Frans Schoe vaart's heengaan Strijdbare figuur 6 Vanmorgen hebben vele vrienden van Frans Schoe vaart zijn stoffelijk overschot gevolgd, langs witte sneeuwpaden in stra lend zonlicht, naar de laatste rustplaats van onze oud-aanvoer der en oud-voorzitter. Wij, die hem meer dan een halve eeuw hebben gekend, die Frans Schoevaart als jong voetballertje in het Amsterdamse Oosterpark zagen spelen, die met hem hebben bestuurd, ge speeld; vaak clubvreugde, vaak clubleed hebben beleefd, wij kwam en Frans als eerste de bal, hoog boven de tribunes uit, de lucht intrapte, had Schoevaart alias Swift alias de „man met de ijzeren kop", de goodwill van zijn grote supporters- cliëntèle al weer geboekt. Vele jaren is Frans in onze elftallen de meest strijdbare man geweest, totdat de Algemene Vergadering hem de functie van voorzitter toewees. Ook hier bleek Schoevaart een strijdbare figuur, hetzij echter dat zijn handige buigzaamheid hem dikwijls durven uit de grond van ons hart hier neerschrijven, dat de meest strijdbare figuur in onze club, voor goed is heengegaan. Reeds in gezegd Oosterpark zag het er naar uit, dat deze don kere jongen in latere jaren een harde noot om te kraken zou worden. Reeds toen was het beter langs hem heen te glijden met de bal, dan Frans opzij te zetten. Enkele jaren later werd Frans onze aanvoerder in Ajax 1. Onder zijn bezielende leiding gelukte het in 1911 de eerste klasse titel te behalen, goeddeels te danken aan zijn onverzettelijke speeltrant in de verdediging. In die jaren speelde lichaams kracht een belangrijke rol bij het spel. Gepast afhouden van een tegenstander, de zuivere body-charge was volkomen verant woord, in tegenstelling met de tegenwoordige spelregels. En Schoevaart maakte er een flink gebruik van, zonder te vaak een vrije trap tegen zich te krijgen. Als de ploeg het veld op- over moeilijke struikelblokken hielp. Natuurlijk, wij zijn het vaak met zijn zienswijze oneens geweest, maar wij waren zo hevig doordrongen van de wetenschap dat de voorzitter alleen het clubbelang voor ogen stond, dat wij ons snel bij de mening van de president neerlegden. Een nog hardere noot om te kraken is Frans Schoevaart tal van jaren als opponent in vergaderingen geweest. Als man in de oppositie was de strijdbare Frans meestal dodelijk. In 1914, wij vergeten het ons leven niet, werkte hij binnen het uur vrijwel het gehele bestuur en de gehele elftalcommissie weg met zulke doorslaande argumenten, zo fel naar voren gebracht, dat een, als één man oprijzende vergadering, hem een luide ovatie bracht. Het zou in dit korte bestek te ver voeren verschillende andere staaltjes van zijn strijdbare strijdvaardigheid te memo reren. Wel moge het hier gezegd worden dat deze man die

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1955 | | pagina 2