LAGEJA Televisie - Radio-apparaten telijke en Zuidelijke elftallen wordt geformeerd en district 5 telt niet meer mee. Ze hebben het zelf gewild. Be Quick, eens de trots van Groningen, wordt wel zeer zwaar getroffen. Met de aankopen liep het niet vlot en het is nu een maal ondenkbaar, dat de club met vele studerende jongelui als lid, gelegenheid krijgt zich te herstellen. Bovendien ligt het Be Quick-stadion te ver van Gronings centrum verwijderd om nog toeschouwers te trekken na de onvermijdelijke degradatie. En bekijkt U maar eens de competitiestanden. Nijmegen, Almelo, Wageningen, Deventer, Arnhem, Zwolle en Apeldoorn worden na 5 wedstrijden al ernstig bedreigd. In één klap kunnen deze steden van le klasse-voetbal worden beroofd. Dat heeft men niet voorzien, niet durven voorzien, uit angst voor de N.B.V.B. Waarom, toen er nog wat te redden viel, niet een Zuid- Westelijke en een Noord-Oostelijke hoofdklasse ingesteld? Het spelpeil in Zuid en West was hetzelfde gebleven en Noord en Oost zouden hebben mogen meetellen, zij het dan ook in de schaduw van de andere districten. Het komt nog eens zo ver, dat men vanuit Winschoten 200 km moet reizen om le klasse voetbal te zien. Te voorzien is deze gang van zaken geweest. Het bestaat eenvoudig niet, dat het Noorden met 3 behoorlijke clubs de strijd tegen meer dan 20 andere behoorlijke elftallen kan volhouden. Degradeert een Westelijke ploeg; dan komt een andere Westelijke vereniging terug. Een Noordelijke club ge steld, dat ze de hoofdklasse haalt daarentegen mag nooit degraderen, bij gebrek aan plaatsvervangers. We zijn er nog niet. Het reorganisatieplan van de K.N.V.B. voor het komende competitiejaar heb ik bestudeerd. Het is te hopen, dat het ge zonde verstand mag zegevieren, maar het lijkt er nog niet op." Tot zover de heer Wubs. Geen vrolijk geluid, dat deze insider uit het Noorden laat horen, maar, al spijt het ons, we kunnen hem geen hart onder de riem steken. Helaas, moeten we erkennen, dat het er voor het Oosten en Noorden niet zo best uitziet. De hoofdklasse zal wel uitdraaien op een West-Zuid-combinatie. Wie uiteindelijk de gelukkigen zijn is nog een gesloten boek, maar dat in 1956 èn in West èn in Zuid scheve gezichten getrokken zullen worden, staat als een paal boven water. Immers, er zullen in boven genoemd jaar maar ,,18 smiling faces" zijn en om bij dat selecte ploegje te behoren, daar komt iets voor kijken. Dit seizoen de eerste ronde doen we, gezien de plaats die ons elftal op de ranglijst inneemt (op het moment dat we deze regels schrij ven de bovenste) een tikkeltje mee en dat is al veel gewonnen, Mochten we het genoegen smaken aan het einde van het seizoen bij „alle negen" te behoren, dan zullen wij uit dit succes de kracht moeten putten om de laatste hindernissen te overwinnen. Bestuur en commissies, dat wordt een zware taak. Wij hebben het met U al enige malen over het beschavingspeil binnen en buiten de lijnen van het voetbalveld gehad. We hebben in dit blad al enige malen verteld, dat de voetbalsport bij direc teuren van H.B.S., M.U.L.O. of Lyceum niet zo buitengewoon populair meer is. Soms zelfs impopulair. Lang geleden hebben we U voorspeld, dat onze sport op het hellende vlak ging. Mis schien was U het helemaal niet Imet ons eens, soit, dat was Uw goed recht, maar in het Kerstnummer van het blad „de Scheids rechter" troffen wij een aardig verhaal aan, waarvan we U een klein stukje laten lezen. De heer Edgar Swillen, voorzitter van de Belgische scheidsrechters, heeft het artikel geschreven. Het begin luidt zo: „Zouden wij nog durven beweren, dat voetbal nog enkel een spel is? „Only a game!" Wat is er van „spel" nog veel overge bleven, sedert het geld de poëzie van deze bij uitstek heerlijke afleiding in onze dagelijkse moeilijkheden is komen bederven „Homo Ludens", een prachtwerk van Huizinga, dat de sport mensen moeten lezen. Maar ik vraag mij werkelijk af: „Wat is er van „de spelende mens" overgebleven in dit tijdperk van systemen?" Heel ons voetbal is gecommercialiseerd: alles is geld en beroep." Geen slecht begin, voorwaar! Maar we gaan verder: „Clubleiders, trainers en scheidsrechters, Uw verantwoorde lijkheid is zwaar. Het gebeurt vaak, dat buitenstaanders zeg gen: „Voetbal wordt gespeeld door kinderen uit de mindere klasse!" Wij zijn niet helemaal die mening toegedaan. Het is zeker, dat wij hier terrein verloren hebben; er is ons wel een deel van de goede burgerjongens ontvallen. (Dus net als bij ons, Red. A.N.) De oorzaak van die spijtige toestand opzoeken en er trachten aan te verhelpen, is ons aller taak. Want, kijk eens: laten wij maar één enkel voorbeeld noemen: Het vloeken bij onze jeugd. Hebt U 's morgens bij de ont moetingen van de jeugdelftallen al eens speciaal geluisterd naar de woordenschat van die knapen 't Is soms effenaf schan dalig: vloeken gelijk ketters, tieren als wilden, uitdrukkingen schreeuwen om van te walgen. En dat zijn de mannen die de zaak zullen redden Maar doen de clubleiders iets om die situatie te bestrijden? Grijpen de scheidsrechters in als die jonge spelertjes zo'n „li tanie" aflezen? Mogen wij dan verbaasd opkijken, als die man nekens 's middags met een heel nieuwe „vocabulaire" naar huis keren, die absoluut niet strookt met de opvoeding van de huiselijke aard Wij begrijpen de ouders, die aarzelen hun kinderen verder in zo'n milieu te laten voetballen! Hetzelfde geldt voor de talrijke gekwetste spelers, die thans thuis en in de kliniek verpleegd worden: Is dat het resultaat van de eerlijkheid voor de tegenstrever, de ridderlijkheid in de strijd, de waarde van de sport-idee die wij dienen? Dan is het hoog tijd, dat wij de koppen opnieuw, beter en dichter bij mekaar steken om de voetbalsport te red den en te bekomen wat er vooral hoeft uitgehaald: van onze jongens mensen maken, met een stevige zedelijke basis, die hun in het leven meer nuttig zal zijn, dan al de materiële voordelen, die „voetbalspelen" hun kan geven. Misschien kunnen al de sportmannen die naam waardig de tijd vinden, om in deze zalige Kerstperiode even stil te staan bij de gedachte: Voetbal maakt mijn lichaam beter, ik heb ook een geweten; hoe is het daarmee gesteld? Dit is dan het gedeelte uit de ontboezeming van de heer Edgar Swillen, dat we U gaarne wilden laten lezen. Helaas, zijn we het volkomen met de schrijver eens, maar of er nog veel te redden zal zijnwe kunnen dat geloof écht niet meer op brengen. Al de eieren liggen in één mandje en er zijn te veel „kneusjes" bij, als U voelt, wat wij bedoelen. A.F.C. 60 jaar. Redacteur Koomen heeft elders in dit blad zijn licht over onze jubilerende zustervereniging laten schijnen. Wij verwijzen er gaarne naar. Waar hij niet over kon schrijven, is over het blad vriend Koomen heeft er nog geen inzage van gehad dat de A.F.C.-ers ter gelegenheid van dit jubileum de wereld in zonden. De samenstellers, de heren Wijnand, hebben uit het archief van Jaap van Nek, oud-jongensclubgenoot van ondergetekende, vele liedjes, gedichten en artikelen opgedoken, die A.F.C.-ers in de loop der jaren voor en over hun club op papier (met of zonder muziek) zetten. Redacteur Wijnand en zijn staf hebben al die bezongen en beschreven A.F.C.-voor- vallen gecommentarieerd, van verbindende tekst voorzien, ge bundeld, etc, en zo „A.F.C., daar zit muziek in!" „opgetrokken". Men zal begrijpen, dat het samenstellen, het harmonieus samen stellen van zo'n „muzikaal" blad, dat voor outsiders een prach tige kijk geeft op A.F.C. in al haar doen en laten, een heel stuk werk is geweest. Een werk, dat uitstekend is geslaagd, èn de samenstellers èn de in dit blad op de voorgrond geplaatsten dat zijn er niet zo weinig zoals voorzitter Holtzappel, Dick Bessem schrijver van het A.F.C.-clublied) om maar een paar heel bekende namen te noemen, veel genoegen zal doen en geven. We weten het allemaal, A.F.C. heeft iets aparts, iets, dat geen Amsterdamse voetbalclub heeft. Deze A.F.C.-uitgave is niet iets aparts, deze uitgave is iets heel aparts, zij is „origineel". Samenstellers, typograaf, omslagtekenaar, we zetten ons Ajax- petje er voor af. Heel diep! BROWN. Weteringschans 79 Telefoon 43617 Speciaal adres voor

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1955 | | pagina 3