Vlokkie Het De nieuwe constellatie 11 (terug van zijn laatste reis naar Latijns-Amerika), schrijft: Dorp op de Veluwe. Meimaand 1955. Zó verwoed als de grote massa voetbal-fans in gindse landen van de westelijke hemisfeer een nationaal elftal tot idool maakt, neen zó volslagen dwaas zullen we in ons kille, lieve vaderlandje nooit worden. Ik heb me in Peru erg geamuseerd met de kilometer lange verhalen over de preparatieven voor de strijd om het LatijnsAmerikaans landenkampio ens chap van de nationale Peruaanse ploeg. Welke overigens met een pover resultaat uit Chili (daar werden de kampioenschappen verspeeld) terugkeerde, ik meen op de vierde plaats! De nationale ploeg wordt lange tijd vooruit afgezonderd en staat onder controle van de Commissie tot samenstelling van het elftal. De heren zijn plus minus gevangenen. De kranten schrijven, of ze een banaan of een portie rijst hebben veror berd en elke kleinste bijzonderheid over bij de training opge lopen schrammetjes wordt breeduit verteld. We hebben met onze hollandse nuchterheid daarom dik gelachen. Maar nu zat ik jl. Hemelvaartsdag 19 Mei 1955 in het Feijenoord-Stadion tussen een mevrouw en een mijnheer, die ik beiden, qua gelaatstrekken en kleding, tot de klasse der „rus tige burgers" mocht rekenen. En toen geschiedde het, dat naar mate onze Oranjeploeg uit de voetbalsloffen schoot, deze „rust" in een vervaarlijke opwinding overgingik waande me in Lima, waar bij een nationaaldoelpunt, nóch Uw klederen nóch Uw benen en armen zeer veilig zijn. Deze wedstrijd HollandZwitserland ontketende een ware furie van enthousiasme en hoe goed doet het in de ure, waarin de voetbalgeschiedenis donkere bladzijden schrijft in dit ons vaderland, hoe goed doet het zoveel vreugde te zien in de ge lederen van het blijkbaar toch onsterfelijke legioen. Overigens was het jammer, dat feitelijk maar één ploeg voet balde en de andere „liet voetballen", maar ik moet zeggen, dat Faas met dit trucvolle spelletje in Latijns-Amerika een hyste rie van goedkeuring zou uitlokken. Holland (resp. de Leeuw) stond allesbehalve in négligé op deze 19e Meidag, waarin de weergoden precies op tijd iets (niet veel) van hun fatsoen terugwonnen. AJAX -EINDHOVEN 15 Mei 1955. Ik heb Brown beloofd iets van myn indrukken te vertellen, na zo lange afwezigheid, van de Ajaxploeg. Van het maken van enige vergelijking tussen de Ajaxploeg vóór en na de prof periode kan geen sprake zijn, tenzij ik mag uiten, dat ik deze Ajaxploeg allesbehalve hoog aansla. Indien we het volgende seizoen, die de beslissing moet brengen over de uiteindelijke opneming in de Hoofdklasse, de aanvalslinie niet duchtig heb ben versterkt, dan dreigt gevaar. Ik heb geen waardering voor het spel van beide ploegen in deze wedstrijd. Eindhoven mist op bepaalde plaatsen evenzeer de spelers met tactische kundigheden als Ajax, maar mag zich hoeden om de wilde manieren van b.v. een Snoek (jammer, een voortreffelijk en snel speler anders) te continueren. Neen, ik ben teleurgesteld. Als dit spel van deze wedstrijd het niveau is van het Neder landse profvoetbal, dan zeg ik dat dit prof gedoe nog in de kin derschoenen staat en er nog een massa water door de Amstel moet stromen, voor en aleer we straks naar een match gaan in de Hoofdklasse, waarvan we bijna a priori weten, dat we spel met de voetbal zullen zien en geen spel met duw- en trap- methodes tegen alles behalve de ball Voor de rest: Ik vond op de Ajaxtribune veel terug van de oude sfeer. Ik zag weer vele bekende gezichten en bijna schreef ik: wat blij ven we jong!! Wat blijven we trouw aan de rood-witte kleuren en dit geldt voor de „garde", die gelukkig nog in getalsterkte meedoet, al zijn er de laatste tijd weer enkele van die oude Ajax-figuren heengegaan. Ik