Het daghet 5 Bij het scheiden van 1954 kan men zeggen, dat dit jaar zeker een van de meest emotionele koerswijzigingen in de voetbal sport heeft gebracht, die het Socceriaanse Rijk heeft gekend in deze Lage Landen. Het blijft voor velen van ons nog duister, waarom de geldzucht per se nodig was om de weg te effenen naar beter voetbal. De machtige raderen van het materialisme hebben echter zwaardere verliezen aan moraal en ethiek toe gebracht en wat dat betreft kunnen we dus het zwijgen er toe doen. In ieder geval hebben we in dit afgelopen jaar afscheid genomen van de sport om de sport en we hebben voetbal thans officieel verheven tot publieke vermakelijkheid. Voortaan zul len we ook in ons land de elftallen zien binnenkomen met het gevoel, dat zij voor óns genoegen spelen en niet voor het hunne. We hopen, dat een sportofficial en oud-voetballer van re- nommé, die we over het Koninkrijk Voetbal Nieuwe Stijl spraken, gelijk heeft wanneer hij de overtuiging voedt, dat de voetballers zelf het zelfde plezier beleven van hun spel als in de amateur-sfeer!! Het is mogelijk! We blijven het een wanverhouding vinden, dat betaalde spelers in één competitie spelen met hen, die het shirt aantrek ken, louter voor hun genoegen en voor de clubkleuren. We hebben niets tegen beroepsvoetbal als zodanig, noch tegen hen, die zich in dienst stellen van hun managers, doch we vinden het verre van ideaal, dat bij de huidige regeling (zij het dan een overgangstijdperk) clubs met ongelijke wapenen voor hun bestaan moeten vechten. Het is vooruit te zien, dat nu God Geld regeert de clubs die toch al financieel een dobber hadden om rond te komen, ten onder gaan. Aan deze keiharde consequenties is niets te veranderen en daarom zou het van nuchterheid en realiteits zin hebben getuigd, wanneer we nu maar in één ruk hadden overgegaan tot een prof-afdeling,.naast het regulaire amateur voetbal. Bovendien lijkt het ons problematisch dat de prof clubs, die nu zijn ingedeeld in de vier groepen, de zwakkere clubs zullen optrekken? Eerder het tegendeel. Hoe dit alles zij, de vrede die een compromis was en wellicht ook moest zijn, is getekend en we zullen moeten afwachten, of er winnaars zijn. De eerste schermutselingen in de nieuwe competities zijn achter de rug. Het publiek (mogen we de volle tribunes gelo ven) is her-ontwaakt voor voetbal en de penningmeesters her ademen! Onze felicitaties, nu het toch om de duiten gaat! Maar er is nog veel te regelen We vragen ons o.a. af, welke status nu eigenlijk de bond en de clubs zullen krijgen, gezien vanuit het juridische en fiscale veld? We zijn ondernemers geworden en we hebben geëm ployeerden! De beste oplossing lijkt ons n.v.'s te maken, naast, uit en door de verenigingen. In een naamloze vennootschap zijn de verhoudingen werkgever en werknemer het eenvou digste te regelen. Het lijkt ons ook de beste manier om het begrip „vereniging" niet geheel en al te doen duikelen en onze sfeer van club met alle gevoelens van vriendschap en „onder ons" te behouden. De n.v. Ajax vormt dan een apart bloc, dat gefinancierd wordt uit en door onze vereniging. We verhuren ons terrein aan de n.v. enzovoort. Marius en zijn confrères hebben weer nieuwe taken. Er is over na te denken. De Pers heeft gejuicht en de duizenden, die hun Zondag middagvreugde in het Rijk van Koning Voetbal vinden, met haar. In het verschiet ligt een Nederlands Elftal in het aloude Oranje, met voetbalkunst in alle 22 benen en we zijn dus (bin nenkort) gered van smaad!! Het daghetgoed! Doch laten we het hoofd voorlopig zeer koel houden en laten we hopen, dat we werkelijk winnaars zullen zijn en dat de mannen, die onze goede Nederlandse clubs met toewijding en ware club- liefde hebben groot gemaakt, straks nadat de emoties zich zullen hebben gelegd en koele maar flinke organisatie-geest het nu verkregene zal consolideren, niet teleurgesteld en ver guisd terzijde staan, doch hun werk zullen zien voortgezet: op waardige wijze. We wensen daarbij óns Ajax een goede plaats in een nieuwe omgeving. D. KNEGT. We wensen de heer Knegt, die naar Peru is vertrokken, goede reis en veel succes. Hopen op enige Peruaanse voetbal- indrukken. (Red.).

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1954 | | pagina 5