Latijns-Amerika F. DAZERT BROMFIETSEN „,a, ASBEEK BRUSSE Voetbal in ENGELS SCHOEISEL Paleisstraat 3 Ook voor if 9 Vlokkie ziet in Lima (Peru) een internationale voetbalmatch tussen ploegen uit Paraguay en Peru. Lima, 25 Januari 1955. Het is een grappig idee, dat ik hier in het Estadion Nacional zit, terwijl de gehele Ajax-famiHe op één oor ligt, de nacht vlindertjes dan niet medegerekend! Het is namelijk half tien des avonds, dat de tribunes van dit gigantische stadion vol lopen. Met een tijdsverschil van zes uren, is dat half'vier in de morgenstond in ons goede Mokum! De terreinverlichting met honderden enorme schijnwerpers 'is fantastisch. De tribunes aan de beide lange zijden van het veld zijn hoog genoeg om geen last te hebben van de daarop aangebrachte lichtbronnen. Het is eenvoudig klaarlichte dag! Het zou bij de hoge temperatuur (het is hier nu volop zomer en 25 tot 30 graden C. zijn de normen) volkomen ondoenlijk zijn overdag te voetballen. Nu is het heerlijk zacht met een briesje van de Pacific. Zoiets als een lente-avond in het vader land. Ik ben voor de eerste maal te gast bij de Universitario (Peru) een der toonaangevende Peruaanse clubs (profs natuurlijk) en vanavond is er een slotontmoeting van deze ploeg met Libertad uit Asuncion (Paraguay), geen officiële landenwedstrijd, doch een onderlinge competitie tussen een groep van de Latijns - Amerikaanse landen. Deze wedstrijden zijn zeer gezocht. Ik schat dat een 70.000 mensen in het lamplicht zaten. Dit voetbal bij de lamp is eigenlijk een attractie apart. Nu moet ik eerst iets vertellen van de entree-prijzen. Schrik niet: de duurste plaats is 10 gulden! Dat is wat wij in het Am sterdamse stadion de eretribune zouden noemen. Hier heet dat Pullman. De goedkoopste rang is f 1.20, doch alles zitplaatsen. Voor 5 gulden zit je echter vorstelijk en het publiek op die rang is de betere laag van het volk. De aanblik van een stadion in Latijns-Amerika met het ijzeren 2 meter hoge hek, dat het speelveld afsluit en waar binnen een goede 100 a 150 politiemannen zijn geposteerd, blijft een nare geschiedenis, als je het bekijkt van de civilisa tie-hoek uit. Indien je dan in de loop van de wedstrijd mee maakt, zoals ook hier weer, dat een volledige knock-party uitbreekt en je ziet die politie-agenten het terrein opsnellen om de vechters uitéén te jagendan denk je aan je goede Holland en onze goede manieren. Bij ons kan hoogstens een ventje met een vies karakter eens gemeen doen, maar dat alle spelers elkaar in de haren vliegen, elkaar lustig schoppen op plaatsen, die levensgevaarlijk zijn, neen, dat gelukkig niet. In verband met het optreden van de heren profs hier, moet mij van het hart, dat onze scheidsrechters hier een top-pres- tatie zouden leveren, indien ze zulk een game moesten leiden. Ik acht dit een onmogelijkheid voor 99 procent van hen. In een officiële landenwedstrijd is het weer iets anders. Wedstrijden van het semi-officiële type zoals deze hebben een andere sfeer en het schijnt wel, dat de morele binding (als deze er dan is?) niet zo sterk is. Deze wedstrijd was keihard en bruusk en ging de perken te buiten. Maar de referee van deze avond was uniek. Er was niets dat hem ontging en zeker twintig maal in deze wedstrijd heeft hij het spel onderbroken om de boosdoener of boosdoeners de les te lezen. Hoe dat ging, is waard om te vertellen. Bij ons zal de scheidsrechter fluiten en doodbedaard even een waarschuwing geven. In erge gevallen zal hij de speler van het veld sturen^Een speler van het veld sturen kan men hier een dwaasheid noemen. Er zou een volledige revo lutie uitbreken. Hier doet de scheidsrechter het volgende: hij rent naar de speler toe, pakt hem bij de arm, schudt hem door elkaar, houdt met de andere hand een vuist vlak onder de neus van de booswicht en elk ogenblik verwachtte ik een draai om diens orenmeestal weet de overtreder donderdags 'goed, dat ie een vuile lik uit de pan heeft gegeven. Trouwens dat ge beurt hier klaarhelder en voor ieder zichtbaar. Het publiek reageert niet sterk er op. Dat is immers hier gewoonte. Maar wij? Lieve deugd, ik ben tweemaal opgesprongentot enorme hilariteit van mijn buurluiqüé es, Senor ge lach. Notabene, een moordgeval van lendekrakerijEnfin, een mens went aan alles. Tot mijn onuitsprekelijke voldoening zag ik weliswaar geen groots voetbal, maar toch spel van een gehalte, waaraan een Nederlands elftal (uit de goede tijd) te gronde zou gaan. Een volkomen open aanvalsspel bij de Paraguay-ploeg, die echter eerst in de tweede helft tot volledige ontplooiing kwam. Ik kan me niet heugen, zulke schitterende aanvallen gezien te hebben op onze Nederlandse velden, waarbij met name de beide half- spelers van deze ploeg een groot aandeel hadden. Goals konden niet uitblijven en deze kwamen dan ook. De rust was blanco ingegaan en de eindstand was 20 voor Paraguay. De grote figuur van deze strijd was de linksbuiten van de Asunción-mannen. Ik dacht aan Gupfert! Niet te houden en afgemeten passes. De Peruanen konden niet veel fraais tegen over deze prestatie stellen en het is vast en zeker een melo drama geworden in de kleedkamer, na afloop. De doelterdedi- ger van Peru was een neger van enorme afmetingen, een zekere heer Zegarra, die kalm van het veld gefloten werd toen hij de tweede goal doorliet. Tot mijn stomme verbazing kwam er toen een ander ventje in de goal staan, half zo hoog maar zeker brutaler. Alles bijeen: ik heb weer eens voetbal gezien. Een klasse of twee, drie boven onze top-prestaties van vandaag (met onze profs inbegrepen). Indien ik tijd en gelegenheid heb in de komende maanden nog meer te vertellen, dan graag. In Mei a.s. hoop ik echter Ajax in de eindstrijd te zien om het kampioenschap?? Met groeten aan alle Ajax-vrienden, VLOKKIE. Tevens het adres voor bandrecorders, radio's, pick-ups, televisie, rijwielen, stof zuigers, gasfornuizen, wasmachines, wringers, electr. klokken, keukenuitrustingen, serviezen, bedsteden, dekens, meubelen, woningtextiel, kinderwagens, kleding enz. Ruime sortering haarden, kachels, gashaarden Zeer gemakkelijke betalingscondities Reparatie-inrichting voorradio's, haarden en kachels, rijwielen enz. Borneostn. 8-14 Tel. 54251

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1955 | | pagina 9