denk hier o.a. aan Frans Schoe- vaart. Deze rots in de branding bij de hevigste voetbalslagen uit de oertijd. Een groot verlies voor Ajax. Het leven gaat echter verder. We hebben ons Bestuur met zorgen overladen en met altijd nog (naar ik wel heb begrepen) dat vreemde gevoel tegenover de nieuwe situatie, de profesionele inslag van ons voetbal van vandaag. Ik kan me voorstellen: er IS iets veranderd. Laten we ons aanpassen, ook in Ajax. Ergens blijft bij ons allen toch dat rood-en-wit-gevoel, dat door de rugnummers en de pegelsna afloop, niet kan worden weggenomen. Dus, man nen, volhouden. D. K. Wie strijd er nog altijd alleen om de eer? Wie liet (aan het Eerste) reeds menige veer? Wie is, ondanks dat, KAMPIOEN weer op heden? Het TWEEDE!! Waar is het dat spelpeil de wedstrijd bepaalt? Waar wordt er de zege zó dikwijls behaald? Wie smaakt louter vreugd; wordt geen smart ooit geleden? Het TWEEDEI Waar krijgen de jeugdige knapen hun kans? Waar blijken de oudjes nog vaak heel wat mans? Daar, waar zich de toekomst paart aan het verleden. Het TWEEDE! Wat staat er steeds klaar als het Eerste versaagt? Van wie wordt de meeste „reserve" gevraagd? Het spel op de man wordt bij voorbaat vermeden. In 't TWEEDE! Waar spelen de zonen van Arie en Ferry? Waar hebben de spelers een hekel aan herrie? Waar wordt er het spel om het spel nog beleden? In t TWEEDE! Waar plaatst men zo veel en zo ver in het veld? Waar staat dus een Velder bij voetbal vermeld? Iets dat ze alleen maar bij honkbal toch deden. In 't TWEEDE! Wie staat er zo plechtig alleen op de plecht? Geen Jantje van Leiden maar Jantje van Drecht! Laveert er het scheepje van rede tot rede. Het TWEEDE. Toen voer er de schuit naar het Wijdbroékenland. ZEVEN— TWEEl kampioen met na afloop een hand van heel Volendam want wat leefde dat mede: Met 't TWEEDE! De kaptein, reder Goedkoop, hij kende zijn plicht. Heeft zo maar (van stuurboord de hat trick verricht. Ze worden gewoonweg door 't meisje aanbeden. Dat TWEEDE. Zc voeren weer thuis met de Jantjes plus Bob, met Robbie Toon Standaard natuurlijk in top! Ze hebben er weer als van ouds voor gestreden. Dit TWEEDE! B. S. LE MARCHi Zaterdag 21 Mei j.l. is de eerste vergadering gehouden van de sectie betaald-voetbal. In zeker opzicht dus een oprichtings vergadering. Hier waren de clubs, die tot de afdeling betaald- voetbal zijn toegelaten, bijeen, om een bestuur en afgevaardig den te kiezen, die op de eerstkomende Bondsvergadering de sectie zullen vertegenwoordigen. Het sectiebestuur werd als volgt samengesteld: de heren Martens (voorzitter), v. d. Ven, Hoolboom, Hekman, Joosten, Stoop en een lid van de N.K.S. Uit dat college moesten 4 personen worden gekozen, die zitting in het nieuwe Bondsbestuur zullen nemen. Deze verkie zing bracht twee personen als candidaat, n.l. de heren Martens en Joosten. Over één zetel zal nader worden beslist. De N.K.S.- candidaat is nog niet bekend. Verder werden nog vele zaken besproken, waaronder de can- didatuur voor de voorzitterszetel van de K.N.V.B., compe titie-indeling, het reglement voor betaald-voetbal, etc. Ook in de reglementen van de verenigingen kunnen nu zo langzamerhand de nodige wijzigingen worden aangebracht. J. K. BURGERLIJKE STAND. Geboren De heer en mevrouw D. O. Been en E. Beenv. d. Brink, geven met grote blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon David Otto. Adres: 2e Jan Steenstraat 51, Amsterdam-Z. De heer en mevrouw W. G. Anderiesen en H. Anderiesen Van Proosdy geven met grote blgdschap kennis van de geboorte van hun dochter Anita Hendrica. Verloofd: De heer Rob Dukker en mej. Greet Rieuwerts. De heer Henk Winter en mej. Tia Blanken. Onze hartelijke felicitaties.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1955 | | pagina 11