gr. het niet, maar de handen, die daar de leiding hadden waren zo krachtig, dat onze club een aantal leden kwijt raakte. De heren liepen, door verschil van mening met het be stuur, weg en richtten zelf een club op. Een basketballclub. Die club bestaat nog en is zelfs al vele jaren eerste-klasser. Neen, we voetballen in Ajax-verband, maar we zwemmen bij D.J.K. of 't IJ, of we honkballen enige jaren bij Ajax, maar gaan dan om een of andere kleinigheid (Lobberegt, Geestman, Duinker) naar een andere vereniging, of spelen cricket even ondeugend zijn tégen de mannen in het Ajax-flanel. Laten we de zaak maar heel eenvoudig of heel zuiver stellen: Ajax is in de eerste plaats een voetbalclub en de rest jammer genoeg niets meer of minder dan bijzaaJt. Hij, die daar verandering in brengt is wel een heel knappe kerel, maar die moet, onzes inziens, nog geboren worden. Woensdagavond 11 Mei 1.1. weer eens behoorlijk voetbal ge zien. BondselftalChelsea. De Engelsen speelden een beste partij, beslist geen vacantievoetbal en gaven de Bondsploeg werkelijk geen inch cadeau. In de loop der jaren hebben we heel wat Engelse prof-elftallen aan het werk gezien, maar nimmer zagen we een ploeg, die met zoveel enthousiasme een doelpunt liet aantekenen, als de spelers van de blauw-witte club uit Lon den. Toegegeven, beide goals waren beauties of doelman Landman er alles aan heeft gedaan om ze te voorkomen is vers twee doch een Engelsman loopt niet zo rap warm, vooral niet als het gaat om een doelpunt, gescoord in een vriendschappe lijke wedstrijd. We kunnen dus gerust aannemen, dat Chelsea Het Kanaal was overgestoken om te winnen. De Bondsploeg kan het zich dan ook als een verdienste aanrekenen, dat het de man nen uit Londen een gelijkspel afdwong. Natuurlijk, de Engel sen voetballen beter kan het anders maar de Nederlanders dienden prima van repliek, kwamen zo nu en dan met verras send goed spel voor de dag, zodat het publiek, na het laatste fluitsignaal van de heer Van der Meer, content naar huis kon gaan. Het publiek we hebben het al eens eerder geschreven is en blijft toch maar een raar artikel. Steekt zijn mening nim mer onder stoelen of banken. De heer Wilkes, kan er nu beslist over meepraten. Hij had het bij de Marathon- en Zijvaklieden al heel snel verkorven. Na enige mislukte manoeuvres van de Rotterdammer, brak de onvervalste Amsterdamse humor(!) los. Gul en hartelijk. Een zoet vloeiende stroom gulpte uit de tri bunes. Een heer, vermoedelijk met Spaanse inslag, spande de kroon. Zijn „hai, Don Fiasco, doe-je-er-ook-wattan" verwekte een lachsalvo. Arme Faas, hij kon geen goed meer doen en toen een toegekende penalty door hem genomen zou worden, sloeg het stadion stil. Er hing een benauwende sfeer, een vendetta sfeer, in en boven de tribunes van de Amsterdamse kampplaats. Een vlijmscherpe loei langs de goede kant van de paal deed de lucht klaren. De gelijkmaker was er. Gelukkig voor Faas! We hadden niet graag in zijn voetbalschoenen gestaan, als de bruine knikker niet daar terecht was gekomen, waar het publiek hem wenste. Confetti had de ex-Xerxaan zeker niet naar zijn hoofd gekregen. Zitkussens vermoedelijk wel. Ook de heer Van der Meer, kan zo langzamerhand bij het Amsterdamse publiek niet goed meer terecht. Meer dan één fluitconcert werd zijn deel en toen hij, na een onderbreking van het spel, wel twintig meter met opgeheven arm over het veld stapte, brak er een infernaal ,,boeh"-geloei los. Het stadion dreunde op zijn grondvesten, Neen, nogmaals, het publiek is moeilijk te peilen, is en blgft een raar en ook wel merkwaardig artikel. De heer Wilkes, was als rechtsbuiten werkelijk een mis lukking, maar als binnenspeler deed hij soms heel goede dingen. Het publiek moest hem echter niet en als het publiek je niet moet dat geldt zowel voor speler als scheidsrechter dan is dat een kwaad nummer en ben je al verloren voordat het scherm opgaat. We geloven dan ook niet, dat de heren Wilkes en Van der Meer een prettige avond hebben gehad. Jammer, want we hebben altijd gemeend, dat met of zonder betaling op het sportveld het genoegen moet prevaleren. Misschien zien, of