ook „or BROMFIETSEN ASBEEK BROSSE Oude glorie vraagt Uw aandacht IV. Fm VolkersEre-lid Bonneostrm 8-14 Ruime sortering haarden, kachels, gashaarden Zeer gemakkelijke betalingscondities Tel. 54251 8 Er bestaat een voetbalvereniging in Amsterdam, die er mede kan pronken, in haar beginperiode een spelertje in haar midden te hebben gehad, die het later tot internationaal bracht. Deze club heet A.D.W. en zoals men, wanneer over Amstel wordt gesproken, het over de Wiegels heeft, zo komt in hetzelfde geval bij A.D.W. de familienaam v. d. Bor naar voren. Voor tegenwoordige begrippen klinkt het een beetje vreemd, wanneer iemand je vertelt, op 13-jarige leeftijd tot de oprichters van deze vereniging te hebben behoord, met zijn vriend Joop Reynders, die ons in latere jaren helaas te vroeg is ontvallen. Die oprichting had plaats in September 1914 in de melksalon bDe gezonde koe" in de Galerij, waar ook de vergaderingen wer den gehouden. Zelfs voor oprichters van een club bleven de reglementen gehandhaafd, n.l. op die leeftijd niet in een eerste elftal. De start had plaats in de 3e klasse A.V.B. en zijn onge duld om in het eerste te mogen spelen, werd niet lang op de proef gesteld, daar na October 1914 de veertienjarige leeftijd werd bereikt en de kleine man met de grote kerels mee mocht spelen. Van 19141917 heeft A.D.W. van zijn krachten kunnen profiteren en werd promotie naar de tweede klasse bereikt. Op kantoor van de Heineken's Brouwerij werkzaam zijnde, was het voor hem een eenvoudig besluit toen een voetbalclub werd opgericht, die deel zou nemen aan de competitie van de Amsterdamse Kantoor Voetbal Bond, tot deze vereniging toe te treden. Reeds in het eerste jaar van haar optreden, boekten de H.B.M. en mijn gastheer een volledig succes. De kampioenstitel werd behaald en van de 69 gescoorde doelpunten had hij er on geveer 50 voor zijn rekening genomen. Met opgeheven vinger werd de enige nederlaag gememoreerd tegen ,,de Drie". Die op geheven vinger eist enige toelichting, de vereniging ,,de Drie" was opgericht uit een combinatie van drie kantoren en onder getekende was op een van dit trio werkzaam. Zo af en toe gaf ik in jeugdige overmoed en ook enigszins gedwongen, wel eens clandestiene gastvoorstellingen op de middenvoorplaats. Ook tegen H.B.M. bezette ik deze plaats en de drie goals waren van Jansen". Geen van ons beiden zal destijds hebben vermoed, later nog eens met elkaar te zullen spelen en op het gebied der organisa tie voor onze vereniging te mogen samenwerken. De H.B.M. was destijds voor het publiek zeer in trek, het A.K.V.B.-bestuur was er dikwijls aanwezig en het was aan de heren Van der Gragt, v. d. Wal e.a. niet ontgaan, dat de kleine man een plaats in het A.K.V.B.-elftal toe kwam. Vele wèdstrijden heeft hij voor dit vertegenwoordigend elftal gespeeld en vooral aan de diverse stedenontmoetingen bewaart hij nog steeds de aangenaamste herinneringen. Alvorens later samen met hem de kleuren van Ajax in ons eerste elftal te mogen verdedigen, traden wij eerst nog als tegenstanders op, n.l. in een voorwedstrijd met Ajax 2 A.K.V.B.-elftal. De wedstrijd werd in de prettigste verstand houding gespeeld, maar het onprettige gedeelte kwam na afloop in de kleedkamer, toen het grootste gedeelte van het gezelschap van geld en sieraden was beroofd. Vlak voor zijn overgang naar onze club met Joop Reynders, waar de heren Jan Schoevaart en Jack Reynolds, die dikwijls bij de H.B.M. aanwezig waren, hun promotorsaandeel in hadden, keurde men hem als A.K.V.B.-er de kans waardig om een proef- wedstrijd mee te spelen op het oude Blauw Wit-terrein in „de Meer" in de wedstrijd A tegen B, voor vaststelling van het vertegenwoordigend stedelijk elftal. Een reeds bestaande vriendschap met Joop Martens heeft misschien ook aan zijn toetreden tot onze club medegewerkt. In 1923 toegetreden om direct in het eerste elftal te worden opgenomen als rechtsbinnen met Eddy Hamel als buurman op de vleugel, kreeg hij in Juli van dat jaar zijn eerste indruk over de toenmalige keien als F. Pelser, Hordijk, Couton, H. Delsen, W. Addicks enz. Fons Pelser had een broer in Den Helder en in een onderonsje werd een vriendschappelijke wedstrijd in elkaar gedraaid, waarbij de reiskosten etc. voor rekening van de ma rinestadbewoners kwamen. De grote jongens wilden wel eens zien wat of de nieuweling er van terecht bracht. Een geweldige ontvangst (in open rijtuigen met muziek) yiel hun ten deel en er werd voor een uitverkocht huis gespeeld. De voorzitter der ontvangende vereniging wilde eerst met de internationals Pelser, Delsen, Hordijk en Addicks spreken. Hij stelde n.l. veel prijs op een „demonstratie" op het groene veld en Hein Delsen wist het nummer tijdens dit onderhoud zo goed te verkopen, dat de voorzitter er direct al een diner aan vastkop pelde. Alles verliep volgens plan (waar heb ik dat meer ge hoord) en een 31 overwinning was het resultaat. Vanaf de start in het eerste elftal in 1923 tot zijn laatste wed strijd in de kampioensmatch tegen Enschede in 1936, is er wel het een en ander te vermelden. Voor hen, die in het bezit zijn van onze jubileum-uitgave, is veel gemakkelijk na te speuren, voor anderen wil ik van deze jaren graag het een en ander uit de doeken doen. Het eerste seizoen 1923'24 met een overgangselftal van oude en jonge spelers, bracht een zesde plaats als resultaat, met Feijenoord als kampioen. Het bestuur bezat toch wel behoorlijk vertrouwen in het elftal om er mee „de boer" op te durven gaan naar het buitenland. Altona, Göteborg en Christiana waren de plaatsen waar werd gespeeld. 51 en 21 verloren, 11 en 20 en 21 gewonnen waren de resultaten. Volkers beschikte altijds over een prettige humor en op deze voor hem eerste trip, kwam dit op vele manieren tot uiting. Wanneer het zo ver komt, dat je met enkele anderen in onderpantalon, kleren en bagage onder de arm, de scheerzeep nog op je gezicht en je kaasbolletje op, nog de trein moet halen, dan is er wel het een en ander aan voorafgegaan. 1924'25 bracht een betere plaats op de ranglijst, n.l. no. 3, achter H.B.S. en Stormvogels. Het spel van onze rechtsbinnen had de aandacht getrokken van de Nederlands Elftalcommissie en na 20 wedstrijden in zijn tweede competitie werd hem een Tevens het adres voor bandrecorders, radio's, pick-ups, televisie, rijwielen, stof zuigers, gasfornuizen, wasmachines, wringers, electr. klokken, keukenuitrustingen, serviezen, bedstellen, dekens, meubelen, woningtextiel, kinderwagens, kleding enz. (F Reparatie-inrichting voorradio's, haarden en kachels, rijwielen enz.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1955 | | pagina 8