zagen we het verkeerd; misschien zijn we ietwat „uit-de-tijd". En, als je uit de tijd bent, begrijp je sommige dingen niet zo bestZo begrepen we ook niets van het verslag over deze wedstrijd, dat we in ons lijfblad lazen. „Onze sportredacteur", gaf een nummertje weg, écht om te huilen. Van onze Bonds ploeg, die toch de kampioen van Old England een gelijkspel af dwong, bleef practisch geen spaan heel. Tienduizenden hadden voldaan het stadion verlaten. „Onze sportredacteur" niet. We moeten deze voetbalkei toch eens uitnodigen om naar ons sta- zijn slechts mogelijk als U in het bezit bent van een perfecte lichamelijke conditie en uitstekend schoeisel en kleding (Leo v. d. Kar) weet wat U nodig heeft Ceintuurbaan 149-153 Telefoon 28987 tegenover Rialto theater dion te komen. Dan kan hij onze spelers eens voordoen hoe het nu werkelijk moet. Volgend jaar zijn we dan beslist kampioen van de hoofdklasse. Elders in dit blad brandt collega De Vlieger los over wat hij noemt: „Zuidelijk feu sacré". Hij vraagt aan de lezers van ons blad, dus aan clubgenoten, even te vertellen hoe of het komt, dat de clubs uit het Zuiden van ons land, dit seizoen practisch geen veer behoeven te laten. Met cijfers en procenten toont De Vlieger aan, dat behalve het Noorden en het Oosten, ook vele Westelijke clubs het volgend seizoen een Zware toon lager moeten zingen. Zijns inziens ligt de oplossing van dit vraag stuk in het rappe schot en het geweldig enthousiasme van de Zuiderlingen. Met de visie van vriend De Vlieger zijn we het eens, maar toch zouden we het nog iets verder willen zoeken. Door de vele kampioenschappen, die onze club behaalde, kwa men we al jaren geleden met het Zuidelijke spei in aanraking. Zelfs in die reeds lang vervlogen tijd waren we het al roerend met elkander eens, dat er in het Zuiden veel harder werd ge speeld, dan in het Westen. De voetballers uit dat deel van ons land namen (en nemen nog) risico's waarvoor onze spelers feestelijk pasten. Zeer onprettige wedstrijden zijn daar meer dan eens het gevolg van geweest. Nu, door de vermenging, zijn alle clubs met dit spel heel intensief geconfronteerd en hoe sommige matches zijn verlopen, heeft men uit verslagen kunnen peuren. Nemen we, om dicht bij huis te blijven, de twee wedstrijden, die we dit seizoen tegen Eindhoven speelden. Voetbal zonder pardon, sterker, zonder genade is het geweest. Een soort „oog om oog, tand om tand"-voetbal. In Eindhoven draaide het zowat op vechten uit en in Amsterdam ging het zo rauw (revanche gedachten), dat drie spelers twee Eindhovenaren en een Ajacied voor het luiden van de bel, op de masseertafel kon den gaan liggen. Sportiviteit is er practisch niet meer bij. Er moet met inzet van alle krachten worden gewonnen en laten we dat vooral niet vergeten, het gaat om geld. In het Zui den, het is nu iedereen wel duidelijk, was dat heel gewoon, in het Westen niet. Nu er over de gehele linie betaald wordt is het logisch, dat „feu sacré" ook in de andere districten een bekende klank gaat worden. Hij, die dit woord niet verstaat, anders ge zegd, het Zuidelijk enthousiasme niet kan opbrengen, gaat er onherroepelijk onder door. Wij hebben het dit seizoen geïed, omdat we, naast techniek, ook nog een pietsie „feu sacré" op de grasmat kunnen leggen. Hadden we het alleen van techniek moeten hebben, dan waren we beslist niet ver gekomen. Geluk kig lopen er bij ons een drie a vier spelers rond, die, als het moet, ook „enthousiast" kunnen zijn. Liever spelen ze een rustig par tijtje, maar als je in het water valt, zal er gezwommen moeten worden om niet te verdrinken. Conclusie: Met techniek en enthousiasme schop je het een heel eind, ook tegen Zuidelijke clubs. Zondag j.l. hebben we het nog kunnen constateren. Ook B.V.V. bracht een dosis enthousiasme mee naar Amsterdam, 't Was niet genoeg voor een zege, omdat er aan de techniek meer dan iets mangelde. BROWN. Manfield Hotspur schoenen Engels Import Wist U dat wij een specia le afdeling hebben voor le klas sportieve kleding? Voor Uw wintersportreis slaagt U bij ons stellig

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1955 | | pagina 3